Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_3_2014_05_22-23

ТЕНДЕНЦІЇ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УДК 338.336

Третяк Наталя

к.е.н., доцент

Черкаський інститут банківської справи

Університету банківської справи НБУ

м. Черкаси

 

ТЕНДЕНЦІЇ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Анотація

Досліджено особливості інвестиційного забезпечення сільськогосподарських підприємств Черкаської області. Визначено коло проблем щодо оновлення технічної бази сільськогосподарських підприємств. Запропоновані шляхи розв’язання проблем щодо ефективності інвестиційного забезпечення.

Ключові слова: інвестиційне забезпечення, основні засоби, капітальні інвестиції, прямі іноземні інвестиції.

 

Агропромисловий комплекс Черкаської області гарантує продовольчу безпеку країни, постійно збільшуючи обсяги виробництва сільськогосподарської продукції, але попри це має ряд проблем щодо  своєчасного забезпечення власної діяльності фінансовими ресурсами та сучасною сільськогосподарською технікою.

Щорічно у сільськогосподарських підприємствах кількість списаної техніки перевищує кількість придбаної більш як у десять разів. Катастрофічно зменшуються можливості власних джерел оновлення й поповнення машинно-тракторного парку, таких як амортизаційний фонд і прибуток. Практично усі кошти, які необхідно інвестувати в техніку й обладнання, використовуються переважно на фінансування оборотних коштів, у тому числі на купівлю насіння, паливно-мастильних матеріалів, мінеральних добрив, сплату банківських процентів за кредит тощо. Державні програми підтримки технічного забезпечення аграрного сектора економіки є недостатньо ефективними, використовуючи кошти за державними програмами сільськогосподарські підприємства не в змозі забезпечити свою діяльність сучасною технікою [1, с.69]. На часі актуальним залишається проблема оновлення технічної та технологічної бази сільськогосподарських підприємств для розв’язання якої, необхідним є процес інвестування діяльності сільськогосподарських підприємств Черкаської області.

Теоретичні і практичні засади інвестиційного забезпечення діяльності сільськогосподарських підприємств досліджували вчені: В. Борисова, Р. Грант, О. Гудзь, М. Дем’яненко, В. Ковальов, М. Кропивко, Ю. Лупенко, Б. Майджер, М. Малік, О. Могильний, Я. Пітер, Д. Портер, Н. Рязанова, П. Саблук, Р. Саблук, П. Стецюк. Дослідження таких авторів є фундаментальними та натомість, залишаються проблеми, які постають перед сільськогосподарськими підприємствами у процесі залучення інвестицій для розвитку діяльності підприємства.

Метою статті є надання обґрунтованих пропозицій щодо гармонізації  процесу інвестиційного забезпечення діяльності сільськогосподарських підприємств.

Аналізуючи динаміку наявності основних технічних засобів сільськогосподарських підприємств за 2000-2013 роки, можна відзначити негативну тенденцію щодо значного зниження кількості основних технічних засобів, які необхідні для виконання виробничих функцій в аграрному виробництві. Нині в Україні аграрний сектор економіки оснащений сільськогосподарською технікою лише на 43-48%. Так, станом на 1січня 2013 року у сільськогосподарських підприємствах Черкаської області зосереджено 6638 тракторів, що становить 4,9% від загальної кількості тракторів по Україні, на одне сільськогосподарське підприємство припадає 3,74 трактори. Така сама ситуація спостерігається щодо зернозбиральних комбайнів, кількість яких 1367 шт., що становить 4,4% від загальної кількості зернозбиральних комбайнів по Україні, на одне сільськогосподарське підприємство припадає менше одного комбайна, на 100 працюючих у сільському господарстві припадає 3,35 зернозбиральних комбайни. Кількість кукурудзозбиральних комбайнів становить 171 шт., а вантажних та пасажирських автомобілів – 5913 шт. [3]. Протягом 2013 року списано за рахунок повного зносу 354 одиниці сільськогосподарської техніки. Аналізуючи рух технічної бази сільськогосподарських підприємств за 2007-2011 роки, можна відзначити, що вибуття усіх видів техніки перевищує їх надходження, тобто зменшується наявність засобів на кінець року, що негативно впливає на діяльність сільськогосподарських підприємств. Крім того, вартість основних засобів в сільськогосподарських підприємствах щорічно скорочується, сума їх зносу в 10-15 разів перевищує суму оновлення. Так, станом на 1 січня 2014 року сума нарахованого зносу на основні засоби сільськогосподарських підприємств сягала 67%. Необхідно зазначити, що за 2012 -2013 роки в складі машинно-тракторного парку збільшується частка більш потужних та продуктивних машин, переважно імпортних, але таке заміщення відбувається повільно внаслідок їх високої вартості та відсутності фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємств [4, с.137].

Для відтворення технічного потенціалу аграрного виробництва до рівня технологічної потреби в найближчі 10 років необхідно направити на придбання основних засобів приблизно1152 млн. грн.

Надходження інвестицій в сільське господарство залежить від інвестиційного середовища, на формування якого впливають такі фактори як: відповідність рівня розвитку галузей в АПК, наявність власних фінансових ресурсів, державні пільги для інвесторів, страхування ризиків, технічний рівень організації виробництва, ефективність використання інвестиційних коштів та ін. [2, с.85].

За рівнем інвестиційної привабливості сільське господарство Черкаської області займає 19 місце серед інших областей, а за рівнем інвестиційної активності – 4 місце, поступившись лише трьом областям: Київській, Миколаївській та Дніпропетровській [6, с.67].

У 2013 році сільськогосподарськими підприємствами освоєно капітальних інвестицій на загальну суму 956,0 млн. грн., що становить 31,4% від загального обсягу капітальних інвестицій області. Обсяг капітальних інвестицій у 2013 році зменшився у порівняні з даними за 2012 рік на 55,6 млн. грн. (на 5,5%), тоді як обсяги виробництва сільськогосподарської продукції збільшилися на 11%.

Протягом 2001-2013 років у структурі інвестицій за джерелами фінансування переважали кошти власного капіталу, які становили від 57 до 72%, це означає, що сільськогосподарські підприємства за рахунок власного капіталу здійснюють інвестування своєї діяльності. За рахунок банківських кредитів освоєно 9,0% капітальних інвестицій. Найменше інвестицій Черкаська область одержує від іноземних інвесторів, обсяг яких у структурі капітальних інвестицій в економіку протягом аналізованого періоду коливався від 1,2 до 4,5%.

Обсяг прямих іноземних інвестицій у сільське господарство Черкаської області з 1995 року по 2013 рік становив 31 млн. дол. США, що становить 3,5% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій в область. Питома вага прямих іноземних інвестицій у галузь сільського господарства Черкащини становила 20,9% від загального обсягу інвестицій у сільське господарство країни в цілому. Джерела іноземних інвестицій у сільське господарство області щорічно змінюються, у 2013 році найбільше іноземних інвестицій у галузь надійшло із країн Беліз та Німеччина.

Для розвитку та ефективного функціонування діяльності сільськогосподарських підприємств, покращення їх інвестиційного забезпечення,  необхідно провести ряд заходів, зокрема:

  • підвищити раціональне використання інвестиційних ресурсів;
  • поліпшити структуру та напрямки інвестиційного забезпечення;
  • спрямовувати інвестиційні кошти на придбання й застосування новітніх технологій і техніки, що в кінцевому підсумку сприятиме поліпшенню результатів господарювання сільськогосподарських підприємств області;
  • для використання різноманітних джерел інвестування потрібно здійснювати акумулювання та раціоналізацію використання залучених і власних коштів під виділені пріоритети розвитку, ширше запроваджувати передовий вітчизняний та зарубіжний досвід щодо формування інвестиційних ресурсів;

Впровадження інвестицій в сільське господарство з метою розширення виробництва та оновлення основних засобів забезпечить суб’єктам господарювання зменшення виробничих витрат на собівартість продукції. Це зумовить зростання прибутків сільськогосподарських підприємств та створить умови для їх подальшого успішного розвитку.

 

Список використаних джерел

  1. Гуторов О. І. Оцінка інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств / О.І. Гуторов, К.М. Крамаренко // Економіка АПК. – 2009. – №10. – С.69-73.
  2.  Жарун О. В. Інвестиційна діяльність у сільськогосподарських підприємствах регіону / О.В. Жарун // Економіка АПК. – 2010. – №4. – С.83-87.
  3. Головне управління статистики у Черкаській області: [Електронний ресурс.]. – Режим доступу: http://www.ck.ukrstat.gov.ua/
  4. Непомняща Т. С. Інвестиційно-інноваційний розвиток промисловості Черкаського регіону / Т. С. Непомняща // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. – №10. – С.135-140.
  5. Саблук П. Т., Калетник Г. М. Національна доктрина продовольчої  безпеки України / П. Т. Саблук, Г. М. Калетник // Економіка АПК. – 2011. – №8. – С.3-10.
  6. Смолій Л. В. Інвестиційне забезпечення аграрних підприємств регіону / Л.В. Смолій // Економіка АПК. – 2009. – №9. – С.65-67.
Категорія: Секція_3_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 1295 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0