Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_3_2014_05_22-23

ВАРТІСНИЙ ПІДХІД ДО ЗДІЙСНЕННЯ СТРУКТУРНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ

УДК 658.16:621

Чернявська Ірина

к.е.н., старший викладач

Дніпродзержинський державний технічний університет

м. Дніпродзержинськ

 

ВАРТІСНИЙ ПІДХІД ДО ЗДІЙСНЕННЯ СТРУКТУРНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

Анотація

В статті обґрунтовано доцільність застосування вартісного підходу до вибору напрямів та видів структурних перетворень, направлених на підвищення ефективності господарської діяльності підприємства. Встановлено взаємозв’язок між видами структурних перетворень та видами вартості, використовуваними при оцінці вартості підприємства, у залежності від форми структурних перетворень. Запропоновано окремі заходи щодо структурних перетворень у різних сферах діяльності вітчизняних підприємств.

Ключові слова: підприємство, інвестиційна вартість, структурні перетворення.

 

До основних напрямів структурних перетворень на машинобудівному підприємстві можна віднести вдосконалення фінансово-господарської діяльності, вдосконалення організаційної структури і системи управління. За видами структурних перетворень, їх класифікують як реструктуризацію власного капіталу, активів, зобов’язань, виробництва і системи управління. Вибір напрямів та видів структурних перетворень залежать від конкретної ситуації, що склалася на підприємстві і умов її проведення.

В економічній літературі при визначенні вартісного підходу до проведення структурних перетворень, інвестиційну вартість розглядають як приватний випадок споживчої вартості, яка визначається перевагами, очікуваннями і вимогами конкретного власника бізнесу або потенційного інвестора. Тому при виборі видів структурних перетворень доцільно визначати інвестиційну вартість підприємства, оскільки, на відміну від ринкової, інвестиційна вартість конкретніша, пов’язана з певним проектом і найбільшою мірою враховує інтереси конкретних власників бізнесу або потенційних інвесторів [1, 2].

Інвестиційна вартість підприємства може використовуватися як узагальнюючий показник ефективності управління процесом структурних перетворень промислового підприємства. Усі інші види вартості в процесі структурних перетворень можуть використовуватися як додатковий інструмент при ухваленні управлінських рішень і застосовуватися при прогнозуванні конкретних господарських ситуацій. Взаємозв’язок між видами структурних перетворень та вартості, використовуваними при оцінці вартості підприємства, у залежності від форми структурних перетворень, представлено в таблиці 1.

Таблиця 1

Взаємозв’язок між видами структурних перетворень та вартості

Форми структурних перетворень

Напрями структурних перетворень

Види структурних перетворень

Види вартості

 

Зростання бізнесу

Вдосконалення фінансово-господарської діяльності

Реструктуризація власного капіталу

Ринкова вартість. Вартість для цілей оподаткування.

Балансова вартість. Інвестиційна вартість.

Внутрішня вартість.

 

Вдосконалення організаційної структури

Реструктуризація виробництва

 

Вдосконалення системи управління

Реструктуризація системи управління

 

Скорочення бізнесу

Вдосконалення організаційної структури

Реструктуризація зобов’язань

Ринкова вартість. Інвестиційна вартість. Заставна вартість. Внутрішня (фундаментальна) вартість. Балансова вартість Ліквідаційна вартість. Вартість для цілей оподаткування.

 

Реструктуризація активів

 

Реструктуризація виробництва

 

Реструктуризація системи управління

 

Вдосконалення системи управління

 
 

 

У практиці оцінки вартості підприємства використовуються різні підходи – витратний, порівняльний, прибутковий; у межах кожного з яких застосовується декілька методів оцінки вартості, що враховують ті або інші особливості підприємства [3].

Найбільш прийнятним при визначенні інвестиційної вартості підприємства є метод DCF (метод дисконтованих грошових потоків), оскільки він враховує перспективи розвитку бізнесу впродовж прогнозного періоду і відображає найбільшу кількість факторів, що впливають на інвестиційну вартість підприємства. Відповідно до методу DCF фактором вартості є будь-яка змінна, що впливає на величину грошового потоку і ставку дисконтування. Можливі варіанти організаційних перетворень слід перевіряти за допомогою моделі DCF. Так, у наукових працях вітчизняних і зарубіжних авторів [4, 5, 6] відзначається, що можливість розробки проекту організаційного розвитку виникає тоді, коли між поточною вартістю підприємства і потенційною вартістю, яка досяжна при зміні низки обставин, існує вартісний розрив. Управлінські дії щодо виявлення ключових факторів, що впливають на інвестиційну вартість, здійснюються відповідно до форми і видів структурних перетворень. За результатами управлінських дій, на фактори інвестиційної вартості можливе коригування проекту організаційного розвитку.

При визначенні можливих видів структурних перетворень слід здійснити наступні заходи: виявлення внутрішніх резервів і можливостей економії матеріально-технічних ресурсів, оцінка можливостей і доцільності організаційних перетворень майнового комплексу, розробка пропозицій з удосконалення системи управління підприємством, оцінка можливостей залучення джерел зовнішнього фінансування для забезпечення поточної діяльності і перспектив розвитку підприємства. Для вітчизняних підприємств можна запропонувати заходи щодо структурних перетворень у сферах виробництва та управління витратами; заходи з управління обіговим капіталом та запасами; заходи з управлінського обліку та вдосконалення фінансового управління. У процесі реалізації управлінських заходів на фактори вартості необхідно контролювати проміжне значення інвестиційної вартості підприємства, щоб встановити причини відхилення вартості від цільового значення і своєчасно внести коригування в дії, що управляють.

 

Список використаних джерел

1. Кизим Н. А. Проблемы проведения реструктуризации промышленных предприятий в Украине: монография / Н. А. Кизим, В. В. Жихарцев; НДЦ ІПР НАН України. – X. : ИД «ИНЖЭК», 2009. – 184 с.

2. Таранюк Л.М. Економічне обґрунтування реінжинірингу бізнес-процесів виробничих підприємств: монографія / за заг. ред. Л. М. Таранюка. – Суми: Мрія-1, 2010. – 440 с.

3. Кукоба В. П. Вартісний аналіз функцій управління при проектуванні систем менеджменту підприємств / В.П. Кукоба. // Актуальні проблеми економіки: наук.-екон. журнал. – 2012. – №4. – С. 195–201

4. Гонтарева І. В. Функціональна погодженість при оцінці системної ефективності розвитку підприємства / І.В. Гонтарева // Економіка промисловості: наук.-практ. журнал. – 2010. – № 3. – С. 168–174.

5. Погорелов Ю. Моделювання розвитку підприємства / Ю. Погорелов // Актуальні проблеми економіки : наук.-екон. журнал. – 2009. – № 10. – С. 51–59.

6. French Wendell L. Organization development and transformation : managing effective change / French Wendell L., Bell Cecil, Zawacki Robert A. – Osborne : McGraw-Hill/Irwin, 2004. – 506 р.

Категорія: Секція_3_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 663 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0