Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_6_2014_05_22-23

МЕТОДИКА ПРОГНОЗУВАННЯ ЙМОВІРНОСТІ НАСТАННЯ БАНКРУТСТВА НА ПРИКЛАДІ ДИСКРИМІНАЦІЙНОЇ ФУНКЦІЇ ТЕРЕЩЕНКА

УДК

Кравчук Анастасія

студентка

Буковинський державний фінансово-економічний університет

м. Чернівці

 

МЕТОДИКА ПРОГНОЗУВАННЯ ЙМОВІРНОСТІ НАСТАННЯ БАНКРУТСТВА НА ПРИКЛАДІ ДИСКРИМІНАЦІЙНОЇ ФУНКЦІЇ ТЕРЕЩЕНКА

 

Анотація

У статті розглянуто особливості, переваги та недоліки застосування моделі О. О. Терещенка для діагностики ймовірності настання банкрутства українських підприємств.

Ключові слова: банкрутство, дискримінантна багатофакторна модель, незалежні змінні, антикризове фінансове управління, інтервал невизначеності.

 

В умовах погіршення економічного та політично стану в Україні простежується стійка тенденція до збільшення кількості фінансово неспроможних підприємств. За умов ринкової економіки підприємства постійно перебу­вають під впливом несприятливих внутрішніх і зовнішніх чинників, які можуть призвести до недостатності активів у лі­квідній формі та банкрутства.

Сукупність наслідків банкрутства підприємства негативно впливає на всіх суб’єктів, з якими воно співпрацює - постачальників, фінансово-кредитних установ, інвесторів, працівників, а також на загальний економічний стан економіки країни. Для визначення ймовірності настання банкрутства здійснюється діагностика фінансового стану та ймовірності настання банкрутства підприємств.

Не всі діючі моделі діагностики банкрутства можуть використовуватися для оцінки фінансового стану підприємств України, томущо вони сформовані науковцями іноземних держав і діють на основі практики господарювання закордонних підприємств, яка суттєво відрізняється від економічного розвитку України, тому постало питання пошуку і застосування більш пристосованої до особливостей саме українського економічного середовища методики розрахунку ймовірності банкрутства підприємств. Проблему неможливості використання зарубіжних методик у практиці оцінювання фінансового стану українських підприємствах спробував вирішити вітчизняний економіст О. Терещенко.

На питання доречності та ефективності викорис­тання дискримінаційних моделей у вітчизняній практиці звертало увагу багато економістів, серед яких А. Матвійчук [3], О. Базілінська [2], В. Подольська [4], О. Шапурова [7] досліджували особливості розрахунку моделі О. Терещенка для визначення ймовірності банкрутства підприємства, яка вважається однією з найефективніших для застосування на вітчизняних підприємствах.

Метою даної роботи є висвітлення сутності, особливостей, переваг та недоліків застосування дискримінаційної функції О. Терещенка для прогнозування ймовірності настання банкрутства підприємств України.

Одним з найважливіших інструментів системи раннього попередження та методом прогнозування банкрутства підприємств є дискримінантний аналіз.

Під дискримінантним аналізом здебільшого розуміють комплекс методів математичної статистики, за допомогою якого здійснюється класифікація досліджуваних одиниць (підприємств) залежно від значень обраної сукупності показників відповідно до побудованої метричної шкали. Така шкала будується на основі емпіричного дослідження фінансових показників великої кількості підприємств, одні з яких опинились у фінансовій кризі, а інші успішно продовжують свою діяльність [6, 38].

Для забезпечення більшої об'єктивності результатів аналізу діагностика банкрутства вітчизняних підприємств має базуватися на таких принципах:

  • необхідно поєднати в процесі аналізу кількісні та якісні критерії, що свідчать про потенційну загрозу банкрутства суб'єктів підприємств;
  • доцільно врахувати особливості розвитку економічних циклів галузі, в якій функціонує підприємство;
  • зібрати й узагальнити необхідну інформацію про світовий досвід в розробці методичного інструментарію діагностики банкрутства та використати як основу для розробки моделей, що будуть ефективно функціонувати для оцінки фінансового стану підприємств України [7, 60].

Досить поширеною в Україні є діагностика банкрутства підприємства за моделлю О. Терещенка.

Дана модель існує у двох варіантах. Перший - це універсальна модель, що включає 6 показників і побудована на основі даних 850 підприємств різних галузей. Друга модель містить 10 показників і враховує диференціацію підприємств за галузями [6, 40] .

Модель О. Терещенка визначається за формулою:

ZТЕР = 1,5 · Х1 + 0,08 · Х2 + 10 · Х3 + 5 · Х4 + 0,3 · Х5 + 0,1 · Х6,
де Х1 - відношення грошових надходжень до зобов’язань;

Х2 - відношення валюти балансу до зобов’язань;

Х3 - відношення чистого прибутку до середньорічної суми активів;

Х4 - відношення прибутку до виручки;

Х5 - відношення виробничих запасів до виручки;

Х6 - відношення виручки до основного капіталу.

На основі отриманого результату здійснюється висновок про ймовірність банкрутства підприємства:

  1. Коли ZТЕР > 2 - банкрутство не загрожує;
  2. Коли 1 < ZТЕР < 2 - фінансова стійкість порушена;
  3. Коли 0 < ZТЕР < 1 - існує загроза банкрутства.

Тобто, коли ZТЕР > 2 - у підприємства непогані довгострокові перспективи, а якщо 0 < ZТЕР < 1 - банкрутство більш ніж ймовірне.

Розроблена у 2003 році дискримінантна модель О.Терещенка має значні переваги над традиційними методиками:

- модель є зручною в застосуванні;

- розроблена на використанні вітчизняних статистичних даних;

- враховується сучасна міжнародна практика;

- за рахунок використання різноманітних модифікацій базової моделі до підприємств різних видів діяльності вирішує проблему критичних значень показників;

- враховує галузеві особливості підприємства.

 Однак дана методика не є досконалою і має свої недоліки:

  • відсутність поглибленої класифікації стійкості фінансового стану (існує лише - задовільний та незадовільний фінансовий стан);
  • широкий інтервал невизначенності й отримання значень в границях від -0,9 до 0,9 зобов’язує проводити додатковий аналіз для ідентифікації стійкості фінансового стану
  • недостатнє теоретичне та емпіричне обґрунтування критичних точок (чи інтервалів) для окремих фінансових індикаторів, що призводить до неточного фіксування нормативних значень фінансових показників.

А. Матвійчук зазначає, що модель О. Терещенка розроблена для українських компаній, не була здатна ідентифікувати фінансовий стан 51,4% аналізованих підприємств, хоча всі показники було попередньо опрацьовано згідно з встановленими рекомендаціями. Так, серед компаній, стан яких було класифіковано як фінансово стійкий, помилок в ідентифікації зроблено не було. Проте серед ідентифікованих підприємств, яким загрожує банкрутство, точність класифікації становила всього 15,4%. Якщо ж врахувати й компанії з нерозпізнаним фінансовим станом, то точність класифікації підприємств-банкрутів знижується до 5,4%. Таким чином, точність класифікації серед ідентифікованих компаній сягає 67,6%, а для всієї множини аналізованих підприємств - падає до 32,9% [3, 42].

Отже, в умовах все більшого зростання чисельності банкрутства українських підприємств необхідно обрати таку модель для діагностики фінансового стану та ймовірності настання банкрутства суб’єктів господарювання, яка б враховувала всі особливості саме українського економічного простору та галузі, в якій функціонує підприємство. Однією з найбільш раціональних для використання в Україні є модель О. Терещенка, що є зручною в застосуванні, розроблена на використанні вітчизняних статистичних даних, враховує галузеві особливості підприємства та сучасну міжнародну практику. Проте дана теорія потребує доопрацювання, оскільки має і ряд недоліків, які суттєво знижують відповідність отриманих показників з реальним станом підприємства.

 

Список використаних джерел

  1. Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» № 2343-ХІІ від 14.05.1992 р.
  2. Базілінська О.Я. Фінансовий аналіз: теорія та практика: навч. посібник / О.Я. Базілінська. - К.: Центр навч. л-ри, 2011. - 328 с.
  3. Матвійчук А. В. Моделювання фінансової стійкості підприємств із застосуванням теорій нечіткої логіки, нейронних мереж і дискримінантного аналізу / А. В. Матвійчук // Вісник НАН України. - 2010. - № 9. - С. 24 - 46.
  4. Подольська В.О., Яріш О.В. Фінансовий аналіз: навч. посібник. - К.: Центр навч. л-ри, 2010. - 488 с.
  5. Терещенко О. О. Антикризове фінансове управління підприємстві: Монографія. - 2-гевид., без змін. - К.: КНЕУ, 2006. - 268 c.
  6. Терещенко О. О . Дискримінантна модель інтегральної оцінки фінансового стану підприємства / О. О. Терещенко // Економіка України. - 2003. - No 8 - С. 38 - 44.
  7. Шапурова О.О. Моделі оцінки банкрутства та кризового стану підприємств // Економіка і держава. - 2009. - № 4. - С. 59-64.
Категорія: Секція_6_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-19)
Переглядів: 9092 | Рейтинг: 1.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0