Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_04_17-18_KamPodilsk » Секція_4_2014_04_17-18

УДОСКОНАЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ САДІВНИЦТВА

УДК 657.421.1:634(477)

Богданюк Олена

к.е.н., старший викладач

Національний університет біоресурсів і природокористування України

м. Київ

 

УДОСКОНАЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ САДІВНИЦТВА

 

Анотація

Запропоновано удосконалену систему інформаційно-аналітичного забезпечення управління конкурентоспроможністю садівництва

Ключові слова: інформаційно-аналітичне забезпечення, конкурентоспроможність, садівництво, управління

 

На сучасному етапі розвитку суспільства, економіки, якість та ефективність прийняття управлінських рішень щодо функціонування садівництва залежить від його інформаційно-аналітичного забезпечення. Адже достатня, своєчасна та релевантна інформація дозволяє приймати виважені управлінські рішення щодо раціонального використання ресурсів в галузі, поліпшення показників діяльності, підвищення конкурентоспроможності садівництва, що в кінцевому підсумку забезпечить отримання бажаного фінансового результату.

Вивченню проблеми формування обліково-аналітичного забезпечення управління в Україні присвячені праці вітчизняних науковців, серед яких слід виділити: Т.М. Безродну, Ф.Ф. Бутинця , C.Ф. Голова, Н.В. Голячук,                   О.Д. Гудзинського, В.М. Жука, О.О. Канцурова, Г.Г. Кірейцева,                         Т. Є. Кучеренко, Л.Г. Ловінську, М.Ф. Огійчука, В.К. Савчука , Л.К. Сука,    П.Л. Сука та інших вчених. Деякі питання технологічного, організаційно-економічного удосконалення й подальшого розвитку галузі садівництва висвітлені у наукових працях О.Ю. Єрмакова , Т.Є. Кондратенко, П.В. Кондратенка, В.А. Рульєва, В.С. Уланчука, О.Д. Чижа, О.М. Шестопаля та інших науковців.

Науковий аналіз здобутків згаданих вчених засвідчує, що їх дослідження здебільшого спрямовані на вивчення обліково-аналітичних питань загального характеру. Щодо обліково-аналітичного забезпечення управління садівництвом і зокрема його біологічними активами залишаються поза увагою дослідників, однак їх вирішення є необхідним. В умовах глобалізації та нарощування конкуренції особливої уваги потребує розгляд питань повноти, якості, достовірності та своєчасності обліково-аналітичної інформації, використовуваної для управління біологічними активами — основи життя й розвитку аграрної економіки як на рівні підприємства, так і регіональному та національному рівнях. Об’єктивна необхідність в підвищенні аналітичності сучасної облікової інформації та її удосконаленні, обумовили актуальність теми та вибір мети дослідження.

Метою дослідження є удосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення управління садівництвом, як передумови підвищення його конкурентоспроможності.

Для досягнення мети необхідно щоб обліково-аналітична інформація, яка використовується на садівницьких підприємствах максимально відповідала вимогам управління. Поряд із цим, як показує практика обліково-аналітичного процесу на сільськогосподарських підприємствах, не завжди повною мірою використовується інформаційна база для прийняття управлінського рішення. На переконання науковців [1, С. 122] в практиці менеджменту спостерігається певний розрив між функціями обліку, аналізу і прийняттям рішень, тобто, як правило, їх здійснюють різні виконавці за певними встановленими для цих видів діяльності принципами, методами і показниками. Однак, сучасне ринкове середовище, висока конкуренція, зміна форм власності та організаційно-правових форм господарювання в сільському господарстві вимагає від потоку обліково-аналітичної інформації на підприємстві відповідності принципам, дотримання яких дає можливість збирати найповніші і якісні дані для прийняття оперативних, поточних та стратегічних управлінських рішень.

П.Г. Шитт установив, що життя плодового дерева можна розділити на 9 вікових періодів [2, C. 12]. Але останні чотири з них не мають практичного значення. Тому розглядаються тільки перші п’ять періодів: період росту, період росту і плодоношення, період плодоношення і росту, період плодоношення, період плодоношення і всихання.

Із численної кількості вікових періодів садових рослин, для потреб обліку та аналізу, ми виділили найголовніші - це період створення; період біологічної трансформації, росту та плодоношення; період отримання врожаю та власне період припинення життєдіяльності активу. Слід зазначити, що в садівництві неможливо провести чіткої межі між даними етапами біологічного відтворення плодоягідних культур, адже після отримання садівницької продукції, біологічні активи садівництва проходять знову етап біологічної трансформації, а додаткові біологічні активи садівництва беруть участь у створенні нових насаджень, тобто повертаються знову на перший етап. Таким чином, відбувається безперервний, постійний процес біологічного росту, відтворення та трансформації.

Перший етап формування біологічних активів в садівництві є найбільш відповідальним. Активи, які формуються на цьому етапі визначають необхідність в стартовому капіталі, умови генерування прибутку, швидкість обертання цих активів, рівень їх ліквідності тощо.

Наступним етапом процесу відтворення довгострокових біологічних активів садівництва є посадка саду. Основною метою управління біологічними активами садівництва має бути досягнення стратегічної мети галузі. Однак, на сьогоднішній день більшість керівників та власників садівницьких підприємств віддає перевагу короткостроковим перспективам над довгостроковими, і як результат - нестійка позиція садівницьких підприємств на ринку, низька якість посадкового матеріалу і зниження конкурентоспроможності продукції.

Гарантією високої продуктивності та ефективності саду є посадковий матеріал, тому для забезпечення конкурентоспроможності галузі необхідно приділити увагу виробництву якісного садивного матеріалу. Опитування власників та керівників садівницьких підприємств відносно оцінки садивного матеріалу, який реалізовується вітчизняними науково-дослідними станціями вказує на їх недосконалу якість, та високу ціну. На сьогодні, українські садівники з задоволенням купують оздоровлений та високопродуктивний садивний матеріал у польських виробників, оскільки і ціна на такі саджанці польського виробництва значно не відрізняється від вітчизняної.

Те ж саме стосується виробництва плодоягідної продукції. Український ринок переповнений імпортованою продукцією, яка створює конкуренцію вітчизняній. Однак, не вся завезена продукція є якісною, та такою яка б відповідала вимогам стандартів та дієтичного харчування. Щоб досягнути бажаного результату діяльності виробник має дотримуватися технологічних та нормативних параметрів якості продукції, та постійно контролювати витрати із ціною споживання.

Для забезпечення конкурентоспроможності галузі, на садівницьких підприємствах ми пропонуємо наступний алгоритм облікового відображення прямих витрат на виробництво біологічних активів та продукції садівництва, який дає можливість своєчасно оцінювати основні параметри, які формують їх конкурентоспроможність (рис. 1).

Рис. 1. Система обліково-аналітичного забезпечення управління конкурентоспроможністю садівництва

 

 

Така модель облікового відображення прямих витрат на виробництво біологічних активів та продукції садівництва дає можливість виробникам контролювати витрати та забезпечити конкурентоспроможність садівницької продукції на всіх етапах формування біологічних активів садівництва.

 

Список використаних джерел

1. Обліково аналітичний механізм менеджменту підприємств (теоретико-методологічний аспект): монографія / [О.Д. Гудзинський, Г.Г. Кірейцев, Т.М, Пахомова, В.К. Савчук]; за заг. ред. О.Д. Гудзинського. - К.: ІПК ДСЗУ, 2009. - 226 с.

2. Чиж О.Д. Інтенсивні сади яблуні / О.Д. Чиж, В.В. Фільов, О.М. Гаврилюк , С.М. Чухіль. - К.: Аграрна наука, 2008. - 224 с.

Категорія: Секція_4_2014_04_17-18 | Додав: clubsophus (2014-04-16)
Переглядів: 1098 | Рейтинг: 3.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_04_17-18
Секція_2_2014_04_17-18
Секція_3_2014_04_17-18
Секція_4_2014_04_17-18
Секція_5_2014_04_17-18
Секція_6_2014_04_17-18
Секція_7_2014_04_17-18
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0