Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_3_2014_05_22-23

ІНВЕСТИЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ ПІДВИЩЕННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ АКТИВНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

УДК 330.322.4

Харченко Тетяна

аспірант

Сумський національний аграрний університет

м. Суми

 

ІНВЕСТИЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ ПІДВИЩЕННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ АКТИВНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Анотація

У статті розглянуто стан інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств Сумської області, запропоновано розподіл сільськогосподарських підприємств на групи за рівнем інноваційної активності та визначено можливі шляхи підвищення інноваційної активності сільськогосподарських підприємств Сумської області.

Ключові слова: інвестиційне забезпечення, рейтингова оцінка, рівень інноваційної активності.

 

Головним чинником росту ефективності аграрного сектору за сучасних умов є підвищення інноваційної активності сільськогосподарських підприємств, яке безпосередньо пов'язано з інвестиційною підтримкою. Проте низька інвестиційна привабливість підприємств, в тому числі і сільськогосподарських, яка склалась під впливом як зовнішніх, так і внутрішніх чинників, знижує можливість впровадження інновацій і, відповідно, зменшує ефективність виробництва. У зв'язку з цим актуальності набувають дослідження стану інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств та можливі шляхи підвищення інноваційної активності сільськогосподарських підприємств відповідно до регіону.

Ця проблематика висвітлювалась у працях таких вчених, як А.П. Гайдуцький, В.Г. Федоренко, Савчук В.С., І.О. Бланк, М.П. Денисенко, О.І. Волков, П.Т. Саблук, Т.І. Лепейко, Т.М. Власюк та інших. В той же час стратегічні орієнтири інноваційного розвитку аграрного сектору, які мають формуватись у межах конкретних територій і наявних ресурсів із врахуванням потенціалу сільськогосподарських підприємств, досліджувались в працях Шубравської О.В., Молдаван Л.В., Пасхавер Б.Й. [1] та інших провідних вчених.

Метою статті є аналіз стану інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств Сумської області та можливі шляхи підвищення їх інноваційної активності.

У законодавчих актах та наукових працях найбільш поширеним методичним підходом щодо оцінки інвестиційної привабливості підприємств є рейтингова оцінка. Для дослідження рівня інноваційної активності сільськогосподарських підприємств та визначення групи інвестиційно привабливих підприємств була проведена комплексна рейтингова оцінка сільськогосподарських підприємств Краснопільського, Сумського та Тростянецткого районів Сумської області.

Зауважимо, що в складі комплексної рейтингової оцінки досліджувались показники ділової активності, рентабельності, ліквідності та фінансової стійкості, які дають змогу виявити виробничий потенціал підприємства, визначити рентабельність виробництва, ефективність використання наявних на підприємствах ресурсів та управління ними, стан використання та розміщення основних і оборотних засобів підприємств. Досліджувані показники розраховуються виключно за даними форм публічної фінансової звітності, затверджених Міністерством Фінансів України з погодженням Державного комітету статистики України [2] і характеризують пряму залежність між покращенням фінансового стану підприємств та збільшенням їх значень.

Для визначення шляхів підвищення інноваційної активності досліджуваних сільськогосподарських підприємств доцільно розподілити їх на групи за рівнем інноваційної активності. Зауважимо, що під рівнем інноваційної активності сільськогосподарського підприємства, в своєму дослідженні, ми визначаємо такий стан фінансово-господарської діяльності підприємства, відповідно до якого підприємство може здійснювати фінансування інноваційної діяльності за рахунок власних коштів (І група), за рахунок залучених коштів (ІІ група), за рахунок державних коштів (ІІІ група) або не мати жодних передумов до здійснення інноваційної діяльності (ІY група). Отже, І група – високо інноваційно-активні підприємства, ІІ група – середньо інноваційно-активні підприємства, ІІІ група – низько інноваційно-активні підприємства та ІV група – інноваційно-пасивні підприємства.

За результатами комплексної рейтингової оцінки 67-и сільськогосподарських підприємств Краснопільського, Сумського та Тростянецького районів Сумської області на рис. 1 представлено їх розподіл за групами.

Рис. 1. Групування сільськогосподарських підприємств Краснопільського, Сумського та Тростянецького районів за рівнем інноваційної активності, 2012р.

Джерело: побудовано автором за власними розрахунками

 

Зазначимо, що І група сільськогосподарських підприємств, які могли впроваджувати інновації за рахунок капіталізації прибутку та амортизації в 2012 р. була найменш численною і склала лише 4 підприємства (6%).  Другу групу склали 32 сільськогосподарські підприємства (48%). Ці підприємства при впровадженні інновацій можуть розраховувати на фінансування ззовні, а саме на кошти інвесторів як вітчизняних, так і іноземних. До третьої групи увійшли 17 сільськогосподарських підприємств (25%), які можуть впроваджувати інновації за рахунок бюджетних коштів, отриманих з державного та місцевих бюджетів. Четверта група 14 сільськогосподарських підприємств (21 %) є аутсайдерами у загальному рейтингу, тому впровадження інновацій на цих підприємствах є не доцільним, а їх подальше функціонування можливе за умови докорінних змін.

Беручи до уваги отримані результати ми пропонуємо модель активізації інноваційної діяльності на сільськогосподарських підприємствах, яка характеризує залежності та зв’язки, що виникають в процесі прийняття рішення стосовно інноваційного проекту. Перевагами цієї моделі є: здійснення оцінки всіх можливих інноваційних проектів з урахуванням чинників, які впливають на реалізацію кожного запропонованого до розгляду інноваційного проекту; визначення зв'язків інноваційних проектів зі всіма можливими джерелами фінансування; можливість застосування обраних експертами критеріїв оцінки результативності проекту; встановлення пріоритетності того чи іншого джерела фінансування відповідно до інноваційного проекту.

При розробці моделі, яка представлена на рис. 2, було використано структуру фінансування інноваційної діяльності на сільськогосподарських підприємствах відповідно до рівня їх інноваційної активності, де низька інноваційна активність підприємств характеризується обмеженістю власних коштів та низькою інвестиційною привабливістю.

 

Рис. 2. Модель активізації інноваційної діяльності на сільськогосподарських підприємствах

Джерело: розроблено автором

 

Отже, економічним ефектом від впровадження інновацій для сільськогосподарського підприємства буде покращення фінансового стану підприємства, що відповідно зумовить підвищення інвестиційної привабливості підприємств та збільшення обсягів власних коштів. Беручи до уваги обернену залежність між результатами фінансово-господарської діяльності підприємства та комплексної рейтингової оцінки, ми можемо стверджувати, що активізація інноваційної діяльності на сільськогосподарських підприємствах зумовить зниження їх комплексної рейтингової оцінки і відповідно приведе до переходу підприємств із групи низько інноваційно-активних сільськогосподарських підприємств до групи середньо інноваційно-активних сільськогосподарських підприємств, а в разі здійснення інноваційного прориву – і до групи високо інноваційно-активних підприємств, тим самим створивши підґрунтя їх подальшого розвитку в цьому напрямку.

 

Список використаних джерел

  1. Інноваційні трансформації аграрного сектора економіки: монографія / [О.В. Шубравська, Л.В. Молдаван, Б.Й. Пасхевер та ін.]; за ред. д-ра ек. наук О.В. Шубравської; НАН України, Ін-т екон. та прогнозув. – К., 2012. – 496 с.
  2. Про затвердження Методики інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств та організацій: схвалено Агенством з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій від 23 лютого 1998 р. №22. [Електронний ресурс].  – Режим доступу:  zakon.rada.gov.ua›laws/show/z0214-98.
Категорія: Секція_3_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 1219 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0