Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Природничий блок досліджень

ДОСЛІДЖЕННЯ ЗНИЖЕННЯ ФІТОТОКСИЧНОЇ ДІЇ СІРЧАНОКИСЛОЇ МІДІ ПІД ВПЛИВОМ ОРГАНІЧНИХ СПОЛУК – СКЛАДОВИХ КОРЕНЕВИХ ЕКСУДАТІВ
Закорчевний І.І., студент
Національний технічний університет України
«Київський політехнічний інститут»
м. Київ, Україна
 
ДОСЛІДЖЕННЯ ЗНИЖЕННЯ ФІТОТОКСИЧНОЇ ДІЇ СІРЧАНОКИСЛОЇ МІДІ ПІД ВПЛИВОМ ОРГАНІЧНИХ СПОЛУК – СКЛАДОВИХ КОРЕНЕВИХ ЕКСУДАТІВ
 
Для пошуку засобів захисту рослин від негативного впливу важких металів та зменшення їх накопичення в сільськогосподарській продукції необхідним є вивчення механізмів надходження останніх до рослинного організму, їх фітотоксичної дії, способів підвищення стійкості до їх дії, що виробились у рослинах в процесі еволюційного розвитку [1].
На поглинання хімічних елементів рослинами значний вплив чинять процеси, які відбуваються в ризосфері - зоні, що безпосередньо оточує кореневу систему. Відомо, що до 20-30 % загальної кількості вуглецю, асимільованого вищими рослинами, вивільняється в ризосферу у вигляді різноманітних ексудатів, включаючи СО2, що виділяється в процесі дихання. Досліджено, що деякі кореневі ексудати володіють комплексоутворюючими та хелатуючими властивостями по відношенню до іонів важких металів. Це стосується, в першу чергу, органічних кислот та фітосидерофорів [2].
Виділення коренями хелатуючих лігандів чи органічних кислот визначає їх зв’язування з важкими металами, у результаті чого поглинання останніх рослинами може збільшуватись або зменшуватись. Однак, кількість даних про зв'язок між стійкістю рослин до важких металів і виділенням хелатів з кореневим ексудатом досить обмежена та потребує подальшого вивчення.
Одним з можливих шляхів зниження фітотоксичності важких металів, зокрема міді, є вплив на них органічними кислотами (яблучної або лимонної), сполуками фенольної природи (фталевий ангідрид та ін.), амінокислотами та антиоксидантами (глутатіон) - складовими кореневих ексудатів, що може бути використаним з метою підвищення стійкості рослин до стресових факторів навколишнього середовища [3].
Нами було досліджено вплив різних складових кореневих ексудатів на проростання насіння та деякі морфо-фізіологічні параметри озимої пшениці сорту Смуглянка в присутності 0,05 мМ концентрації сірчанокислої міді у водній культурі.  Попередньо відібране (за критерієм схожості та маси зерна) та стерилізоване насіння озимої пшениці сорту Смуглянка (по 25 насінин в чотирьохразовій повторності) пророщували в стерилізованих чашках Петрі у 0,05мМ водному розчині сірчанокислої міді (II) в присутності 0,01 мМ розчину лимонної кислоти; 0,01 мМ розчину глутатіону відновленого; 0,05 мМ розчину амінокислоти аргініну та 0,005 мМ розчину фталевого ангідриду відповідно. В кожну з чашок наливали по 25 мл відповідного розчину, тоді як в контрольному досліді в якості середовища пророщування використовували дистильовану воду. Пророщування проводили за температури 25 оС, при освітленні 20 000 лк.
Виміряні, оброблені та усереднені значення лінійної довжини кореня та стебла на 7-й день експерименту представлені в табл. 1.
Таблиця 1
Усереднені значення лінійної довжини проростків насіння озимої пшениці сорту Смуглянка, см

 
Виходячи з аналізу отриманих даних, можна зробити висновок про відчутну фітопротекторну дію лимонної кислоти в концентрації 0,01 мМ на ріст та розвиток проростків озимої пшениці в присутності сірчанокислої міді, адже пригнічення лінійного росту кореня порівняно з контролем не спостерігалося. Всі інші використані в досліді складові кореневих ексудатів проявляли слабку фітопротекторну дію у заданих концентраціях. Отримані дані свідчать про визначну роль органічних кислот в детоксикації та зв′язуванні важких металів, зокрема міді, що може знижувати їх доступність для рослин. Для остаточної перевірки дії інших складових кореневих ексудатів слід задати їх інші концентрації або застосовувати у комбінаціях з лимонною кислотою, що може виявитись більш ефективним.
Таким чином, знаходить підтвердження думка проте те, що більшість рослин шляхом виділення в ризосферу хелатуючих лігандів, органічних кислот та інших речовин можуть через кореневу систему частково регулювати (збільшувати або зменшувати) надходження важких металів і, таким чином, знижувати їх фітотоксичний вплив. У разі ефективної роботи зазначених механізмів рослина може цілком успішно рости і розвиватися на ґрунтах, забруднених важкими металами, що є одним з найперспективніших напрямків дослідження [4].
 
Література
1.       Гуральчук Ж. З. Фітотоксичність важких металів та стійкість рослин до їх дії / Ж. З. Гуральчук – К.: Логос, 2006. – 208 с.
2.       Титов А. Ф. Устойчивость растений к тяжелым металлам / А. Ф. Титов и др. - Институт биологии КарНЦ РАН, Петрозаводск: Карельский научный центр РАН, 2007.  - 172 с.
3.       Salt D. E. Phytoremediation / D. E. Salt, R. D. Smith, I. Raskin // Annu. Rev. Plant. Physiol. Plant Mol. Biol.,1998. - V.49. - P. 643–668.
4.       Петербургский А. В. Агрохимия и физиология питания растений / Петербургский А. В. - М.: Россельхозиздат, 1981. – С. 193-198.
Категорія: Природничий блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-31)
Переглядів: 739 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0