Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_4_2014_05_22-23

АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОСОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

УДК 336 (045)

Павленко Віта

к.е.н., доцент

Хільська Ірина

к.е.н., доцент

Вінницький торговельно–економічний інститут КНТЕУ

м. Вінниця

 

АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОСОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

Анотація

В статті розглядаються методи оцінки ефективності використання основних засобів підприємства. Здійснено огляд основних показників оцінки використання основних засобів підприємства.

Ключові слова: основні засоби, ефективність, інтенсивні напрямки, екстенсивні напрямки.

 

Поліпшення використання основних засобів є одним із важливих напрямів підвищення ефективності виробництва. Характеристика цього процесу повинна супроводжуватись належною оцінкою. Для проведення кількісної оцінки використання основних засобів необхідно застосовувати систему методів та показників.

Різні аспекти ефективності використання основних засобів підприємства висвітлені у працях вітчизняних науковців і практиків, зокрема І. Ковальчук, Й. Петровича, П. Поповича, В. Сідуна, О. Тихої,  І. Мазуркевича, І. Петрова.

Метою статті є розгляд теоретичних підходів до оцінювання ефективності використання основних засобів виробництва.

Будь-яка господарська діяльність потребує наявності та комбінації ресурсів. При створенні підприємства власні або запозичені кошти його засновників інвестуються в придбання засобів виробництва, необхідних для здійснення діяльності. Безумовно, для нормального функціонування підприємства, необхідна наявність визначених засобів і джерел.  Основні виробничі фонди, що складаються з будинків, споруд, машин, знарядь й інших засобів праці, що приймають участь у процесі виробництва виступають основою діяльності підприємства. І тому, раціональне й економічне використання основних фондів є першочерговою задачею підприємства.

Матеріально-технічною основою процесу виробництва на будь-якому підприємстві є основні виробничі засоби. В умовах ринкової економіки початкове формування основних засобів, їх функціонування і розширене відтворення здійснюється при участі фінансів, за допомогою яких утворюються і використовуються грошові фонди цільового призначення, що опосередковують придбання, експлуатацію і відновлення засобів праці.

Основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здачі в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій та очікуваний термін корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік) [1, с. 55].

Стан та ефективність використання основних засобів можна об'єднати в три групи показників, які характеризують:

1) забезпечення підприємства основними засобами;

2) стан основних засобів;

3) ефективність використання основних засобів.

До показників, які характеризують забезпеченість підприємства основними засобами відносять: фондомісткість, фондоозброєність, коефіцієнт вартості основних засобів у майні підприємства. Якісний стан основних засобів характеризують такі показники: коефіцієнт зносу, коефіцієнт придатності, коефіцієнт оновлення, коефіцієнт вибуття, коефіцієнт приросту. До показників ефективності використання основних засобів належать: фондовіддача, рентабельність основних засобів, абсолютна сума прибутку, що припадає на одну гривню основних засобів [3, с. 213].

Використання основних засобів у різних сферах діяльності представлено у табл. 1 [4].

Таблиця 1

Вартість основних засобів за видами економічної діяльності станом на 2012 рік (млн. грн.)

Вид економічної діяльності

Основні засоби, нематеріальні активи, довгострокові біологічні активи та інвестиційна нерухомість

Залишкова вартість

Знос

1

2

3

Усього

6367204

113876

в тому числі

 

 

Сільське господарство, мисливство, лісове господарство

137639

9456

Промисловість

1603646

57970

Будівництво

75504

3084

Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку

138138

8431

Оптова торгівля і посередництво в оптовій торгівлі

73410

4124

     

Роздрібна торгівля  

34158

2718

Діяльність транспорту та зв'язку

5634649

22628

Фінансова діяльність

39710

2613

Освіта

3140

143

Охорона здоров’я та надання соціальної допомоги

13430

655

Надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльність у сфері культури та спорту

56780

2054

 

Під час аналізу вище наведених даних, можна простежити, що підприємства промисловості використовують найбільшу частину основних засобів (41% всієї суми основних засобів), найменшу частину – сфера освіти (0,1%). Це свідчить про те, що у промисловості потрібна значна кількість основних засобів, яка забезпечить ефективне функціонування всіх підприємств, які задіяні у цій сфері.

Підвищення ефективності використання основних засобів є важливим чинником зростання ефективності діяльності підприємства.

Підвищення рівня використання основних засобів дає змогу:

  • збільшити обсяг виробництва продукції, яка користується попитом, без додаткових капітальних вкладень;
  • зменшити витрати у розрахунку на одиницю продукції, що забезпечує підвищення прибутковості;
  • зменшити втрати від морального зносу машин і устаткування;
  • прискорити процес оновлення основних засобів, а також темпи зростання продуктивності праці.

Заходи щодо підвищення ефективності використання основних засобів підприємства можна згрупувати за двома напрямками: інтенсивні та екстенсивні.

Інтенсивні напрямки підвищення ефективності використання основних засобів визначають: удосконалення структури основних засобів підприємства; технічне переозброєння підприємства; механізація та автоматизація виробництва; оптимізація структури виробничого обладнання; ліквідації проблемних місць у виробничому процесі; скорочення тривалості виробничого циклу; комплексне використання та покращання якості сировини; застосування прогресивних форм організації виробництва і праці; підвищення професійно-кваліфікаційного рівня обслуговуючого персоналу та ін.

До екстенсивних напрямів підвищення ефективності використання основних засобів належать: скорочення простоїв устаткування внаслідок підвищення якості ремонтного обслуговування, своєчасного забезпечення основного виробництва висококваліфікованим персоналом, сировиною; підвищення коефіцієнта змінності роботи устаткування; зменшення кількості непрацюючого устаткування та ін.

Будь-який комплекс заходів щодо поліпшення використання основних засобів, розроблювальний у всіх ланках управління, повинний передбачати забезпечення росту обсягів виробництва продукції насамперед за рахунок більш повного й ефективного використання внутрішньогосподарських резервів і шляхом більш повного використання машин і устаткування, підвищення коефіцієнта змінності, ліквідації простоїв, скорочення термінів освоєння знову введених у дію потужностей, подальшої інтенсифікації виробничих процесів [2, с. 135].

Підвищення ефективності використання основних засобів у даний час, коли в країні спостерігається повсюдний і глобальний спад виробництва, має величезне значення. Підприємства, що використовують основні засоби, що дістались їм у спадщину, повинні не тільки прагнути їх модернізувати, але і максимально ефективно використовувати, особливо в існуючих умовах дефіциту фінансів і виробничих інвестицій. Таким чином, однією з головних ознак ефективного використання основних засобів є зростання обсягу виробництва його продукції підприємства та чистого прибутку. Ефективне їх використання в результаті приводить до підвищення ефективності підприємства в цілому та сприяє покращенню його фінансового стану й конкурентоспроможності.

 

Список використаних джерел

1. Мазуркевич І.О. Теоретичні аспекти відтворення основних засобів на підприємстві / І.О. Мазуркевич // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. – № 4. С. 53 – 56

2. Рибченко М.Ф. Проблеми та шляхи вдосконалення обліку основних засобів / М.Ф.Рибченко // Держава та регіони. – 2007. - №6. С.134 - 137

3. Череп А.В. Ефективність використання основних фондів підприємства/ Череп А.В. // Держава та регіони. – 2009. - №6. С.212 - 215

4. http://www.ukrstat.gov.ua/ - Державний комітет статистики України

Категорія: Секція_4_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 2229 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0