Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_11_21-22_KamPodilsk » Секція_1_2013_11_21-22

ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОЦЕСУ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ
Крупа Михайло
магістрант
Полтавська державна аграрна академія
м. Полтава
 
Документальне забезпечення процесу інвентаризації
 
Створення розгорнутої структурованої системи документального забезпечення процесу інвентаризації на кожному її етапі є першочерговим  завданням, як системи обліку так і безпосередньо інвентаризаційної комісії що є важливим елементом для успішного проведення та відображення результатів інвентаризації. Особливістю бухгалтерського обліку є суцільне і безперервне спостереження за всіма господарськими операціями, що здійснюються на підприємстві. Для забезпечення такого спостереження кожну господарську операцію оформляють відповідним документом [3].
При інвентаризації застосовуються типові форми документів. Бланки інвентаризаційних описів, актів інвентаризації, порівняльних відомостей можуть бути заповнені як від руки, так і засобами обчислювальної та іншої оргтехніки. На цінності, що належать іншим підприємствам, складаються окремі описи, копії яких з довідкою про результати інвентаризації надсилаються власникам цінностей. У цих документах ніяких помарок і підчисток не допускається. Помилки повинні виправлятись шляхом закреслення неправильних записів і написання зверху правильних. Виправлення мають бути підтверджені підписами всіх членів інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальних осіб. В інвентаризаційному описі найменування цінностей та їх кількість подається за номенклатурою та в одиницях виміру, прийнятих в обліку [5].
Відповідно до приписів п.п. 11.4 Інструкції № 69 робоча інвентаризаційна комісія повинна забезпечити повноту та точність унесення до інвента­ризаційних описів даних про фактичні залишки майна, матеріальних цінностей, грошових коштів та документів, цінних паперів та заборгованості в розрахунках, правильність та своєчасність оформлення матеріалів інвентаризації [1].
На виявлені підчас інвентаризації не придатні для використання в господарській діяльності цінності (зіпсовані, прострочені або не придатні до експлуатації) складаються окремі інвентаризаційні описи, а самі ці цінності в місцях зберігання розміщуються відокремлено. На цінності, що не належать підприємству, проте перебувають у його розпорядженні, також складаються окремі описи з розподілом на орендовані, прийняті на відповідальне зберігання тощо.
Групування основних документів щодо проведення інвентаризації відповідно до етапів її проведення представлено у табл. 1.
Таблиця 1
Документальне забезпечення етапів проведення інвентаризації


 
По суті, перевірка інвентаризаційних описів передбачає визначення правильності підрахунків у них. При цьому кількісні та цінові показники за даними бухгалтерського обліку проставляються у відповідних рядках. Отже, дані бухгалтерського обліку порівнюються з даними про фактичну наявність, що дозволяє виявити розбіжності між ними.
Так, нестачу товарно-матеріальних цінностей понад норми природних втрат, а також втрати від псування, бою, лому, крадіжок відносять за рахунок матеріально-відповідальної особи за обліковими цінами підприємства згідно з Порядком визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення, псування матеріальних цінностей.
Не пізніше ніж через 10 днів після закінчення інвентаризації керівник установи повинен затвердити протоколи інвентаризаційної комісії. На підставі затверджених протоколів результати інвентаризації (надлишки, нестачі) відображають у бухгалтерському обліку [1].
Матеріали інвентаризації та рішення про врегулювання розбіжностей відображаються в місяці, в якому закінчено інвентаризацію, а також у річному звіті.
Документальне забезпечення процесу інвентаризації є важливою запорукою відображення опису безпосереднього процесу та результатів інвентаризації. Що надає можливість керівництву господарства в повністю бачити наявність активів господарства, їх стан.
 
Список використаних джерел
1. Інструкція про проведення інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Міністерства фінансів України № 69 від 11 серп. 1994 р. [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу : http://www. zakon.rada.gov.ua.
2.       Калиновська А. Ця обов’язкова інвентаризація [Електронний ресурс] / А. Калиновська // Режим доступу : http://dtkt.com.ua/show/1cid01077.html.
3.       Положення «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затверджене наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24 трав. 1995 р. [Електронний ресурс] / Верховна Рада України  – Режим доступу : zakon.rada.gov.ua/go/z0168-95‎.
4.       Чудовець В. В. Інвентаризація як метод обліку і контролю діяльності сільськогосподарських підприємств : автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / Чудовець Віталій Васильович ; Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – К., 2006. – 21 с.
5.       Шарманська В. М. Судова бухгалтерія : [навч. посіб.] /                          В. М. Шарманська, С. О. Шарманська, І. В. Головко – К : Центр учбової літератури, 2008. – 454 с.
Категорія: Секція_1_2013_11_21-22 | Додав: clubsophus (2013-11-20)
Переглядів: 1089 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_11_21-22
Секція_2_2013_11_21-22
Секція_3_2013_11_21-22
Секція_4_2013_11_21-22
Секція_5_2013_11_21-22
Секція_6_2013_11_21-22
Секція_7_2013_11_21-22
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0