Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_12_19-20_KamPodilsk » Секція_6_2013_12_19-20

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Пузій Ганна
слухач магістратури
Левченко Ольга
к.е.н., доцент
Таврійський державний агротехнологічний університет
м. Мелітополь
 
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
 
В умовах функціонування ринкових відносин орієнтація підприємств на отримання максимального прибутку є неодмінною умовою для їх успішної підприємницької діяльності, вибору оптимальних напрямів і методів діяльності, показником досягнутого комерційного ефекту.
Ефективність роботи підприємства багато в чому залежить від правильної організації системи бухгалтерського обліку і методики економічного аналізу, зокрема такого важливого аспекту, як фінансові результати.
Фінансовий результат — це приріст (або зменшення) вартості власного капіталу підприємства, що утворюється в процесі його підприємницької діяльності за звітний період. Для визначення фінансового результату, необхідно порівняти доходи звітного періоду і витрати, понесені для одержання цих доходів[1]. Основними показниками фінансових результатів діяльності підприємства є прибуток та збиток. Прибуток є показником, який відображає ефективність виробництва, об’єм та кількість виготовленої продукції, продуктивність праці, рівень собівартості. Збільшення прибутку означає примноження фінансових ресурсів та зростання фінансових результатів, збиток підприємства — втрату фінансових ресурсів, якщо збитки регулярні, то згодом будуть витрачені всі фінансові ресурси і підприємство збанкрутує.
В бухгалтерському обліку передбачається послідовне зіставлення доходів та витрат. Загальні правила формування в обліку інформації про доходи встановлені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», яке застосовується підприємствами та організаціями незалежно від форм власності. Порядок формування в обліку інформації про витрати зазначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати»[2].
В бухгалтерському обліку чистий прибуток (збиток) формується поступово протягом фінансово — господарського року від усіх видів звичайної та надзвичайної діяльності. Більшу частину прибутку становить прибуток від реалізації продукції, одержаний у вигляді різниці між виручкою від реалізації і витратами на виробництво та збут. На підприємстві можливі доходи, витрати, які не пов’язані з реалізацією, але збільшують або зменшують суму прибутку або збитків — це фінансові результати, отримані від інвестиційної та фінансової діяльності, а також результати пов’язані з надзвичайними подіями.
Фінансовий результат від усіх видів звичайної та надзвичайної діяльності включає:
 — чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, послуг);
 — валовий прибуток (збиток);
 — фінансові результати від операційної діяльності;
 — фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування;
 — фінансові результати від звичайної діяльності;
 — фінансові результати від надзвичайної діяльності;
 — чистий прибуток (збиток).
Для визначення цього показника необхідно дотримуватись принципів визначення доходів і витрат, а саме: нарахування, відповідальності, періодичності.
Організувати облік необхідно таким чином, щоб надати повну, достовірну інформацію про доходи, витрати, прибутки (збитки) підприємства за звітний період. Така інформація є основою для аналізу та прийняття управлінських рішень, а тому доцільно відображати результати за видами діяльності підприємства, відображати окремо результати звичайної діяльності та результати від надзвичайних подій.
Узагальнення інформації про фінансові результати підприємства від звичайної діяльності та надзвичайних подій ведеться на рахунку 79 «Фінансові результати».
По кредиту рахунку 79 «Фінансові результати» на підставі довідок та розрахунків бухгалтерії відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, по дебету — суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також сума нарахованого податку на прибуток.
Для ефективної організації обліку фінансових результатів на підприємстві потрібно сформувати таку облікову політику, яка б висвітлювала всі необхідні положення щодо її складових. Так як основною складовою фінансових результатів є доходи і витрати, наказ про облікову політику перш за все повинен містити інформацію що до об’єкту обліку. Тому, в наказі слід зазначити наступне: об’єкти обліку доходів та витрат; склад, методи оцінки доходів та витрат; метод обліку витрат на виробництво (в розрізі постійних та змінних витрат); порядок обліку та розподілу загальновиробничих витрат; методи оцінки використаних робіт при розрахунках із замовниками за готовий об’єкт або поетапно виконані роботи; метод розподілу витрат виробництва продукції на її реалізовану частину; склад витрат майбутніх періодів та порядок їх списання на витрати виробництва.
Важливу роль в організації обліку фінансових результатів відіграє реєстрація господарських операцій, доходів чи витрат на рахунках бухгалтерського обліку. Для цього в додатку до наказі про облікову політику створюють робочий план рахунків, у якому передбачені усі нюанси щодо класифікації, узагальнення та відповідності доходів та витрат, а також фінансових результатів.
Отже, можна зробити висновок, що фінансовий результат – це зростання (чи зменшення) вартості власного капіталу підприємства, що утворюється в процесі його підприємницької діяльності за звітний період. Ефективна організація обліку фінансових результатів, є основою для успішного функціонування підприємства. Для удосконалення організації обліку, потрібно чітко визначити методичні аспекти питання в Наказі про облікову політику, а також об’єкти доходів та витрат, їх залежність та порядок визначення. В додатку до Наказу про облікову політику розробити робочий план рахунків відповідно до специфіки підприємства.
 
Список використаних джерел
1.  Бухгалтерський облік [Текст] / А.М. Стельмащук, П.С. Смоленюк. — Київ, 2007. — 480 с.
2.  Лень, В.С.  Звітність підприємства [Текст] : Підручник / В.С.Лень, В.В. Гливенко. — 2-ге вид.;перероб. і допов. — К.: Центр навчальної літератури, 2006. — 612 с.
Категорія: Секція_6_2013_12_19-20 | Додав: clubsophus (2013-12-17)
Переглядів: 3830 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_12_19-20
Секція_2_2013_12_19-20
Секція_3_2013_12_19-20
Секція_4_2013_12_19-20
Секція_5_2013_12_19-20
Секція_6_2013_12_19-20
Секція_7_2013_12_19-20
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0