Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

ПІДХОДИ ДО ТРАКТУВАННЯ СУТНОСТІ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ В УКРАЇНІ
Кропивка Ю.Г., аспірант
ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»
м. Полтава, Україна
 
ПІДХОДИ ДО ТРАКТУВАННЯ СУТНОСТІ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ В УКРАЇНІ
 
Кооперація у світі в цілому та в Україні має довгу історію та передісторію, а сам термін «кооперація» має кілька значень. Ним визначають співробітництво, взаємодію, координацію тощо [7]. 10 липня 2003 року був прийнятий Закон України «Про кооперацію», який визначив кооперацію як систему кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів [5].
Поширившись за свою майже 200-літню історію на всі галузі економічного життя, кооперація набула специфічних видових характеристик. Один з найпопулярніших і найпоширеніших в світі її видів – споживча кооперація, завдання якої задовольнити потреби і прагнення людей як споживачів та захистити їх економічні інтереси [2].
Сутність споживчої кооперації досліджували такі вчені-теоретики та практики як Аліман М.В., Бабенко С.Г., Бородаєвський С.В., Гелей С.Д., Гончарук Я.А., Лихолат Є.О., Маркіна І.А., Мартос Б.М., Мокєрова Н.В., Пастушенко Р.Я., Танчин І.З., Туган-Барановський М.
Мета статті полягає у виокремленні підходів до трактування сутності споживчої кооперації в Україні. Для реалізації мети у статті поставлені і вирішені наступні завдання: виконати аналіз теоретичних напрацювань вчених-теоретиків та практиків, що стосуються сфери споживчої кооперації в Україні; виокремити підходи до трактування сутності споживчої кооперації в Україні.
Згідно ст.1 Закону України «Про споживчу кооперацію» від 10 квітня 1992 р., споживча кооперація в Україні – це добровільне об'єднання громадян для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану [6].
У ході аналізу теоретичних напрацювань встановлено, що, за думкою більшості науковців, споживча кооперація є соціально-економічною системою.
Аліман М.В., Бабенко С.Г., Гелей С.Д., Гончарук Я.А., Лихолат Є.О., Пастушенко Р.Я., Танчин І.З. зазначають, що кооперація споживачів – це одна з найпотужніших у світі соціально-економічних систем [2].
Відомий діяч в системі споживчої кооперації України Бабенко С.Г. робить висновок, що за своєю природою кооперація є соціально-економічним явищем. Відповідно і зміст кооперації має соціально-економічний характер: в її основі лежать економічна діяльність і соціальна ідея [1].
Аналогічні висновки робить у своїх наукових працях Маркіна І.А., яка стверджує, що споживча кооперація за своєю природою є соціально-економічною системою, мета якої націлена на реалізацію як соціальних, так і економічних завдань [3].
Представником іншого підходу до трактування сутності споживчої кооперації є Мокєрова Н.В. Науковець для аналізу споживчої кооперації застосовує людинорозмірний підхід, за допомогою якого можна розглядати її як складну людинорозмірну господарську систему. Це означає, що споживча кооперація є системою, що розвивається, з включеною до нею людиною, інтегральна сутність якої визначає партнерський характер інтеграційних зв’язків і процесів, властивих кооперативному господарству на національному, регіональному та локальному рівнях [4].
Як інститут громадянського суспільства споживчу кооперацію розглядає Скляр Г.П. На його думку, споживча кооперація як структура громадянського суспільства розвиває партнерські відносини, забезпечуючи інтереси пайовиків та інших людей, з органами державної виконавчої влади і місцевого самоврядування на регіональному і місцевому рівнях. Таким чином, споживча кооперація сприяє становленню системи регіонального управління [7].
Отже, проведений нами аналіз літературних джерел дає можливість виокремити три основні підходи до трактування сутності споживчої кооперації в Україні: споживча кооперація як соціально-економічна система, як інститут громадянського суспільства, як складна людинорозмірна господарська система.
Таким чином, з’ясовано, що більшість дослідників безумовно погоджуються з провідною роллю споживчої кооперації в народногосподарському комплексі України і всі вони визначають її як систему.
Перспективами подальших досліджень у даному напрямі є визначення і обґрунтування особливостей споживчої кооперації, що відрізняють її від інших систем.
 
Література
1. Бабенко С.Г. Трансформація кооперативних систем у перехідній економіці: [монографія] / С.Г.Бабенко. – К: в-во «Наукова думка», 2003. – 332 с.
2. Історія споживчої кооперації України: Підручник / М.В. Аліман, С.Г. Бабенко, С.Д. Гелей, Я.А. Гончарук, [та ін.]. – Львів: Ін-т українознавства НАН України, 1996. – 384 с.
3. Маркіна І.А. Управління споживчою кооперацією як соціально-економічною системою: теорія та практика: [монографія] / І.А. Маркіна. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2008. – 255 с.
4. Мокєрова Н.В. Споживча кооперація як людинорозмірна господарська система / Н.В. Мокєрова // Науковий вісник Полтавського університету економіки і торгівлі. Серія „Економічні науки”. – Полтава: РВЦ ПУЕТ, 2011. – №4 (49), частина 2. – С. 134 – 139.
5. Про кооперацію: закон України від 10 липня 2003 р. №1087-ІV // Голос України. – 2003. – 28 серпня. – С. 20-21.
6. Про споживчу кооперацію: закон України від 10 квітня 1992 р. №2265-ХІІ. – К. : Укоопреклама, 1992. – 15 с.
7. Скляр Г.П. Феномен кооперації: монографія / Г.П. Скляр. – Полтава: ІнтерГрафіка, 2004. – 92 с.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-30)
Переглядів: 1214 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0