Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_3_2014_05_22-23

НАЦІОНАЛЬНА ФІСКАЛЬНА ПОЛІТИКА В АКТУАЛЬНОМУ ДИСКУРСІ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ

УДК: 336.22

Гарасим Петро

д.е.н., професор

Лобода Наталя

к.е.н.

Гарасим Микола

к.е.н., доцент

Львівська державна фінансова академія

м. Львів

 

НАЦІОНАЛЬНА ФІСКАЛЬНА ПОЛІТИКА В АКТУАЛЬНОМУ ДИСКУРСІ  ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ

 

Анотація

У статті досліджено питання реформування податкової системи України, розглянуто можливі  шляхи її розвитку на сучасному етапі. Схарактеризовано фіскальний менеджмент як важливий елемент державного управління інноваціями. Податкова система розглядається як складне явище, обумовлене комплексом національних та міжнародних обставин, зокрема в аспекті очікуваних перспектив європейської інтеграції.  

Ключові слова: Податковий кодекс України, податкова система, платники податку, оподаткування, податкова політика.

 

На сьогоднішній час роль податків як регулятора економіки зростає. Держава шляхом встановлення ставок податків та їх видів стимулює чи обмежує розвиток окремих галузей або сфер економіки. Так, звільняючи від оподаткування суми, що йдуть на технологічний розвиток виробництва, а саме на інновацію та модернізацію, держава сприяє науково-технологічному потенціалу. Таким чином, держава через регулювання податками може впливати на ефективність і стабільність економічного розвитку. Податкова політика держави має забезпечити виконання таких завдань, як встановлення оптимальних податків, які не стримуватимуть розвиток підприємництва, та забезпечення надходження до бюджету коштів, достатніх для задоволення державних потреб. На сьогодні податкова система України перебуває на стадії реформування у зв’язку із прийняттям Податкового кодексу, що вступив в дію 1 січня 2011 року. Прийняття Податкового кодексу України досить суттєво реформувало податкову систему держави і зумовило необхідність вивчення, дослідженню та аналізу нових податкових реалій. Метою формування Податкового кодексу України стала систематизація діючих законів та законодавчих актів, різного роду інструкцій в один єдиний нормативний документ. Юридична база по наповненню бюджету країни в даному кодексі класифікована, узгоджена і визначена в термінах та поняттях. Це, звичайно, є позитивно, так як з введенням в дію Податкового кодексу України виключається плутанина в різних законах.

Дослідження проблем концептуальних засад формування та розвитку податкової політики держави є предметом наукових досліджень багатьох вітчизняних та закордонних вчених, таких як Ф.Ф. Бутинця, В.П. Завгороднього, І.І. Пилипенка, С.Ф. Голова, В.В. Сопка, П.О. Куцика, О.М. Чабанюк, Ф. Бекона, С. Брю, А. Лаффера та інших. Віддаючи належне науковим напрацюванням вітчизняних і зарубіжних вчених у дослідженні означеної проблематики варто все-таки зауважити, що на сьогодні дане питання не знайшли свого повного вирішення та залишаються дискусійними.

Відповідно до Податкового кодексу податкова система України характеризується меншою кількістю податків і зборів: до прийняття кодексу було 29 загальнодержавних і 14 місцевих, а після прийняття 18 і 5 відповідно. Позитивним моментом прийняття Податкового кодексу України є зменшення значної кількості як загальнодержавних так і місцевих податків і зборів та поступове зниження ставок податків. Можна відзначити деякі особливості проведення оподаткування податку на прибуток, що виникли на сучасному етапі розвитку податкової системи. По-перше, покращилась податкова база щодо сплати цього податку, тобто момент визначення доходу, а саме дохід від реалізації визначається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар. Визначається те, що отримана передоплата не є доходом. Це означає, що суми отриманих авансів за товари (роботи, послуги) більше не потраплятимуть у доходи платника, а сплачені передоплати – у витрати. По-друге, нарахування амортизації в цілях оподаткування здійснюється підприємством за методом, визначеним наказом про облікову політику з метою складання фінансової звітності. Тобто відбувається зближення податкового і бухгалтерського обліку, оскільки раніше у податковому обліку потрібно було обов’язково застосовувати нормативний метод нарахування амортизації поряд з іншими бухгалтерськими методами. Це сприяє зменшенню роботи в бухгалтерії, проте негативним є те, що збільшується кількість груп основних засобів.

Доцільно розглянути зміни щодо оподаткування ПДВ. За податковим зобов’язання з ПДВ з 1 січня 2014 року ставка податку мала складати 17%, проте такі зміни відтерміновано рішенням Кабінету міністрів України до 2015 року. Також з 1 січня 2014 року набув чинності Порядок подання платником податків заяви про проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки та прийняття рішення територіальним органом Міністерства доходів і зборів України про проведення такої перевірки. Для цього платник податків з незначним ступенем ризику має подати відповідну заяву не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення електронної перевірки. До заяви додаються електронні підтверджуючі документи. Податкова має право отримати від платника також завірені паперові копії документів. На сучасному етапі податки, які мали поступово знизитись залишились без змін, але як прогнозується мають все ж таки знизитись починаючи з 2015 року. Також є позитивним те, що з 1 січня 2014 року набув чинності Порядок подання платником податків заяви про проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки.

Таким чином, можна зробити висновок, що зміни до Податкового кодексу України – це перший крок у реформуванні податкової системи. Підвищення ефективності, збалансованості та прозорості податкової системи України є метою і  результатом  створення цілісної та гармонійної законодавчої бази України у форматі Податкового кодексу. Запровадження Податкового кодексу створює необхідні умови для виконання конституційно закріплених функцій держави, стабільності і визначеності умов ведення економічної діяльності на території України.

Категорія: Секція_3_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 618 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0