Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_04_17-18_KamPodilsk » Секція_5_2014_04_17-18

ЕЛЕКТРОННИЙ ДОКУМЕНТООБІГ ПІДПРИЄМСТВА

УДК 657:004

Голячук Наталія

к.е.н., доцент

Рихлюк Вікторія

здобувач

Луцький національний технічний університет

м. Луцьк

 

Електронний документообіг підприємства

 

Анотація

У статті розглянуто питання поняття електронного документообігу, види електронних документів,особливості зберігання електронних документів та переваги їх використання.

Ключові слова: електронні документи, електронний документообіг, інформаційна система, інформаційні технології, підприємство

 

Управлінська діяльність пов’язана з інформаційним обміном між суб’єктами та об’єктами управління. При відсутності необхідної інформації неможливе прийняття своєчасних рішень, визначення стратегії розвитку організації. Одним з основних факторів впливу науково-технічного прогресу на всі сфери діяльності людини є широке використання інформаційних технологій. На сучасному рівні їх розвитку робота з інформацією здійснюється швидше, ефективніше. Під впливом нових інформаційних технологій відбуваються докорінні зміни в системі управління, автоматизуються процеси обґрунтування і прийняття рішень, організація їх виконання, підвищується професіоналізм фахівців, зайнятих в управлінській діяльності [1]. Якщо раніше всі документи на підприємстві велися в паперовому вигляді, то на даний час все частіше використовується електронний документообіг.

Відповідно до ст. 9  Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»  електронний документообіг  (обіг  електронних документів) - сукупність   процесів   створення,    оброблення,    відправлення, передавання,   одержання,  зберігання,  використання  та  знищення електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та у разі необхідності з підтвердженням факту одержання таких документів [2].

Робота з електронними документами потребує створення системи управління документами і документообігом в масштабі інформаційної системи підприємства (ІС). Ця система охоплює всі етапи життєвого циклу документів: створення, зберігання, пошук, обробку, здачу в архів, видалення документа.

Документи в інформаційній системі за напрямами інформаційних потоків розподіляються:

  • вхідні зовнішні документи;
  • вхідні внутрішні документи;
  • вихідні документи, створені в інформаційній системі підприємства.

Вхідні зовнішні документи реєструються, при необхідності перетворюються в електронні документи. Усі вхідні документи зберігаються в архіві протягом регламентованого строку. Якщо документ має директивний характер тоді розробляється план заходів, визначається склад виконавців, складається план-графік робіт і терміни їх виконання,  а документ береться під контроль. Вхідний документ може містити інформацію, яка є вихідною для вирішення окремих завдань. Такі документи підлягають обов’язковому введенню в базу даних. Для електронних документів використовується маршрутизація: передача документа виконавцю, введення документа в БД, відмітка про передачу документа за маршрутом обробки тощо.

Внутрішні документи обслуговують функції управління, всі форми документів і схема документообігу регламентовані конфігурацією інформаційної системи, яка використовується на підприємстві.

Вихідні електронні документи розсилаються одержувачам за допомогою стандартних інформаційних технологій. Для розсилки може використовуватися: кур’єрський зв’язок (передача друкованих копій документів або машинних носіїв), електронна пошта, Web-публікації.

Система зберігання документів в електронному вигляді повинна забезпечувати: централізоване зберігання документів; ведення архіву електронних документів; адміністрування системи управління документами; санкціонований доступ і парольний захист файлів електронних документів в режимі зчитування / запису; конвертацію файлів електронних документів у різні формати; вибір носіїв інформації для організації системи зберігання документів відповідно до частоти звернення, термінів дії документа; швидкий перегляд документів різних форматів без завантаження вихідних додатків; пошук документів за різними критеріями відбору тощо.

Програмні системи управління електронними документами мають відкритий програмний інтерфейс (Application Program Interface - API), що дозволяє нарощувати функції роботи з документами, вбудовувати ці функції в прикладне програмне забезпечення функціонального призначення. За допомогою нової інформаційної технологи Workflow (управління потоком) можна моделювати і описувати господарські процеси (бізнес-процеси) в термінах документів, відслідковувати взаємодію суб’єктів бізнесу, настання певних подій чи умов. Workflow використовує систему електронної пошти для розсилки документів маршрутом, створює сценарії господарських процесів в термінах документів і певних дій над ними. У ІС автоматизація документообігу стає ефективним інструментом системи управління. За допомогою сценаріїв руху документів описуються бізнес-процеси, які знаходяться під постійним контролем.

Переваги системи електронного документообігу на підприємстві:

а) для управлінського персоналу:

  • аналіз бізнес-процесів на підприємстві та прийняття оптимальних управлінських рішень;
  • оперативний контроль і розподіл навантаження на працівників підприємства;
  • безпосередній контроль за діями користувачів системи електронного документообігу;
  • можливість контролювати поставлені завдання перед працівниками підприємства;
  • погодження виконання документа в режимі он-лайн;
  • дозволяє забезпечити належну інформаційну безпеку на підприємстві засобами крипто захисту;

б)  для інших працівників:

  • зниження помилок в процесі роботи працівника шляхом введення функцій стандартної перевірки документів;
  • скорочення витрат часу на пошук необхідної інформації працівниками підприємства;
  • зручний алгоритм роботи, що полегшує користування системою для працівників підприємства в процесі виконання малознайомої роботи, який супроводжується інструктивним матеріалом [3].

Технологія  роботи з електронними документами дозволяє колективний доступ до одних і тих же документів в порядку: формування груп користувачів електронних документів; включення до складу групи нових користувачів; визначення режимів роботи з електронними документами для різних груп і користувачів.

Таким чином, для підприємств, які ефективно використовують інформаційні технології в повсякденній роботі електронний документообіг є незамінним помічником в роботі підприємства.  Електронний документообіг значно спрощує  роботу  з документами, підвищуючи продуктивність і точність роботи співробітників.

 

Список використаних джерел

  1. Писаренко В. Переваги електронного документообігу в діяльності органів державної влади та проблеми впровадження / В Писаренко.- [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kbuapa.kharkov.ua/e-book/putp/2012-3/doc/1/06.pdf
  2. Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/851-15
  3. Безверхий К.В. Електронний документообіг на підприємстві як запорука успіху ведення бізнесу / К.В. Безверхий // Нові інформаційні технології в освіті. Технології «1» у підготовці ефективних та необхідних для національної економіки кадрів: матеріали Шостої всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених / за заг. ред. к. ф.-м. н.. доц.. В.П. Шевченка. – К.: Кафедра, 2013. – С.17-20.
Категорія: Секція_5_2014_04_17-18 | Додав: clubsophus (2014-04-16)
Переглядів: 5092 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_04_17-18
Секція_2_2014_04_17-18
Секція_3_2014_04_17-18
Секція_4_2014_04_17-18
Секція_5_2014_04_17-18
Секція_6_2014_04_17-18
Секція_7_2014_04_17-18
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0