Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_12_19-20_KamPodilsk » Секція_6_2013_12_19-20

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇЇ ОБЛІКУ І КОНТРОЛЮВИДАТКІВВ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ
Оксамитна Даря
магістр
Левченко Ольга
к.е.н., доцент
Таврійський державний агротехнологічний університет
м. Мелітополь
 
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇЇ ОБЛІКУ І КОНТРОЛЮВИДАТКІВВ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ
 
Бухгалтерський облік виконання кошторису видатків бюджетних установ суттєво відрізняється від обліку господарської діяльності підприємств виробничої сфери, що зумовлено самою специфікою їх діяльності: вони працюють не заради отримання прибутку, а для задоволення соціальних, культурнихта інших потреб суспільства. Діяльність цих установ фінансується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, які надаються їм безповоротно.
Вся господарсько-фінансова діяльності бюджетних установ являє собою стан ресурсів, джерел надходження та господарські процеси, що відбуваються в установі. Управління бюджетними установами базується на достовірній інформації про одержання бюджетного асигнування, надходження коштів спеціального фонду, проведення фактичних та касових видатків, результатів виконання кошторису видатків окремо по загальному та спеціальному фондах та в цілому. Цю інформацію надає бухгалтерський облік. Головна мета ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах – це надання інформації, яка необхідна для управляння діяльністю бюджетної установи та забезпечення контроль за виконанням кошторису доходів і видатків.
Основні завдання бухгалтерського обліку видатків бюджетних установ як розпорядників коштів такі:забезпечення контролю за витрачанням бюджетних коштів згідно із затвердженим кошторисом доходів і видатків;забезпечення всіх рівнів управління інформацією про рух і використання бюджетних коштів [1].
На бюджетні установи не поширюється діяльність національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Основними нормативними документами, які регламентують організацію обліку у бюджетних установах являються новий план рахунків бухгалтерського обліку та порядок його застосування інструкція про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ ,нова класифікація видатків.
Взагалі бухгалтерський облік бюджетних установ повинен забезпечити рух коштів та господарських операцій за: балансовими рахунками, передбаченими планом рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ; кодами функціональної, програмної та економічної класифікації видатків Державного бюджету України; загальним та спеціальним фондами.
Кошторис бюджетної установи – це основний плановий документ, який надає повноваження бюджетній установі щодо отримання доходів і здійснення видатків.Кошторис складається із двох частин – загального фонду і спеціального фонду [4, c.46].
Будь який кошторис складається із двох частин. Друга частина називається «Видатки». У видатковій частині проекту кошторису визначається загальна сума видатків бюджетної установи за кодами економічної класифікації, а також з розподілом видатків, які планується покрити за рахунок бюджетних асигнувань, і видатків, які планується здійснити за рахунок спеціального фонду. Визначаючи обсяги видатків, бюджетні установи мають ураховувати об'єктивну потребу в коштах, виходячи зі своїх основних виробничих показників і контингентів, що встановлюються для установ, обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності реалізації окремих програм і запланованих заходів щодо скорочення видатків у плановому періоді [2].
Організація обліку видатків бюджетних установ охоплює такі напрямки:визначення нормативної бази;класифікація видатків;розробка робочої номенклатури видатків;організація планування видатків;організація облікових номенклатур;організація носіїв облікової інформації.
Розрахунки видатків установи подаються на розгляд керівнику установи, який своїм підписом затверджує дані розрахунки, і вони є основою для складання проекту кошторису.
Коли проекти кошторисів затверджені, сформовані бюджетні запити, складаються кошториси. Фактично вони вже складені, і у подальшому формально заповнюються лише форми кошторисів.
Всі витрати і доходи бюджетної установи відображаються в бухгалтерському обліку за умови їх достовірної обґрунтованості первинною документацією, визначеною для підтвердження господарських операцій певними нормативними актами. Обачність та обережність повинні запобігати збільшенню видатків бюджетних установ [1].
Для забезпечення повного і своєчасного надходження бюджетних коштів і використання їх у відповідності із цільовим призначенням необхідна правильна організація бухгалтерського обліку виконання кошторису видатків із дотриманням всіх принципів та вимог чинного законодавства .
Бухгалтера, економісти, Контрольно-ревізійні служби здійснюють систематичний контроль за формуванням видатків і цільовим використанням коштів загального та спеціального фондів. Цей контроль починається вже на етапі складання кошторису і закінчується аналізом його виконання.
Суми, що підлягають перерахунку звіряються з кошторисом видатків установи, із залишками невикористаних асигнувань по підрозділах бюджетної класифікації. В разі необхідності перевірка проводиться безпосередньо в установі.
Запровадження кошторису видатків жорстокого контролю за використанням коштів за кожною категорією видатків – вимушені дії, викликані дефіцитом доходів бюджету і необхідністю проведення комплексу заходів щодо економного використання бюджетних коштів, а також ліквідації маневрів з бюджетними та позабюджетними коштами, тобто ліквідації неправомірних дій по використанні коштів Державного бюджету.
Таким чином, особливостями бухгалтерського обліку витрат у бюджетній установі є розподіл їх на касові і фактичні витрати, а також організація їхнього обліку в розрізі статей бюджетної класифікації. Касове виконання витрат бюджетної установи здійснюється відповідно до затвердженого кошторису на відповідний рік. Затверджена дохідна частина кошторису є підставою для фінансування її видаткової частини. Правильна постановка бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю в бюджетній установі сприяє більше точному складанню кошторисів витрат, а також виявленню невикористаних внутрішніх ресурсів.
Отже,облік виконання кошторису видатків бюджетних установ суттєво відрізняється від обліку господарської діяльності підприємств виробничої сфери, що зумовлено самою специфікою їх діяльності: вони працюють не заради отримання прибутку, а для задоволення соціальних, культурнихта інших потреб суспільства. Діяльність цих установ фінансується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, які надаються їм безповоротно. Для діяльності бюджетних установ сьогодні надзвичайно важливою є роль бухгалтерського обліку, який єінформаційною базою їх господарської та фінансової діяльності і дає можливість контролювати процес виконання кошторису бюджетних установ як по загальному так і спеціальному фондах.
 
Список використаних джерел
 
1.       Бухгалтерський облік у бюджетних установах Підручник / [ за ред. проф. Р.Т. Джоги.]. — Київ:КНЕУ, 2003. — 529 с.
2.       Бюджетний кодекс України [Текст] : офіц. текст: за станом на 02.12.2012р. // Відомості Верховної Ради України. — 2010. — №37-38. – С. 746—784.
3.       Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні [Електронний ресурс] : Верховна Рада України; Закон від 16.07.1999 № 996-XIV (зі змінами та доповненнями) : офіц.текст : за станом на 02.12.2012р. — Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/996-14 (дата звернення 15.12.2013 р.). — Назва з екрана.
4.       Про затвердження Порядку обліку зобов’язань розпорядниками коштів бюджету в органах Державного казначейства : Наказ ДКУ від 19.10.2000р.№ 103 та зміни від 12.10.2001р №180., від 31.01.2002р. №16 [Електронний ресурс] : офіц.текст : за станом на 02.12.2012р. — Режим доступу : http://ukrpravo.com. (дата звернення 15.12.2013 р.). — Назва з екрана.
Категорія: Секція_6_2013_12_19-20 | Додав: clubsophus (2013-12-17)
Переглядів: 1263 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_12_19-20
Секція_2_2013_12_19-20
Секція_3_2013_12_19-20
Секція_4_2013_12_19-20
Секція_5_2013_12_19-20
Секція_6_2013_12_19-20
Секція_7_2013_12_19-20
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0