Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_12_19-20_KamPodilsk » Секція_4_2013_12_19-20

РОЛЬ ФІНАНСІВ ДОМОГОСПОДАРСТВ У РЕСУРСНОМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЕКОНОМІКИ
Ярина Аксинія
магістрант
Брежнєва-Єрмоленко Ольга
к.е.н, доцент
Дніпродзержинський державний технічний університет
м. Дніпродзержинськ
 
РОЛЬ ФІНАНСІВ ДОМОГОСПОДАРСТВ У РЕСУРСНОМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЕКОНОМІКИ
 
Домогосподарство донедавна залишалося однією з найменш досліджених економічних одиниць. Проте з огляду на ріст економічної самостійності домашніх господарств набувають особливого значення питання формування наукової парадигми фінансів домогосподарств та визначення основних пріоритетів їх розвитку в сучасних умовах [1].
Домогосподарство, як економічний суб’єкт, слід розглядати, по-перше, як відкриту систему, яка взаємодіє із зовнішнім макрооточенням, реагує на її зміни під впливом сукупності економічних, соціальних, суспільних чинників, а, по-друге, як закриту структуру, якій властиві власні закони, мотиви, закономірності, протиріччя. Але, в будь-якому разі, це утворення, яке представляє сукупність осіб, що мають спільні економічні інтереси, функції, поведінку і джерела фінансування.
Розподіл ВВП супроводжується рухом грошових коштів у формі доходів, надходжень, що в сукупності формують фінансові ресурси домогосподарств, які, в свою чергу, використовуються через фонди грошових коштів цільового призначення (поточне споживання, заощадження, інвестиції тощо) відповідно у формі виплат, витрат, відрахувань. Цей рух грошових коштів є матеріальним носієм фінансових відносин домогосподарств. Зауважимо, що формування фінансів домогосподарств відбувається на другій фазі відтворювального процесу – розподілі ВВП. У результаті домогосподарства отримують первинні доходи від виробничої зайнятості (заробітну плату, доходи від підприємницької діяльності, самозайнятості) та доходи від власності (рента, проценти). Участь домогосподарств у вторинному розподілі (перерозподілі) супроводжується виплатами у вигляді податків, обов’язкових платежів, які, в свою чергу, визначають доходи інших суб’єктів (домогосподарств) у вигляді державних трансфертів (пенсія, стипендія, матеріальна допомога), спадку [2].
Систематизацію фінансових відносин домашнього господарства представлено на рисунку 1.

Рис.1. Внутрішні та зовнішні фінансові відносини домогосподарств
 
До внутрішніх фінансових відносин домашнього господарства можна віднести ті, які виникають між його окремими учасниками з приводу формування грошових фондів, що мають різне цільове призначення:
1) підтримка рівня поточного споживання (харчування, одяг тощо);
2) інвестування в матеріальні активи (грошові заощадження для придбання предметів довгострокового використання: житло, меблі, автомобіль і т.д.);
3) збереження грошових коштів для оплати освіти, послуг охорони здоров'я і т.д.;
4) інвестування у фінансові активи (грошові заощадження з метою їх подальшого розміщення в банківські вклади, золото, валюту, ін. фінансові інструменти).
До зовнішніх фінансових відносин домогосподарства можна віднести відносини: з іншими домашніми господарствами при формуванні й використанні спільних грошових фондів; з підприємствами-роботодавцями по відношенню до учасників домогосподарства щодо розподілу частини виробленого валового внутрішнього продукту в його вартісній формі; з комерційними банками з приводу залучення домогосподарствами різноманітних кредитів, їх погашення, розміщення тимчасово вільних коштів домогосподарств на банківських рахунках; зі страховими компаніями при формуванні й використанні різного роду страхових фондів; з державою з приводу формування й використання бюджетних і позабюджетних фондів.
Вказані відносини однорідні, стійкі в умовах сучасної ринкової економіки і постійно поновлюються на рівні домашніх господарств, а отже, становлять зміст самостійної економічної категорії «фінанси домашнього господарства».
Фінансова роль домогосподарств характеризує їх участь на фінансовому ринку як інвестора через розміщення особистих заощаджень, а також як платника податків, обов’язкових платежів у державний і місцеві бюджети, цільові державні фонди, кошти яких формують ресурсну базу реалізації функцій, завдань держави.
Соціальна роль фінансів домогосподарств визначається тим, що її основою є сім‘я, спільні рішення якої щодо виробництва і споживання благ, народження дітей, міграції, а також норми, правила ведення домашнього господарства визначають не лише статус сім’ї у суспільстві, а й впливають на економічну і фінансову поведінку населення в цілому, рівень його відповідальності перед суспільством.
Важливим питанням визначення сутності фінансів домогосподарств та закономірностей їх розвитку в умовах ринкового господарства є структуризація чинників, що впливають на їх роль, місце в соціально-економічній і фінансовій системах. Їх дослідження дозволить не лише окреслити правила реалізації фінансів домогосподарств, а й обґрунтувати доцільність запровадження системи управління фінансами домогосподарств (фінансового менеджменту домогосподарств) як цілісної системи управління з відповідною власною методологією. В залежності від впливу і рівня керованості ці чинники слід розподілити на мікро- та макроекономічні. Мікроекономічні відображають безпосередньо специфіку фінансових відносин домогосподарств щодо формування, розподілу й використання фінансів, які, на відміну від інших, є найменш регульованими і регламентованими в економічній системі. Основними з них є: система і форми оплати праці, мотивація і активність робочої сили, участь у прибутках, структура доходів домогосподарств, рівень фінансової грамотності. Макроекономічні чинники характеризуються непрямим впливом держави на фінансові відносини домогосподарств, зокрема через соціальні й страхові виплати, оподаткування, соціальні стандарти, регулювання ринку праці, імідж держави як інвестора і кредитора тощо [2].
Враховуючи, що фінанси домогосподарств є складною категорія, її слід досліджувати не лише з економічної та фінансової, а й соціальної, суспільної точки зору. Відповідно, економічна роль фінансів домогосподарств відображається, по-перше, в тому, що вони є основою ресурсного забезпечення національної економіки, а, по-друге, саме домогосподарства є основними кінцевими покупцями (споживачами) товарів, послуг, робіт.
 
Список використаних джерел


1.       Доля, Є. В. Удосконалення науково-методичних підходів до управління фінансами домогосподарств в умовах ринкової трансформації економіки України [Текст] / Є.В. Доля, Л.С. Захаркіна // Конкурсна наукова робота – 2011 р. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/25317 (дата звернен­ня: 14.12.2013). — Назва з екрана.
2.       Драган, О.О. Фінанси домогосподарства: концептуальні підходи до визначення системи управління [Текст] / О.О. Драган // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. – 2012. – №5. – С. 124–128.
Категорія: Секція_4_2013_12_19-20 | Додав: clubsophus (2013-12-18)
Переглядів: 3567 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_12_19-20
Секція_2_2013_12_19-20
Секція_3_2013_12_19-20
Секція_4_2013_12_19-20
Секція_5_2013_12_19-20
Секція_6_2013_12_19-20
Секція_7_2013_12_19-20
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0