Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_3_2014_05_22-23

РОЗВИТОК ОРГАНІЧНОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В УКРАЇНІ ТА СУСІДНІХ ДЕРЖАВАХ

УДК 631.95.631.15

Олійник Ольга

к.е.н., старший науковий співробітник

Тернопільська державна сільськогосподарська

дослідна станція ІКСГП НААН

м. Тернопіль

 

РОЗВИТОК ОРГАНІЧНОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В УКРАЇНІ ТА СУСІДНІХ ДЕРЖАВАХ

 

Анотація

У статті розглянуто основні тенденції розвитку органічного сільського господарства в Україні та сусідніх країнах, а також перспективи вітчизняного органічного агровиробництва в контексті міжнародної співпраці із ними.

Ключові слова: державна політика, країни ЄС, країни СНД, органічне сільське господарство, площа сільськогосподарських угідь, сусідство.

 

Сучасна популяризація органічного сільського господарства в Україні пов’язана із загостренням необхідності сталого розвитку аграрної сфери, а також інтенсивними інтеграційними процесами, що характеризують вітчизняні міжнародні економічні відносини.

Саме унікальне геополітичне положення України сприяє впровадженню передових європейських ідей та практик у її сільськогосподарське виробництво.

З огляду на пожвавлення міжнародних комунікацій регіонів нашої держави, де 19 із 25 областей є прикордонними, а зовнішній кордон є найдовшим серед європейських країн, досвід сусідніх держав у сфері екологізації агровиробництва об’єктивно впливає на розвиток аналогічних процесів в Україні [5].

Обравши про-європейський вектор розвитку, Україна є однією із перших пострадянських держав, де уже розпочато створення стимулюючих умов для розвитку органічного сільського господарства. Зокрема, 03.09.13 р. ухвалено Закон України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини». Він є не досконалим та потребує формування механізмів впровадження, бюджетних ресурсів тощо. Однак цей закон є доброю платформою для формування сприятливої державної політики щодо органічного сільгоспвиробництва [1, 2].

Враховуючи той факт, що органічне сільське господарство за своїм характером є екстенсивним, його поширення в межах держав ілюструє динаміка зайнятих ним площ (рис. 1).

Рис. 1. Динаміка площ органічних сільськогосподарських земель в Україні та сусідніх державах, 2008-2011 рр.

* в Білорусі практикується лише збирання дикоросів (немає сертифікованих площ).

Джерело: розроблено на основі літератури [6].

 

Тут простежується стійка позитивна динаміка у країнах ЄС (особливо Польщі, Румунії Словаччині) та нестабільний тренд у сусідніх пострадянських державах (Росія, Білорусь, Молдова).

Площі, зайняті органічним агровиробництвом в Україні впродовж 2008-2011 рр. мали незначну позитивну динаміку, що зумовлено очікуванням формування нормативно-правового поля цього виду господарської діяльності.

Варто зазначити, що абсолютні значення площ зайнятих органічним сільським господарством залежать від потенціалу кожної країни, зокрема: загальної площі сільськогосподарських угідь, природнокліматичних умов, спеціалізації.

Відносні показники (частка органічних сільськогосподарських земель у загальній площі угідь сільськогосподарського призначення) ілюструють рівень впровадження ідей екологізації та сталого розвитку в аграрну сферу.

Так, з-поміж сусідніх з Україною держав найбільша частка земель зайнятих під органічним виробництвом у країнах ЄС. Зокрема у Словаччині вона становить 8,61 % усіх сільськогосподарських угідь країни, у Польщі – 3,94, в Угорщині – 2,94 %, в Румунії – 1,67 %. Разом з тим країни СНД перебувають на початковій стадії розвитку органічного сільського господарства, що пов’язано із не сформованістю політики у цій сфері. Зокрема у Росії та Білорусі, де є значний природно-ресурсний потенціал, частка угідь зайнятих під органічним агровиробництвом вкрай незначна і становить лише 0,06 % та 0,0012 % відповідно. У Молдові цей показник становить 0,89 %.

Частка органічних сільськогосподарських земель в Україні складає 0,65 %, що значно більше аніж у північних сусідів, однак вкрай недостатньо, зважаючи на зедекларований у Державній цільовій програмі розвитку українського села на період до 2015 р. курс на розширення застосування ґрунтозахисних технологій обробітку ґрунту та збільшення частки органічної продукції у загальному обсязі валової продукції сільського господарства країни до 10 %.

Важливим фактором впливу на розвиток органічного сільгоспвиробництва є також сформованість та дієвість державної політики у сфері екологізації сільського господарства в цілому та підтримки органічного виробництва та ринку його продукції зокрема.

Так діюча в ЄС Спільна аграрна політика (Common Agricultural Policy) впродовж двох останніх десятиліть активно сприяє розвитку сільських територій та екологізації агровиробництва шляхом фінансування наукових досліджень у цій сфері та застосування фіскальних інструментів. Щорічний бюджет САП впродовж цього періоду становив близько 43 млрд. євро [3,4].

З іншого боку пострадянські держави (Україна, Росія, Білорусь, Молдова) значною мірою зорієнтовані на подальшу інтенсифікацію аграрної сфери та перебувають на початковому етапі розвитку безпечних для природи систем сільськогосподарського виробництва.

Щодо ринків органічної сільськогосподарської продукції, то найбільш ємним та розвинутим є ринок країн ЄС, куди і спрямовується близько 95 % української органічних товарів.

Отже, сусідство із країнами ЄС та реалізація про-європейських прагнень України позитивно впливатиме на формування сприятливих умов розвитку органічного сільського господарства та ринку його продукції в Україні шляхом запровадження дієвої державної аграрної політики із використанням переваг програм сусідства, транскордонного, регіонального та міжрегіонального співробітництва. Також доцільним є здійснення просування української органічного продукції на ринки сусідніх Росії та Білорусі, що мають значний потенціал.

 

Список використаних джерел

  1. Артиш, В. І. Особливості органічного агровиробництва в концепції сталого розвитку АПК України // Економіка АПК. – 2012. – № 7. – С. 15–19.
  2. Бородіна, О. М. Інституційний розвиток сільського господарства та села України і Росії та його гармонізація з Європейською політичною практикою // Економіка України. – 2012. – № 11. – С. 48–61.
  3. Зінчук, Т. О. Європейська інтеграція: проблеми адаптації аграрного сектора економіки: монографія / Т. О. Зінчук ; Ін-т економіки та прогнозування НАН України. – Житомир : ДВНЗ «Державний агроекологічний ун-т», 2008. – 384 c.
  4. Органическое сельское хозяйство в Европе успешно развивается, и даже кризис не затормозил его рост. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://old.greenbelarus.info/novosti-zelenykh/forumy-i-konferentsii/organicheskoe-selskoe-xozyajstvo-v-evrope-uspeshno-razvivaetsya-i-dazhe-krizis-ne-zatormozil-ego-rost/.
  5. Регіональне та транскордонне співробітництво між Україною та ЄС [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://comeuroint.rada.gov.ua/komevroint/control/uk/publish/printable_article;jsessionid=00D4F5B6A9B351E32C11FD7F1CF6DAD8?art _id=47149.
  6. Світ органічного сільського господарства. Статистика та тенденції 2013 року. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://orgprints.org/25188/7/FiBL_IFOAM_World_of_Organic_Agriculture_2013_UA_final.pdf.
Категорія: Секція_3_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 1262 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0