Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_6_2014_05_22-23

ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ : ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ В МЕТОДИЦІ ОБЛІКУ

УДК 657

Головата Юлія

студентка магістратури

Семенишена Наталія

к.е.н., доцент кафедри

Подільський державний аграрно-технічний університет

м. Кам'янець-Подільський

 

ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ : ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ В МЕТОДИЦІ ОБЛІКУ

 

Анотація

Проаналізовано позиції науковців щодо проблем облікового забезпечення розрахунків з дебіторами на підприємствах. Окреслено основні напрямки вдосконалення методики обліку дебіторської заборгованості.

Ключові слова : дебітори, дебіторська заборгованість, П(С)БО 10, методика, облік.

 

Згідно з П (С) БО 10 дебіторська заборгованість - сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. При цьому під дебіторами слід розуміти юридичних та фізичних осіб, які внаслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їх еквівалентів або інших активів [2].

Зміни до низки чинних законодавчих актів [1, 3, 4, 5] та наукові дослідження І. А. Бланка, С. Ф. Голова, З. В. Гуцайлюка, В.П. Завгороднього, О. Д. Заруби, В. Костюченко, М.Ф.Огійчука, В.Я.Плаксієнка, Л.Г.Панченко, Е. Петрик, В. В. Сопка та інших дозволили вирішити ряд питань облікового характеру щодо розрахунків з дебіторами.

Варто погодитись з думкою окремих науковців та виділити наступні недоліки системи обліку дебіторської заборгованості:

а) для прийняття зацікавленими особами адекватних і своєчасних рішень щодо існуючої політики управління важливе значення мають актуальність і якість інформації про стан розрахунків з дебіторами, який формується на базі даних бухгалтерського обліку конкретних суб'єктів господарювання. Однак форма бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості, рекомендовану нормативно, не враховує специфіки даного активу, який зумовлює наявність різних ознак його класифікації і велику кількість методів оцінки. Так, рекомендована нормативами форма бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості журнал-ордер № 3 не враховує специфіки даного активу - наявності різних ознак його класифікації, а рекомендовані облікові регістри не передбачають накопичення інформації про розрахунки з дебіторами різного рівня деталізації і узагальнення. Це зумовлює неможливість отримання інформації про дебіторську заборгованість в обсязі і вигляді, достатньому для проведення аналізу розрахунків з дебіторами зокрема і заборгованості взагалі з метою прогнозування ймовірності настання платіжної кризи суб'єктів господарювання, вироблення рекомендацій щодо її попередження;

б) невирішені проблеми відображення в обліку довгострокової дебіторської заборгованості, оцінки поточної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи і послуги.

в) застосування в наших умовах традиційної за кордоном методики аналізу дебіторської заборгованості не завжди доцільно через відсутність необхідного обсягу можливою і доступної інформації щодо розрахунків з дебіторами [6].

На думку Косатої І.А., основними проблемами дебіторської заборгованості є наступні : 

1) проблема реальної оцінки дебіторської заборгованості;

2) проблема класифікації дебіторської заборгованості;

3) проблема, яка пов’язана з резервом сумнівних боргів;

4) проблема співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованості;

5) проблема оплати дебіторської заборгованості (рефінансування);

6) проблема внутрішньогосподарського контролю дебіторської заборгованості [2].

Вирішення окремих проблем можна здійснити наступним чином:

- вирішення питань простроченої заборгованості за допомогою управлінського обліку. пропонується декілька видів внутрішніх звітів, за допомогою яких можна контролювати терміни погашення заборгованості, і виявляти безнадійних дебіторів;

- для безнадійних боргів, на нашу думку, доцільно здійснювати нарахування резерву сумнівних боргів, який значно спрошує списання та покриття боргів підприємству;

Щоб поліпшити методику обліку розрахунків з дебіторами, передусім необхідно внести зміни до П (С) БО 10 «Дебіторська заборгованість» [4], в яких чітко були б розмежовані поняття довгострокової та короткострокової дебіторської заборгованостей. Їх облік нині ведеться на різних рахунках бухгалтерського обліку, що не відзначено у вищезазначеному стандарті.

На нашу думку, потрібно зробити уточнення визначення поточної дебіторської заборгованості, оскільки згідно П(С)БО 10, поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, послуги визначається активом одночасно з визнанням доходу від реалізації продукції, товарів і послуг та оцінюється за первісною вартістю.

Необхідно також створити системний класифікатор дебіторської заборгованості з використанням таких параметрів: ознак, принципів і мети класифікації, якісної характеристики ознаки, користувачів інформації, типів класифікації. Використання даної розробки сприяє наданню якісної бухгалтерської інформації для контролю, аналізу та управління залежно від конкретних потреб користувачів у період антикризового регулювання.

Для забезпечення такого принципу бухгалтерського обліку, як «обачність», дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи і послуги відображається в бухгалтерській звітності за чистою реалізаційною вартістю, яка враховує величину резерву сумнівних боргів. Питання визначення величини такого резерву потребує доопрацювання в плані конкретизації методики розрахунку. А також потрібно внести зміни до податкового обліку щодо відображення резерву сумнівних боргів у складі валових витрат.

Вирішення цих проблемних питань щодо обліку дебіторської заборгованості допоможе здійснювати правильний її аналіз.

 

Список використаних джерел

  1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні : за станом на на 1.05.2014р. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T990996.html. — Назва з екрану (дата звернення 2.05.2014 р.).
  2. Косата, І.А. Деякі проблеми обліку дебіторської заборгованості в Україні [Електронний ресурс] / І.А.Косата. — Режим доступу : http://www.business-inform.net/pdf/2012/12_0/242_245.pdf. — Назва з екрана (дата звернення 2.05.2014 р.).
  3. Про затвердження спеціалізованих форм регістрів журнально-ордерної форми обліку для сільськогосподарських підприємств та Методичні рекомендації щодо їх застосування : за станом на 10.03.2014 р. [Електронний ресурс] / Наказ Мінагрополітики України від 04.06.09 р. № 390. — Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2009_06_04/an/9/FIN48748.html # 9. — Назва з екрана (дата звернення 2.05.2014 р.).
  4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість" (на 1.03.2012р.) [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0725-99. — Назва з екрана (дата звернення 2.05.2014 р.).
  5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 13 «Фінансові інструменти» (ст. на 1.03.2012 р.) [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.nibu.factor.ua/ukr/info/instrbuh/psbu13/. — Заголовок з екрану.
  6. Соловей, Н.В. Проблеми обліку дебіторської заборгованості [Електронний ресурс] / Н.В.Соловей, К.І.Маліношевська. — Режим доступу :   file:///C:/Users/007/Downloads/514-1995-1-PB.pdf. — Назва з екрана (дата звернення 2.05.2014 р.).
Категорія: Секція_6_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 2679 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0