Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_12_19-20_KamPodilsk » Секція_4_2013_12_19-20

МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
Бойко Віталій
к.е.н., в.о. доцента
Лесик Христина
студент
Львівський національний аграрний університет
м. Львів
 
МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
 
Проблема розробки ефективних механізмів формування фінансової безпеки сільськогосподарських підприємств посилюється в умовах низького рівня ліквідності галузі та складності доступу вітчизняних підприємств до вільних фінансових ресурсів. З огляду на це, виникає необхідність формування організаційно-економічного інструментарію забезпечення фінансової безпеки сільськогосподарських підприємств як ключового інструменту мінімізації фінансових ризиків та захисту інтересів в умовах функціонування ринку.
Проблеми забезпечення фінансової безпеки знайшли своє відображення у працях таких вчених як: О. Барановський, І. Бланк , Т. Васильців, Т. Кузенко, О. Марченко, М. Мікуліна, О. Петрина,. У працях цих авторів досліджуються питання визначення сутності категорії "фінансова безпека”, наведено перелік окремих загроз та індикаторів фінансової безпеки, а також систематизовано наукові підходи до їх класифікації. Водночас, науковцями ще не до кінця опрацьовано питання розробки ефективного механізму формування фінансової безпеки сільськогосподарських підприємств. У процесі виконання дослідження ставилося завдання розробити заходи стосовно формування механізму забезпечення фінансової безпеки сільськогосподарських підприємств та підвищення її рівня.
Вплив дестабілізуючих чинників на розвиток вітчизняного сільського господарства забезпечує формування не лише негативних тенденцій розвитку сільськогосподарських підприємств, але й стримує соціально-економічний розвиток українського села та держави в цілому. Проблема забезпечення фінансової безпеки на рівні сільськогосподарських підприємств стала об’єктом наукових досліджень відносно недавно. Окремі її аспекти розглядалися як складова фінансово-економічного стану підприємства. Однак, посилення негативних фінансових впливів в умовах економічної кризи спонукали до виокремлення цієї проблеми в окремий напрям наукового дослідження.
На думку, І. Бланка, фінансова безпека – це кількісний і якісно детермінований рівень фінансового стану підприємства, що забезпечує стабільну захищеність його пріоритетних збалансованих фінансових інтересів від ідентифікованих реальних і потенціальних загроз зовнішнього та внутрішнього характеру, параметри якого визначаються на основі його фінансової філософії і створюють необхідні передумови фінансової підтримки його стійкого зростання в поточному та перспективному періоді [2]. Своєю чергою, Т. Кузенко вважає, що під фінансовою безпекою слід розуміти стан найбільш ефективного використання інформаційних, фінансових показників, ліквідності та платоспроможності, рентабельності капіталу, що знаходиться в межах своїх граничних значень [4]. На нашу думку, таке тлумачення фінансової безпеки є занадто вузьким, адже воно цілком нівелює її превентивну функцію, суть якої зводиться до протидії можливим загрозам. Як зазначає, О. Барановський фінансова безпека – це ступінь захищеності фінансових інтересів на всіх рівнях фінансових відносин, рівень забезпеченості підприємства фінансовими ресурсами, достатніми для задоволення його потреб і виконання існуючих зобов'язань [1].
Узагальнюючи існуючі наукові підходи до визначення сутності фінансової безпеки, нами сформульовано власне визначення цієї категорії, під якою слід розуміти такий стан фінансових ресурсів сільськогосподарського підприємства, за якого воно здатне своєчасно і у повному обсязі погашати свої боргові зобов’язання протягом календарного року, протистояти негативній дії загроз економічного середовища та забезпечувати підтримку процесів розширеного відтворення підприємства. Одним із основних напрямів забезпечення фінансової безпеки є протидія відповідним загрозам, що, у свою чергу, вимагає їх своєчасної ідентифікації. На нашу думку, серед ключових загроз фінансової безпеки сільськогосподарських підприємств доцільно виділити такі: 1) непрозорі механізми формування цін на сільськогосподарську продукцію, що деформує кон’юнктуру ринку; 2) недостатня кількість практик розвитку інтеграційних відносин та співпраці вітчизняних сільськогосподарських підприємств з суб’єктами фінансово-кредитної системи, що своєю чергою, породжує ризики виникнення неплатоспроможності сільськогосподарських підприємств у результаті зниження рівня ліквідності галузі; 3) недосконалість інституційного середовища розвитку сільськогосподарських підприємств, що продукує різного роду перешкоди (інституційні бар’єри); 4) зростаюча частка трансакційних витрат суб’єктів ринку, що знижує прибутковість їх виробничо-господарської діяльності; 5) недосконалість та неповнота нормативно-правової бази у сфері регулювання фінансових відносин, зокрема в аграрному секторі економіки; 6) порушення умов підписаних договорів і контрактів, що призводить виникнення прострочок та невиплат платежів за поставлену продукцію, виконані роботи, надані послуги; 7) низький рівень інвестиційної привабливості галузі, що стримує процеси залучення грошових коштів у сільськогосподарське виробництво.
Наявність загроз, що дестабілізують фінансову безпеку сільськогосподарських підприємств зумовлює до розробки ефективного механізму її забезпечення. Під механізмом розуміємо цілісну сукупність взаємопов’язаних елементів, що функціонують у напрямі досягнення спільної мети та реалізації визначених функцій. Першочерговими заходами у напрямі формування ефективного механізму забезпечення фінансової безпеки сільськогосподарських підприємств повинні стати такі: 1) розробка стратегії забезпечення фінансової безпеки та підтримка процесів її реалізації адекватною фінансовою політикою на всіх ієрархічних рівнях управління підприємством; 2) раціоналізація відносин з контрагентами у сфері виконання умов підписаних договорів, проведення своєчасних розрахунків за власними борговими зобов’язаннями, управління дебіторською заборгованістю підприємства; 3) організація періодичного моніторингу та діагностики фінансової безпеки сільськогосподарських підприємств з подальшим формулюванням практичних висновків та результатів, що є основою для розробки та прийняття управлінських рішень в аспекті підвищення рівня фінансової безпеки; 4) забезпечення контролю у сфері фінансових відносин підприємства; 5) формування інституційного середовища забезпечення фінансової безпеки, передусім, в аспекті узгодження впливу чинників внутрішнього та зовнішнього середовища сільськогосподарського підприємства на процеси розвитку фінансової безпеки; 6) розробка превентивних заходів протидії загрозам фінансової безпеки підприємств на засадах ідентифікації їх джерел, усунення причин їх виникнення та запобігання можливості їх прояву в перспективі; 7) диверсифікація діяльності сільськогосподарських підприємств; 8) стимулювання процесу залучення фінансових інвестицій.
Реалізація вище запропонованих організаційно-економічних заходів забезпечить комплексну підтримку процесів побудови механізму формування фінансової безпеки. Дотримання такого системного підходу дозволить підвищити рівень ефектності фінансових відносин сільськогосподарського підприємства та забезпечити розвиток процесів його розширеного відтворення.
 
Список використаних джерел
1. Барановський, О. І. Фінансова безпека [Текст] / О. І. Барановський. — Ін-т екон. прогнозування. – К. : вид-во "Фенікс”, 1999. — 338.
2. Бланк, И. А. Управление финансовой безопасностью предприятия [Текст] / И. А. Бланк. — К.: Эльга, Ника-Центр, 2004. —784 с.
3. Васильців, Т. Г. Економіка безпеки підприємства України : стратегія та механізм зміцнення [Текст]  : [монографія] / Т. Г. Васильців. — Л. : Арал. — 384 с.
4. Кузенко, Т. Б. Управление финансовой безопасностью на предприятии Т. Б. Кузенко. БИЗНЕСИНФОРМ. — 2007. — № 12(1). — С.27—29
5. Мікуліна, М. О. Фінансова безпека розвитку сільськогосподарських формувань [Текст] / М.О. Мікуліна, Ю.В. Скрипник // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Фінанси і кредит”. — 2007. — № 2. — С. 132–137.
Категорія: Секція_4_2013_12_19-20 | Додав: clubsophus (2013-12-18)
Переглядів: 2485 | Рейтинг: 5.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_12_19-20
Секція_2_2013_12_19-20
Секція_3_2013_12_19-20
Секція_4_2013_12_19-20
Секція_5_2013_12_19-20
Секція_6_2013_12_19-20
Секція_7_2013_12_19-20
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0