Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_12_19-20_KamPodilsk » Секція_3_2013_12_19-20

ВІДРОДЖЕННЯ ТРАДИЦІЙНИХ ГАЛУЗЕЙ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В УКРАЇНІ: КОНОПЛЯРСТВО
Василенька Надія
к.е.н., в.о. доцента
Львівський національний аграрний університет
м. Дубляни
 
Відродження традиційних галузей сільського господарства в Україні: коноплярство
 
Підвищена зацікавленість у виробах із конопель у Західній Європі, Америці, Австралії та Китаю спонукає також і нас до перегляду ставлення до цієї культури. Сьогодні вироби з конопель перевищують десятки тисяч найменувань, для виготовлення яких застосовується волокно, костриця, насіння. Дивно, що в період індустріального буму та енергетичної кризи попит на продукцію із конопель не зменшився, а навпаки зріс, зокрема, у легкій промисловості, будівельній галузі та харчовій промисловості, виготовленні ліків тощо. Такий широкий попит на коноплепродукцію на внутрішньому та світовому ринках робить коноплі інвестиційно привабливою культурою.
Коноплярство в Україні з кожним роком все більше орієнтується на експорт своєї продукції та неплано­мірно звужує коло свого викорис­тання, тому не вписується в сучасні тенденції розвитку світового ринку.
Для конопляної галузі 2012 р. став знаковим, оскільки члени асоціації «Українські технічні коноплі», до складу якої входить і Дослідна стан­ція луб'яних культур, провели велику роботу, результатом якої ста­ло прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2012 р. № 800 [6], згідно з якою визначено поняття «технічні коноплі» та з серпня 2012 р., за умови дотримання ліцензійних умов ви­рощування конопель, посіви не підлягають обов'язковій охороні. Знят­тя охорони посівів конопель в Україні має стати новим поштовхом у напряму розвитку галузі коноплярства.
На сьогоднішній день коноплярство, не зважаючи на всі пе­репони, має рентабельність виробництва, в залежності від на­прямку вирощування, від 31 до 56%, а якщо світову за­конодавчу базу застосувати в Україні то рівень рентабельності галузі можна підняти до 86%, що дасть можливість відродити українську традиційну галузь сільськогосподарського виробни­цтва. Експерти пояснюють, що вклавши в розрахунку на гектар 2,5-3 тис. грн, можна отримати віддачу до 100%, а врожайність конопель в Україні досягає 1100 кг з гектара [2].
Зараз основні витрати під час виро­щування посівів конопель лягають на мінеральні добрива, дизельне пальне, оренду земель, амортизацію та ремонт техніки тощо. Структура витрат на вирощування має такий вигляд: мінеральні добрива - 37,8%, паливо-мастильні матеріали - 19,2%, насіння - 6,5%, оренда землі - 5,6%, амортизація та ремонт 5,4%, оплата праці - 4,4%, гербі­циди та засоби захисту - 3,8% та інші [5].
Розвиток галузі коноплярства – це не тільки роз­виток сільського господарства, а і від­повідний розвиток переробної, легкої промисловості, харчової та інших галу­зей господарювання. Мотивацією розвитку галузі служать додаткові надходження коштів до бюджетів відповідних регіонів від виробничої та торгівельної діяльності вироб­ників конопель, створення робочих місць, поліпшення родючості ґрунту в процесі організації сівозмін. Отже, розвиток галузі коноплярства залежить не тільки від раціонально ор­ганізованого вирощування культури, а й розширення сфер використання продукції із цієї культури [1, с.32-34].
Зараз, після тривалого періоду «репресій» стосовно цієї рослини, починає відновлюватись виробництво з використанням коноплі в якості сировини. Так, сьогодні в Україні виготовляють конопляне взуття, стають популярними вироби з конопляного паперу ручної роботи. Вироби з коноплі скоро перестануть бути екзотикою і ми зможемо побачити їх не лише в сувенірних крамницях та спеціалізованих магазинах [3, с.679-681].
Областями, у яких знаходиться найбільша кількість підприємств,що займаються вирощуванням та переробкою коноплесировини є Полтавська (49), Дніпропетровська (27), Чернігівська (19), Сумська (18) області. У Західному регіоні України та Криму поки що вирощування коноплі не є популярним.
Інноваційні напрями розвитку коноплярства на наш погляд найбільшою мірою пов’язані із диверсифікацією напрямів переробки та використання коноплесировини. Про­гнозується, що у першій половині XXI ст. до 40% світового виробництва складатиме продук­ція та технології, які будуть пов'язані з еколо­гією та енергетикою. Так, виробництво целюлози з волокна і соломи конопель є інноваційним і сприятливим для навколишнього се­редовища. Целюлоза з волокна конопель може використовуватися як сирови­на для виробництва спеціального ви­сокоякісного білого паперу. Коноплесировина є придатною для виготовлення з неї альтернативного біопалива. Олія конопель використовується як консервант для харчових продуктів і самостійний продукт харчування в на­туральному вигляді, є сировиною для виготовлення лаків, фарб, оліфи, ліно­леуму, маргарину, мила дитячого й антиалергенного, медичних препаратів, азбестотехнічних виробів, гальмівних стрічок, накладок і дисків.
У будівництві продукція конопель може бути достатньо широко пред­ставлена як основа для створення фундаментних, стінових та покрівель­них технологій, як утеплювальні та ізо­лювальні матеріали різного функціо­нального призначення, наповнювачі для будівельних виробів та інше [7].
Слід відмітити, що коноплі містять великий потенціал для їх застосування у процесі екологізації різних галузей виробництва.
У зв'язку з переходом агропромислового виробництва до ринкових умов господарювання вивчення перспектив розвитку галузі коноплярства важливо узгоджувати із дослідженнями з питань маркетингу інновацій, які включають наступні напрямки:
- визначення найбільш пріоритетних напрямків переробки коноплесировини, що представляють комерційний інтерес;
- проведення маркетингових досліджень інфраструктури ринку коноплепродукції;
-  моніторинг галузей льонарства і коноплярства;
- розроблення пропозицій стосовно поліпшення стану виробництва луб'яних культур і програм розвитку галузей.
Список використаних джерел
 
1. Бохан, А. В. Мотиваційно-стимулювальний механізм екологізації підприємництва [Текст] / А. В. Бохан // Економіка та держава. — 2007. — № 10. — С. 32.
2. Голобородько П. А. Ресурсозберігаюча технологія вирощування конопель [Електронний ресурс ] : практичні рекомендації / П. А. Голобородько, К. Я. Коротя. – Режим доступу :  http://ibc-uaas.at.ua/index/0-21 (дата звернен­ня: 13.12.2013). — Назва з екрана.
3. Економіка природокористування [Текст] : навч. посіб. / Г. В. Черевко, І.В. Черевко, Н.І. Василенька. — Львів : Інтер-прес, 2012. — 698 с.
4. Кабанець, В. Ненаркотичні посівні коноплі – культура невичерпних можливостей [Електронний ресурс] / . – Режим доступу :  www.agro-business.com.ua.
5. Маринченко, І. О. Перспективи розвитку коноплярства України [Текст] / І. О. Маринченко // Посібник українського хлібороба. — 2009. — №1. — С.333.
6. Постанова КМУ від 22 серпня 2012 року №800 про внесення змін до Постанови КМУ від 6 травня 2000 р. № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» / [Електронний ресурс ]. — Режим доступу :  http://zakon4.rada.gov.ua (дата звернен­ня: 14.12.2013). — Назва з екрана.
7. Примаков, О. А. Технічні коноплі в Україні – погляд в майбутнє [Текст] / О. А. Примаков, І. О. Маринченко // Сучасні аграрні технології. — 2013. —  №5. — С. 36—40.
8. Технічні коноплі в Україні та інших країнах [Електронний ресурс]. – Режим доступу :  http://tku.org.ua (дата звернен­ня: 14.12.2013). — Назва з екрана.
 
Категорія: Секція_3_2013_12_19-20 | Додав: clubsophus (2013-12-18)
Переглядів: 882 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_12_19-20
Секція_2_2013_12_19-20
Секція_3_2013_12_19-20
Секція_4_2013_12_19-20
Секція_5_2013_12_19-20
Секція_6_2013_12_19-20
Секція_7_2013_12_19-20
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0