Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_11_21-22_KamPodilsk » Секція_3_2013_11_21-22

БІОЛОГІЧНІ АКТИВИ ТВАРИННИЦТВА: ОБЛІКОВИЙ АСПЕКТ
Яловега людмила
асистент
Полтавська державна аграрна академія
м. Полтава
 
біологічні активи тваринництва: обліковий аспект
 
Сільське господарство є однією з провідних галузей виробництва, яке має свої особливості, однією з яких є використання біологічних активів.
Відповідно до П(с)БО 30 «Біологічні активи», біологічний актив – це тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди [1].
Для цілей бухгалтерського обліку біологічні активи тваринництва класифікуються за такими групами:
- довгострокові (біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що перевищує 12 місяців, рахунок 163 «Довгострокові біологічні активи тваринництва, що обліковуються за справедливою вартістю»);
- поточні (біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощувані та відгодівлі, рахунок 212 «Поточні біологічні активи тваринництва, що обліковуються за справедливою вартістю»);
- додаткові (приплід, нові рої бджіл, матеріал для розведення риби, рахунок 21).
Об’єктами бухгалтерського обліку біологічних активів тваринництва є види тварин та тварин на вирощуванні і відгодівлі: велика рогата худоба, молодняк великої рогатої худоби, свіні, молодняк свиней, вівці, птиця, звірі, бджоли або однорідні групи цих біологічних активів.
Основною проблемою обліку біологічних активів тваринництва, є їх оцінка, яку необхідно привести у відповідність з основними положеннями законодавчих актів і нормативних документів, що стосуються організації бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності.
Згідно з П(С)БО 30 підприємство має самостійно здійснювати оцінку активів за справедливою вартістю, а у досліджуваному Положенні лише рекомендовано основні підходи до застосування такої оцінки.
Так, придбані за грошові кошти біологічні активи тваринництва оцінюються за первісною вартістю, яка включає: ціну придбання за вирахуванням знижок, відповідно до договору з постачальником (продавцем), непрямих податків, крім випадків, якщо вони не відшкодовуються підприємству відповідно до чинного законодавства; суму ввізного мита; витрат на транспортування; інших витрат, які безпосередньо пов’язані з придбанням біологічних активів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.
Безоплатно отримані біологічні активи тваринництва оцінюються за справедливю вартостю з урахуванням витрат, безпосередньо пов’язаних з доведенням їх до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою ціллю. На справедливу вартість безоплатно отриманих довгострокових біологічних активів збільшується додатковий капітал, а поточних активів - інший операційний дохід.
Справедлива вартість біологічних активів внесених до статутного капіталу є погоджена засновниками (учасниками) підприємства вартість з урахуванням витрат, пов’язаних з доведенням їх до стану, у якому вони придатні для використання.
При обміні на неподібні біологічні активи такі активи оцінюються за справедливою вартістю переданого біологічного активу, збільшену (зменшену) на суму грошових коштів чи їх еквівалентів, що належить до сплати (отримання) за обмінною операцією.
Додаткові біологічніх активи оцінюються за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу.
Проте, щодо оцінки біологічних активів існують розбіжності у чинних нормативних актах, адже на відміну від П(С)БО 30 у статті 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що пріоритетною є оцінка біологічних активів, виходячи з витрат на їх виробництво та придбання – принцип історичної (фактичної) собівартості [4]. Крім того, на сьогоднішній день залишаються чинними Методичні рекомендації з обліку витрат та калькулювання собівартості сільськогосподарської продукції, якими передбачено облік прямих витрат на виробництво обліковувати на рахунку 23 «Виробництво» за аналітичними рахунками по кожному виду продукції, а облік накладних витрат - на окремих рахунках із їх розподілом на кожний вид продукції в кінці року. У зв’язку з цим, розглянемо порядок оцінки, оприбуткування в обліку додаткових біологічних активів і сільськогосподарської продукції та формування основних складових фінансового результату від первісного визнання - доходів та витрат (рис. 1).

 
Рис. 1. Порядок оцінки і оприбуткування додаткових біологічних активів та сільськогосподарської продукції за різними підходами
 
Із рис. 1 слідує, що формування фінансового результату від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції забезпечується наступними складовими: оцінкою біологічних активів та сільськогосподарської продукції при первісному визнанні та методикою обліку витрат на вирощування біологічних активів та сільськогосподарської продукції.
Отже, в обліку біологічних активів тваринництва поряд із проблемою оцінки, є потреба в розробці нових Методичних рекомендацій з обліку витрат у сільському господарстві, які передбачатимуть формування виробничих витрат у повному обсязі. Останнє дасть можливість, при первісному визнанні і оприбуткуванні біологічних активів визначити фінансові результати від сільськогосподарського виробництва.
 
Список використаних джерел
1.       Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» [Наказ Міністерства фінансів України № 790 від 18 лист. 2005 р. ] : за станом на 17.11.2013 р.  [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://buhgalter911.com (дата звернення 17.11. 2013 р.).
2.       Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів [Наказ Міністерства фінансів України № 1315 від 29 груд. 2006 р. ] : за станом на 17.11.2013 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.nau.ua (дата звернення 17.11. 2013 р.).
3.       Про затвердження Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств [Наказ № 132, Рекомендації, Міністерство аграрної політики України від 18 трав. 2001 р. : за станом на 17.11.2013 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1021.122.0 (дата звернення 17.11. 2013 р.).
Категорія: Секція_3_2013_11_21-22 | Додав: clubsophus (2013-11-21)
Переглядів: 3250 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_11_21-22
Секція_2_2013_11_21-22
Секція_3_2013_11_21-22
Секція_4_2013_11_21-22
Секція_5_2013_11_21-22
Секція_6_2013_11_21-22
Секція_7_2013_11_21-22
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0