Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_11_21-22_KamPodilsk » Секція_5_2013_11_21-22

ПОНЯТТЯ СУТТЄВОСТІ В АУДИТІ
Гелиш Тетяна
студентка
Львівського національного університету імені Івана Франка
м. Львів
 
ПОНЯТТЯ СУТТЄВОСТІ В АУДИТІ
 
Аудиторська перевірка фінансових звітів за МСА має на меті висловлювання думки про те, чи складені фінансові звіти в усіх суттєвих аспектах відповідно до визначеної концептуальної основи фінансової звітності [2].
Міжнародний стандарт аудиту 320 (надалі – МСА 320), що в новій редакції має назву «Суттєвість при плануванні та проведенні аудиту», як і раніше, не містить визначення поняття «суттєвість». Натомість вказано, що викривлення, а також упущення інформації вважаються суттєвими, якщо вони можуть вплинути на економічні рішення користувачів, що ґрунтуються на даних фінансової звітності [3].
Визначення аудитором суттєвості є предметом професійного судження та залежить від розуміння аудитором потреб користувачів фінансової звітності у фінансовій інформації. За таких умов аудитору доцільно припустити, що користувачі:
а) мають достатнє знання бізнесу, економічної діяльності та бухгалтерського обліку, а також готові вивчати інформацію у фінансовій звітності з належною ретельністю;
б) розуміють, що фінансову звітність підготовлено, надано й перевірено з урахуванням рівнів суттєвості;
в) визнають невизначеність, притаманну вимірюванню сум, що ґрунтуються на оцінках, судженняхі розгляді майбутніх подій;
г) приймають обґрунтовані економічні рішення на основі інформації, що міститься у фінансовій звітності [1].
Чим вищий рівень суттєвості, тим нижчий аудиторський ризик при перевірці, тобто можна сказати, що існує взаємозв'язок між суттєвістю і ризиком аудиторської перевірки. Виділяють три рівні матеріальності помилок і пропусків.
Перший рівень - помилки і пропуски, суми яких малі і за своїм змістом незначні, тобто не можуть впливати на рішення користувачів цієї інформації (нематеріальні помилки і пропуски):
Другий рівень - матеріальні помилки і пропуски, які впливають на рішення користувача, але фінансова звітність реально відображає дійсність і є корисною;
Третій рівень - матеріальні помилки і пропуски, які ставлять під сумнів достовірність і об'єктивність всієї звітності, унаслідок чого можуть бути прийняті хибні рішення. Установивши третій рівень матеріальності, аудитор у своєму висновку дає незадовільну оцінку стану бухгалтерського обліку та звітності.
У процесі аудиту достовірності фінансової інформації і правильності ведення бухгалтерського обліку аудитори повинні виявляти факти перекручування даних обліку та невірного складання звітності. Причинами цього можуть бути свідомі і несвідомі дії посадових осіб. У наслідок ненавмисних дій виникають помилки, а свідомі дії можуть бути класифіковані як шахрайство [4].
З огляду на це, аудитор повинен включити до аудиторської документації такі суми, а також чинники, використані для їх визначення:
а) суттєвість на рівні фінансової звітності в цілому;
б) якщо це застосовно, рівень або рівні суттєвості для окремих класів операцій, залишків на рахунках і розкриття інформації;
в) суттєвість виконання;
г) інформацію щодо будь-яких переглядів під час виконання аудиту[1].
Серед різноманіття методів визначення рівня суттєвості аудитор самостійно вибирає найприйнятніший. У вітчизняній аудиторській практиці рівень суттєвості визначають двома методами – індуктивним та дедуктивним. За першим методом першочергово встановлюють рівень суттєвості для окремих статей, а потім для усієї фінансової звітності. З викладу міжнародного стандарту очевидно, що пріоритетним є так званий «дедуктивний» метод, за яким спочатку встановлюють загальний розмір максимально допустимої аудитором помилки для всієї фінансової звітності, а потім розподіляють її між конкретними статтями.
Отже, «суттєвість» є одним з найважливіших понять в аудиторській практиці, оскільки саме воно супроводжує аудитора з моменту визначення видів, обсягів та термінів здійснення аудиторських процедур і до формування аудиторського висновку. Метааудитора – встановлюючи рівень суттєвості помилок у фінансовій звітності, підтвердити або заперечити її достовірність [3].
 
Список використаних джерел
1.       Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг. Частина 1/ [Електронний ресурс] // Режим доступу : http://www.mia.kiev.ua/images/stories/books/isa-2010-t1-ukr.pdf (дата звернення: 10.11.2013 р.).
2.       Немченко В. В. Аудит. (Основи державного, незалежного професійного та внутрішнього аудиту). / За ред. проф. Немченко В.В., Редько О. Ю., Підруч-ник. – К. : Центр учбової літератури, 2012. – 540 с.
3.       Саханевич К.В. Визначення рівня суттєвості в процесі аудиту [Електронний ресурс] / К.В.Саханевич, В.М.Чубай. — Режим доступу до статті : http://archive.nbuv.gov.ua/portal/natural/vnulp/menegment/2012_722/45.pdf (дата звернення: 10.11.2013 р.).
4.       Утенкова К.О. Аудит : навчальний посібник [Текст] / К.О. Утенкова. – К.: Алерта, 2011. – 408 с.
Категорія: Секція_5_2013_11_21-22 | Додав: clubsophus (2013-11-21)
Переглядів: 3930 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_11_21-22
Секція_2_2013_11_21-22
Секція_3_2013_11_21-22
Секція_4_2013_11_21-22
Секція_5_2013_11_21-22
Секція_6_2013_11_21-22
Секція_7_2013_11_21-22
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0