Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

ЗАВДАННЯ ДЕРЖАВНОЇ ІННОВАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ
Когут Ю.В., старший викладач
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
м. Чернівці, Україна
 
Завдання державної інноваційної політики
на сучасному етапі
 
         Всю сукупність процесів і явищ, що відбуваються на підприємствах різних галузей народного господарства, можна умовно поділити на дві групи — традиційні і інноваційні. Традиційні процеси і явища характеризують звичайне функціонування народного господарства, його галузей і підприємств, а інноваційні — розвиток останніх на якісно новому рівні. Впродовж тривалого  періоду,  коли  економіка  функціонувала  і розвивалась переважно за рахунок екстенсивних факторів (застосування постійно зростаючого обсягу суспільних ресурсів — персоналу, виробничих фондів), у виробництві  домінували  традиційні   процеси  і  явища.     
      
Оскільки екстенсивні фактори практично себе вичерпали або їх дія стала економічно невигідною, розвиток та інтенсифікація сучасного виробництва мають базуватися переважно на нових рішеннях у галузі технології, техніки, організаційних форм і економічних методів господарювання. Опрацювання, прийняття і реалізація таких рішень складають зміст так званих інноваційних процесів [1, с.39].
Актуальними завданнями державної інноваційної пол­ітики на даному етапі розвитку України є [2, с.66]:
·      орієнтація на інноваційний шлях розвитку економіки та визначення його державних пріоритетів;
·      формування законодавчої та нормативно-правової бази;
·      створення умов для збереження, розвитку і використан­ня вітчизняного науково-технічного та інноваційного потенціалу й забезпечення взаємодії науки, освіти, ви­робництва, підтримки підприємництва у науково-виробничій сфері;
·      здійснення заходів по підтримці міжнародної науково-технологічної кооперації, трансферу технологій, захисту вітчизняної продукції на внутрішньому ринку та її про­сування на зовнішній ринок;
·      ефективне використання ринкових механізмів для спри­яння інноваційній діяльності, фінансовій підтримці, здійсненню сприятливої кредитної, податкової і митної політики у цій сфері сприяння розвиткові інфраструктури, інформаційного забезпечення та підготовки кадрів у сфері інноваційної діяльності.
Результатом виконання цих завдань має бути збільшення внеску науки і техніки в розвиток економіки країни, забезпечення програмних перетворень в галузях матеріального виробництва.
Інноваційний розвиток стане успішним лише за умови формування та реалізації державної стратегії, менеджменту та політики, а індикатором інноваційного розвитку вважається рівень фінансування науково-технічної сфери. У цих умовах концептуальною основою державної політики з фінансового забезпечення інноваційного розвитку має стати створення спеціалізованих державних фінансових інститутів і їх взаємодія з банківськими установами та новоствореними небанківськими фінансовими інститутами. Така державна політика повинна бути направлена на активізацію інноваційної діяльності. Велике значення при цьому має зародження інституту інтелектуальної власності, формування ринку науково-технічної продукції. Тому формувати інноваційну систему потрібно за умови ефективного втручання держави, докорінно змінити ставлення до науки як першочергової умови цілеспрямованої і послідовної роботи з розвитку національної інноваційної системи, концентрувати фінансовий і інтелектуальний капітал на пріоритетних напрямах науково-технічного прогресу, використовувати наукові розробки в першу чергу вітчизняних науковців.
Отже державне регулювання інноваційної діяльності має здійснюватись шляхом: визначення інноваційних пріоритетів і формування інноваційних програм державного, галузевого та регіональних рівнів; створення правової бази для державної підтримки інноваційних проектів і інноваційної діяльності; стимулювання фінансово-кредитних установ, що кредитують інноваційні проекти; сприяння розвитку сучасної інформаційної інфраструктури.

Література
1.     Пашута М.Т. Інновації: понятійно-термінологічний апарат, економічна сутність та шляхи стимулювання / М.Т. Пашута, О.М. Шкільнюк / [Навчальний посібник]. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 118 с.
2.     Цигилик І.І. Економіка й організація інноваційної діяльності / І.І. Цигилик, С.О. Кропецька, О.І. Мозіль, І.Г. Ткачук: [Навчальний посібник]. – Київ: "Центр навчальної літератури”, 2004. – 128 с.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-30)
Переглядів: 882 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0