Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_2_2014_05_22-23

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ КАДРОВОЇ ПОЛІТИКИ НА АВІАПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

УДК 656.7.071.007:331.108.37 (045)

Ковальчук Тетяна

студентка

Національний авіаційний університет

м. Київ

 

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ КАДРОВОЇ ПОЛІТИКИ НА АВІАПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

 

Анотація

У статті розглянуто основні принципи та складові формування кадрової політики на підприємствах авіаційної галузі, проаналізовано основні особливості відбору персоналу.

Ключові слова: кадрова політика, персонал авіапідприємства, політика відбору кадрів, авіаційна галузь.

 

Становлення ринкової економіки України та її подальший європейський напрям розвитку залежить від діяльності підприємств усіх сфер власності. Авіаційна ж галузь народного господарства безперечно є однією із найважливіших сфер економіки країни. На сьогодні в Україні відбувається перебудова авіаційної галузі, переорієнтація її на європейського споживача, що безумовно неможливо без висококваліфікованого персоналу та ефективної кадрової політики на кожному авіапідприємстві.

Вивченням кадрової політики підприємства займались такі вчені, як Л.В.Балабанова, О.В.Крушеницька, О.Є.Кузьмін, О.Г.Мельник, Г.В.Осовська, Ю.І.Палеха та багато інших.

Мета статті – провести аналіз кадрової політики на підприємствах авіаційної галузі, а також механізми її реалізації.

Існує багато точок зору з приводу визначення самого поняття «кадрова політика». Наприклад, О.В.Крушельницька та Д.П.Мельничук переконані, що кадрова політика визначається насамперед сукупністю принципів, методів та форм організаційного механізму з формування, відтворення, розвитку та використання персоналу, створення оптимальних умов праці, його мотивації та стимулювання [1]. В той же час  науковець Є.В.Маслов вважає, що кадрова політика є головним напрямом у роботі з кадрами, є набором принципів, що реалізуються кадровою службою підприємства. На думку ж А.К.Саакяна, кадрова політика – це система цілей, методів та критеріїв роботи з кадрами, при чому розповсюджується це положення на весь колектив працівників, в межах якого здійснюється управління [2].

Таким чином, кадрова політика авіапідприємства – це система принципів, ідей, вимог та норм, що визначають основні напрями роботи з персоналом, її форми та методи.

Кадрова політика підприємства визначає генеральний напрямок та основні форми роботи з персоналом, а також загальні та специфічні вимоги до нього. Основною метою кадрової політики є забезпечення організації персоналом відповідної кваліфікації, в необхідній кількості та у визначений час.

У сучасних компаніях кадрова політика офіційно декларується та детально фіксується у загально корпоративних документах, зокрема і у статуті. Кадрова політика на підприємстві визначається рядом факторів, які можна розділити на 2 основні групи: зовнішні та внутрішні фактори. До зовнішніх факторів кадрової політики належить національне та міжнародне законодавство, економічне становище країни, перспективи розвитку ринку праці та наявність трудових ресурсів на ринку праці відповідної освіти та кваліфікації[3]. Внутрішніми факторами кадрової політики виступають цілі та структура організації, територіальне розташування, корпоративна культура, рівень технологій, що використовують при наданні послуг.

Кадрову політику авіапідприємства можна розділити на декілька складових, зокрема на: політику відбору кадрів, політику професійного навчання, політику оплати праці, політику формування кадрових процедур та політику соціальних відносин.

Політика відбору кадрів розробляється відділом рекрутингу авіакомпанії та надається для затвердження вищому керівництву. Певні принципи відбору персоналу можуть бути прописані в установчих документах. До таких принципів можна віднести відбір на вищі керівні посади тільки з внутрішніх кандидатів, проходження обов’язкового тестування на перевірку знання історії компанії, рівень фізичної підготовки тощо.

Політика професійного навчання передбачає розробку та затвердження навчальних програм, за якими здійснюється підготовка та прийом на роботу персоналу відповідно до міжнародних стандартів та документів керівних органів цивільної авіації України, до однієї з таких програм належить Програма підготовки авіаційного персоналу в галузі авіаційної безпеки. Дана програма розроблена з метою впровадження вимог щодо підготовки авіаційного персоналу служб авіаційної безпеки, а також авіаційного персоналу, що має відношення до авіаційної безпеки, у відповідності до стандартів та рекомендованої практики ІКАО та ЄКЦА. Програма визначає вимоги та рекомендації стосовно підбору персоналу, змісту програм навчання (курсів), підготовки авіаперсоналу в галузі авіаційної безпеки авіапідприємств цивільної авіації України, а також критерії його сертифікації на підставі вимог Повітряного кодексу України та Державної програми авіаційної безпеки ЦА.

Варто зауважити, що авіаційна галузь є досить специфічною і персонал авіації має відповідати дуже великій кількості вимог, які не пред’являються при роботі у інших сферах. Особа, яка належить до авіаційного персоналу, має відповідати кваліфікаційним вимогам за професійною ознакою, станом здоров’я та мати свідоцтво, оформлене згідно з авіаційними правилами України. Дане свідоцтво видається окремо на кожну спеціальність авіаційного персоналу.

Основними принципами формування кадрової політики в організації авіаційної галузі є:

-  комплексність, тобто мають бути охоплені всі сфери діяльності підприємства;

- системність, всі підрозділи та відділи організації перебувають у тісному взаємозв’язку між собою, тому недбалість або незнання одного працівника може призвести до катастрофічних наслідків, в тому числі і людських жертв;

- ефективність – будь-які витрати на навчання чи відбір персоналу мають повернутись при наданні якісної послуги клієнту;

- необхідність обліку як економічного, так і соціального ефекту, що зумовлена вагомістю його впливу на кінцевий результат.

Кадрова політика є найважливішим аспектом у діяльності авіапідприємства, оскільки сам процес надання послуги неможливий без висококваліфікованого персоналу. Постійне проведення аналізу діяльності персоналу, розробка гнучких схем мотивації праці, моніторинг ринку праці та обґрунтоване прийняття управлінських рішень є важливими напрямами проведення ефективної кадрової політики.

Кадрова політика авіапідприємства буде ефективною лише тоді, коли його персонал максимально використовуватиме наявний потенціал для вирішення поставлених перед організацією завдань. Авіаційна галузь належить до однієї з найдинамічніших сфер народного господарства, тому потреба у висококваліфікованому персоналі та ефективній кадровій політиці зростає з кожним днем.

 

Список використаних джерел

1. Крушеницька О. В. Управління персоналом : навч. посіб. / О. В. Крушеницька, Д. П. Мельничук. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К. : Кон-дор, 2006. – 308 с.

2. Стец В. А. Менеджмент персоналу : навч. посіб. для студентів економічних спеціальностей / В. А. Стец, І. І. Стец, М. Ю. Костючик. –Тернопіль : Лілея, 1996. – 180 с.

3. Хміль Ф. І. Управління персоналом : підручник для студентів вищих навчальних закладів / Ф. І. Хміль. – К. : Академвидав, 2006. –488 с.

Категорія: Секція_2_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 852 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0