Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_2_2014_05_22-23

СТРАХУВАННЯ ЯК СКЛАДОВА УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ В КОРПОРАТИВНОМУ СЕКТОРІ

УДК 336.1.07:338

Михайловська Ірина

к.е.н., професор кафедри

Марчишин Інна

магістр

Хмельницький національний університет

м. Хмельницький

 

СТРАХУВАННЯ ЯК СКЛАДОВА УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ В КОРПОРАТИВНОМУ СЕКТОРІ

 

Анотація

В статті розглядаються переваги корпоративного страхування в управлінні підприємницькими ризиками.

Ключові слова: управління ризиками, корпоративне страхування, підприємницька діяльність, соціальний захист.

 

Сучасну економіку складно уявити без фінансової стабілізації основної її ланки – підприємств різних галузей. В будь-якій підприємницькій діяльності передбачити всі проблеми, як правило, неможливо, тому що саме поняття «ризику» пов’язується з розумінням небезпеки, загрози, ненадійності, непевності та, як результат, ­- збитку. Тому сьогодні багато підприємств і компаній, що працюють в Україні, вже усвідомлюють необхідність системного управління корпоративними ризиками та їх страхування.

Дослідженню проблеми управління ризиками у фінансовому підприємництві присвячені праці А.В.Матвійчука, О.В.Пернарівського, О.П.Заруцької, М.І.Савлука та інших українських і зарубіжних авторів.

Статистика розвинених країн свідчить, що кожні 10 років середньостатистичне підприємство зазнає значний збиток. На території України зберігається високий ризик виникнення надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру. В Україні функціонують понад 23,7 тис. потенційно небезпечних підприємств та інших об’єктів, аварії на кожному з яких можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій.

За даними Нацкомфінпослуг України, у добувній промисловості ступінь зносу основних засобів становить 47,8%, в обробній – 66,8%, в енергетиці(виробництво і розподіл електроенергії, газу і води) – 60,7%, у машинобудуванні - 84,3%. В цілому по промисловості – 63% [5].

Щороку в Україні внаслідок аварій на підприємствах травмується понад 11 тис. осіб, 42% яких це працівники вугільної промисловості, 13% - соціально-культурної сфери та торгівлі, 10% - АПК, 9% - машинобудування, 5% - металургії, 4% - будівельної галузі [2].

Основними причинами виникнення техногенних аварій і катастроф та посилення негативного впливу внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій  природного і техногенного характеру є: застарілість основних фондів, зокрема природоохоронного призначення, великий обсяг транспортування, зберігання і використання небезпечних речовин, аварійний стан значної частини мереж комунального господарства, недостатня інвестиційна підтримка процесу впровадження новітніх ресурсозберігаючих і екологічно чистих технологій в екологічно небезпечних галузях промисловості, насамперед металургійній, хімічній, нафтохімічній та енергетиці, тощо.

Серйозною загрозою для суспільства є наслідки ДТП, що коштують національній економіці щорічно в розмірі 4% ВВП.

На сьогодні актуальним є питання управління ризиками персоналу, а саме довгострокове страхування життя, пенсійне забезпечення, страхування життя на строк, страхування від нещасного випадку, а також страхування від критичних захворювань. Так, якщо роботодавець сплачує страхові платежі за рахунок власних коштів за довгостроковим договором страхування життя, то такий платник має право включити до складу кожного звітного періоду (наростаючим підсумком) суму таких платежів, загальна сума яких не перевищує 15% від заробітної плати, нарахованої такому працівнику протягом податкового року, але не більше п’яти розмірів мінімальних заробітних плат, встановлених законом про Державний бюджет на відповідний рік, розрахунку на один місяць за сукупністю таких внесків.

Понад 80% всіх підприємств в Україні не має страхового захисту, хоча щороку відбуваються сотні аварій і природних катастроф, у яких гинуть тисячі людей, наноситься непоправний збиток навколишньому середовищу .

У розвинених країнах корпоративне страхування – обов’язковий елемент соціально-економічної системи, поведінки суб’єктів господарювання, що визначається духом соціальної відповідальності бізнесу і самодисципліни.

Корпоративне страхування – це:

1) страхування майнових інтересів підприємства;

2) страхування топ-менеджерів;

3) управління фінансовими потоками підприємства;

4) соціальне забезпечення персоналу й членів його родин.

Воно дозволяє збільшити капіталізацію підприємства, так як відповідне страхування забезпечує безперервність відтворювальних процесів і, як наслідок, стабільність фінансового результату діяльності економічного суб’єкта, а також сприяє зниженню собівартості товарів, робіт і послуг [2].

Дослідження Insurance TOP показало, що серед представників корпоративного сектору 24,8% планують скоротити витрати на страхування, 44,2% - залишати без змін і 31% - збільшити.

В структурі платежів з корпоративного страхування у 2012 році переважає страхування майна (29,1%), страхування кредитно-фінансових ризиків (18,5%), авто страхування (16,9%), страхування вантажів (8,8%), страхування цивільної відповідальності (8,5%), медичне страхування (7,9%), страхування від нещасних випадків (2,3%), авіаційне страхування (2,2%), агрострахування (1,9%) та страхування життя (1,5%) [7].

Якщо раніше корпоративне страхування працівників було прерогативою міжнародних компаній та вітчизняних гігантів, то сьогодні користувачами послуги все частіше стають і невеликі підприємства – запити клієнтів страхувальників відрізняються лише обсягом обраних послуг.

Проаналізуємо переваги корпоративного страхування для суб’єктів господарювання та їх кадрового потенціалу.

 

Рис.1. Переваги корпоративного страхування для суб’єктів господарювання та їх кадрового потенціалу

 

Розвиток корпоративного страхування працівників не в останню чергу пов'язаний з боротьбою за висококваліфікований персонал, що загострилася в останні роки в Україні. Кандидати стали більш обізнаними, все частіше цікавляться тим що їм може запропонувати підприємство крім зарплатні. Якщо ще п’ять років тому програма добровільного страхування співробітників була однією з вагомих переваг роботодавця, то останнім часом її наявність перетворилася мало не в одну з обов’язкових вимог до нього з боку працівника [4].

Таким чином, місце і роль корпоративного страхування в управлінні ризиками суб’єктів господарювання обумовлюється тим, що страхування дозволяє:

  • компенсувати збитки від підприємницької діяльності, витрати, що виникли внаслідок стихійних лих або техногенних катастроф, а також планувати видатки, пов’язані з негативними наслідками дії непередбачуваних подій;
  • може використовуватися для вирішення проблем соціального характеру з метою запобігання заподіянню шкоди здоров’ю та життю працівникам компанії;
  • допомагає знизити імовірність виникнення різного роду несприятливих подій, а також зменшити збитки від їх стаття.

 

Список використаних джерел

1. Михайлюк Ю. Корпоративне страхування працівників / Ю. Михайлюк // Праця і Закон. – 2008. - № 12(108).

2. Зальотов О.М. Ринок корпоративного страхування в Україні: стан і перспективи розвитку / О.М. Зальотов / Журнал “Страхова справа”. – 2012. №4(48). – С. 32-36.

3. Статистика страхового ринку України [Електронний ресурс] / Офіційний сайт журналу «Страхова справа» // Режим доступу : http://forinsurer.com/stat/ – Назва з екрану.

4. Войнаренко М. П. Економічна безпека підприємства в конкурентному середовищі : монографія / М. П. Войнаренко, Т. Т. Дуда, В. В. Лукянова, І. М. Михайловська та ін.. – Хмельницький : ХНУ , 2008. – 382 с.

5. [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua/

6.[Електронний ресурс] – Режим доступу : http://dnop.com.ua/ot/derggirpromnaglyad.htm

7. [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://insurancetop.com/

Категорія: Секція_2_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 1006 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0