Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_3_2014_05_22-23

ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН ТА ШЛЯХИ ПОКРАШЕННЯ

УДК 330.322.(477)

Стояненко Ірина

к.е.н., доцент

Осадча Дар’я

слухач магістратури

Київський національний торговельно-економічний університет

м. Київ

 

ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН ТА шляхи покрашення

 

Анотація

У статті розглянуто сучасний стан інвестиційної діяльності в Україні; виділено ключові проблеми скорочення  її активності протягом останніх років та визначено основні шляхи забезпечення росту інвестиційної діяльності національних суб’єктів господарювання в перспективі.

Ключові слова: інвестиції, прямі іноземні інвестиції, інвестиційна діяльність, інвестор, інвестиційний ринок, інвестиційний клімат.

 

Сучасний розвиток економіки України нерозривно пов'язаний з інвестиційними процесами, які є рушійною силою інтеграції економіки у світове господарство за рахунок оновлення основних фондів, переведення капіталів з одних сфер в інші, передачі технологій, інновацій та управлінського досвіду. Залучати, використовувати чи обмежувати інвестиції керівництво кожної країни визначає суб’єктивно відповідно до своїх соціально-економічних та національних особливостей. Проте питання активізації інвестиційних процесів є насьогодні є актуальним для більшості країн світу, тож Україна не є винятком.

Проблеми інвестування України висвітлено в працях багатьох вітчизняних вчених-економістів, таких як: Л.М. Борщ, А.П. Гайдуцький, Б.В. Губський, А.П. Дука, Т.В. Майорова, А.А. Пересада та багато інших.

Метою статті є дослідження тенденцій розвитку інвестиційної діяльності в Україні протягом 2008-2012 років та пошук шляхів її поліпшення на перспективу.

Оздоровлення та розвиток сучасної економіки України неможливий без активізації інвестиційної діяльності, пошуку та залучення надійних інвесторів, які б розміщували свої інвестиції на довгострокові терміни, забезпечуючи цим стабільний розвиток важливих ланок господарства. Україна має всі шанси для залучення  інвестиційних ресурсів та використання їх на користь економіки, тому що потенціал української економіки має досить «широкі горизонти» для  свого розвитку.

В той же час макроекономічні показники України залишаються на периферії світових інвестиційних потоків, що значно підсилюється недостатнім рівнем інвестиційних ресурсів, а також ускладнюється кризовими явищами у світовій економіці.

Основу інвестиційної діяльності будь-якої держави визначають за обсягом прямих іноземних інвестицій та за інвестиціями в основний капітал. Аналіз показників інвестиційної діяльності за період 2008-2012 рр., дозволяє констатувати, що в Україні спостерігається скорочення темпів зростання прямих іноземних інвестицій. Якщо у 2008 році цей показник складав 29,4 %, то у 2012 році – 11,7 % [1].

Прямі іноземні інвестиції повинні підсилювати міжнародну інвестиційну позицію України та запобігати зростанню зовнішнього боргу, на сьогодні, ситуація в економіці країни протилежна – інвестиції скорочуються, а борги ростуть.

Галузева структура інвестицій в основний капітал в Україні також не є оптимальною: інвестиції в промисловість не становлять навіть половини обсягів всіх інвестицій (38%), тоді як вартість основних фондів є домінуючою, а сільське господарство, маючи надзвичайно великий потенціал, інвестується взагалі незначною мірою (6%). Ступінь зносу основних фондів за всіма видами економічної діяльності в Україні станом на 2012 рік становив 64,7 %. Варто зазначити, що ступінь зносу в транспортній та в енергетичній галузях становить відповідно 84,3% та 80%, що свідчить про майже повну зношеність. Така критичність показників зносу основних фондів має безпосереднє відношення до незадовільного обсягу інвестицій у реальний сектор. Кількість залучених інвестицій саме в основний капітал за період 2008-2012рр. має значну амплітуду коливань, але слід зазначити що показник 2012 року має позитивну тенденцію до збільшення (38,7%), але ще не досягнув докризового періоду – 2008 рік (50,4%) [1].

Структура та динаміка інвестицій в основний капітал за джерелами фінансування свідчить, що:

  • основними джерелами інвестування були й залишаються власні кошти підприємств та установ, що становлять 63,3% від загального обсягу інвестицій у капітал;
  • спостерігається стрімке падіння банківського кредитування з 20,7% у 2009 році до 14,1% у 2012 році;
  • у структурі іноземного інвестування переважають інвестування у фінансовий, а не в реальний сектор економіки; кошти іноземних інвесторів у основний капітал за період 2009-2012 рр. стрімко скоротились, відповідно становили 3,9% та 1,4% [1].

Якщо визначити місце України за міжнародними економічними показниками, то згідно з даними Європейського банку реконструкції та розвитку кумулятивний показник «обсяг прямих іноземних інвестицій» на душу населення в Україні станом на початок 2012 року склав 1000 дол. США, тоді як у Казахстані – 3 706 дол. США, Польщі – 3 155 дол. США, Румунії – 2 350 дол. США [2]. Місце України в міжнародних бізнесових рейтингах можна проаналізувати згідно з даними підготовленими Всесвітнім банком і Міжнародною фінансовою корпорацією [3]. Отже, наша країна займає 152 місце з 183 у загальному рейтингу інвестиційних показників, втративши 3 позиції за останні 3 роки. За якістю інституцій, інфраструктури, макроекономічних показників та економічної стабільності Україна знаходиться на 82 місці із 134. Індекс корупції залишається стабільно високим та продовжує зростати, у 2012 році Україна перебувала на 118 місці, зараз знаходиться на 146 позиції з 180. За ступенем свободи економіки України, а саме торгової, фінансової, грошово-кредитної, інвестиційної, згідно з індексом Heritage Foundation Україна перебуває на 169 місці із 179, що є найнижчим показником країн Східної Європи. Серед лідерів у даному загальному рейтингу Всесвітнього банку – Сінгапур, Нова Зеландія, Гонконг та США. Попереду України стоїть Гондурас – 141 місце, Словаччина посіла 42 місце, Білорусія – 58, Польща – 72, Російська Федерація – 120. Україна займає критично низькі позиції майже за всіма показниками, поступаючись країнам, рівень розвитку яких значно нижчий за рівень розвитку нашої держави

Основними причинами зниження активності інвестиційної діяльності в Україні, на нашу думку, є:

  • несприятливий інвестиційний клімат;
  • недосконала законодавча база;
  • неналежна підготовка інвестиційних проектів та програм та їх недієвість;
  • нерозвиненість інвестиційних інструментів та інвестиційного ринку.

Відтак, задля підвищення рівня інвестиційної привабливості нашої країни та активізації інвестиційної діяльності як на макро, так і на мікрорівнях необхідно:

  • уряду та керівництву країни дотримуватися активної позиції щодо залучення інвестицій;
  • підтримувати на державному рівні  програми та проекти зарубіжних та вітчизняних інвесторів ;
  • продовжувати формування сприятливого інвестиційного клімату ;
  • забезпечувати прозорість, «партнерські» відносини між державою та інвестором ;
  • розвивати інвестиційний ринок та сприяти його інтеграції у світовий простір.

Лише активна державна позиція та комплексний підхід щодо вирішення існуючих проблем, пов’язаних з інвестиційною діяльність на мікро- і макрорівнях, дозволить з максимальною ефективність реалізувати Україні свій потенціал в інвестиційній сфері, що стане передумовою її сталого економічного розвитку в майбутньому.

 

Список використаних джерел

  1. Статистична інформація [Електронний ресурс] Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua - офіційний сайт Державного комітету статистики України.
  2. Статистична інформація [Електронний ресурс] Режим доступу: http://www.ebrd.com - офіційний сайт Європейського Банку Реконструкції та Розвитку.
  3. Статистична інформація [Електронний ресурс] Режим доступу: http://www.worldbank.org - офіційний сайт Всесвітнього Банку.
Категорія: Секція_3_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 11724 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0