Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_5_2014_05_22-23

МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ОЦІНКИ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

УДК 331.101

Згащак Альона

студентка

Чернушкіна Оксана

к. е. н., доцент

Хмельницький національний університет

м. Хмельницький

 

МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ОЦІНКИ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Анотація

У статті обґрунтовано актуальність дослідження людського капіталу. Зроблено огляд актуальних методик оцінки людського капіталу. Надано рекомендації щодо проблематики існуючих методик оцінки людського капіталу та подальшої їх розробки на сучасному етапі розвитку економіки.

Ключові слова: людський капітал, оцінка людського капіталу, методика оцінювання людського капіталу.

 

Однією з основних конкурентних переваг підприємства є її інноваційна політика. Будь-яку інноваційну політику розробляють і впроваджують працівники, тому ефективність функціонування підприємства безпосередньо залежить від ступеня ерудованості та досвіду персоналу підприємства.

Питанню оцінки людського капіталу підприємств присвячено досить велика кількість робіт, як зарубіжних, так і вітчизняних вчених, аналіз яких показує розмаїття існуючих підходів. Так, наприклад, М. Фрідмен під людським капіталом розуміє фонд, який забезпечує праці перманентний (постійний, безперервний) дохід, який представляє собою середньозважену величину очікуваних майбутніх надходжень доходу. І. Фішер пропонує методику оцінки людського капіталу, що відображає лише дохід, який буде одержано в майбутньому.

У вітчизняній економічній науці підходи до оцінки людського капіталу можна умовно розділити на три напрями: інвестиційна оцінка (роботи С. А. Дятлова, І. В. Іллінського та ін), амортизаційна оцінка (роботи  М. М. Критського, Л.Г. Сімкіної та ін), оцінка за доходами (роботи  В. Т. Смирнова, Є. М. Самородова та ін.).

Незважаючи на очевидні здобутки сучасної економічної науки, актуальними залишаються питання, що пов’язані з людським капіталом: оцінкою на рівні конкретного підприємства для прогнозування подальшої динаміки його розвитку (спаду); ефективністю його практичного використання на підприємствах.

Поширення поняття «капітал» на трудові ресурси припускає, що останні мають відповідні властивості – професійно важливі якості, які для своєї появи вимагають інвестицій, первісного нагромадження і далі в процесі функціонування можуть накопичуватися, розвиватися самі як свідомо формована індивідом на основі природних даних сукупність продуктивних здібностей.

Людський капітал оцінюється кількісно: загальна кількість людей, кількість активного населення, кількість студентів і т.д. Якісні характеристики: майстерність, освіта, а також те, що впливає на працездатність людини, сприяє збільшенню продуктивності праці [1].

Сукупність знань, здібностей, навичок особистої майстерності, системного мислення спеціалістів і фахівців, які проводять інноваційну діяльність, їх творчі новаторські здібності створюють людський капітал підприємства, що є базою забезпечення його інноваційного лідерства і конкурентоспроможності на ринку.

Для оцінки людського капіталу окремого підприємства пропонується застосувати наступні показники за декілька років:

- чистий прибуток підприємства;

- середньомісячна заробітна плата одного працюючого у перерахунку на долари США;

- кількість інноваційних розробок;

- коефіцієнт плинності висококваліфікованих кадрів;

- підвищення кваліфікації працюючих;

- кількість працівників із вищою освітою.

Для приведення різних показників до однієї бази розрахунків застосовується метод рангів. Кількість рангів визначається за кількістю років дослідження. Найкращий стан показника оцінюється мінімальним рангом – 1, а максимальний – 4 [2].

Н. В. Цимбаленко, спираючись на різних науковців, розробив методику оцінювання людського капіталу підприємства, яка складається з етапів, зображених на рис. 1 [3].

 

Рис. 1. Методика оцінювання людського капіталу підприємства за Н. В. Цимбаленком

 

Дану методику можна також використовувати з метою вибору стратегічних напрямів підвищення рівня особистісного людського капіталу окремого працівника та підприємства в цілому.

Оцінювання людського капіталу за будь-якою методикою ускладнюється через такі чинники: кожний індивід володіє унікальним набором здібностей, знань, навичок, мотивацій, тож однозначно прогнозувати, де, як і коли вони будуть застосовані, неможливо; більшість економік світу, зокрема українська, мають багатогалузеву структуру, що розширює можливості самореалізації для індивідів і суспільства загалом, а отже, ускладнює їх вибір й унеможливлює передбачення максимального очікуваного доходу від їх діяльності тощо [4].

Інтеграція України до Європейського Союзу обумовлює необхідність впровадження в практику вітчизняних підприємств як досвіду розвинених країн з більш ефективного використання в процесах виробництва інтелектуальних ресурсів, так і розробки власного методологічного та методико-практичного інструментарію оцінки людського капіталу. Керівництву підприємств необхідно постійно оцінювати людський капітал власного підприємства, щоб бачити «слабкі місця», що гальмують підвищення активності персоналу в пошуку нових знань, нових ідей, стимулюванні прийняття нестандартних рішень і підтримці атмосфери творчості для досягнення конкретних інноваційних і економічних результатів у посткризових умовах.

 

Список використаних джерел

1. Тимошенко К. В. Аналіз методів оцінки людського капіталу на підприємстві / К. В. Тимошенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2013. – № 44. – С. 192-197.

2. Драган О. І. Методичні підходи до оцінки людського капіталу на підприємствах харчової промисловості / О. І. Драган // Збірник наукових праць Черкаського держ. технол. ун-ту. – Черкаси: ЧДТУ, 2011. − С. 168−171.

3. Цимбаленко Н. В. Методика оцінки людського капіталу підприємства / Н. В. Цимбаленко // Вісник хмельницького національного університету. – 2010. – № 5. – Т. 2. – С. 138-141.

4. Ляховець О. О. Порівняльний аналіз методологічних підходів до оцінки людського капіталу / О. О. Ляховець // Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму. – 2010. – № 1 (3). – Том 2. – С. 199-206.

Категорія: Секція_5_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-20)
Переглядів: 1084 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0