Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_6_2014_05_22-23

НЕОБХІДНІСТЬ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ В СИСТЕМІ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В ПЕРІОД СУЧАСНОСТІ

УДК 65.012.7

Поливана Людмила

к.е.н., доцент

Харківський національний університет

сільського господарства ім. П. Василенка

м. Харків

 

НЕОБХІДНІСТЬ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ В СИСТЕМІ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В ПЕРІОД СУЧАСНОСТІ

 

Анотація

У статті розглянуто необхідність внутрішнього контролю в системі бухгалтерського обліку в період сучасності та доведено, що завдяки належному контролю система бухгалтерського обліку та фінансової звітності може бути надійною гарантією достовірності результатів фінансово-господарської діяльності підприємств.

Ключові слова: система внутрішнього контролю, фінансова звітність, внутрішній контроль.

 

Система бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні постійно потребує реформування, запровадження методології розкриття економічної інформації за міжнародними стандартами для забезпечення відкритості, прозорості та зіставності фінансової звітності суб'єктів господарювання. Разом із удосконаленням системи бухгалтерського обліку постає необхідність в удосконаленні контролю системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Усвідомлення важливості внутрішнього контролю як ключового елементу управління підприємством дедалі зростає в Україні. Адже сприяти безпеці активів підприємства та інвестицій акціонерів може тільки правильно продумана та організована система внутрішнього контролю (СВК).

Вагомий внесок у дослідження місця та ролі контролю в системі бухгалтерського обліку зробили такі відомі вчені як: Н.О. Алексєєва, М.Т. Білуха, Ф.Ф. Бутинець, Н.Г. Виговська, Є.В. Калюга, С.М. Петренко, А.М. Ткаченко, Т.В. Фоміна, Г.М. Яровенко, але деякі проблеми та ряд їх аспектів залишаються недостатньо розкритими та потребують подальшого дослідження.

Метою дослідження є наукове обґрунтування визначення необхідності внутрішнього контролю в системі бухгалтерського обліку в період сучасності.

На організацію діючого внутрішнього контролю вказано у Законі України від 16.07.99 №996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», відповідно до якого питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника або уповноваженого органу відповідно до законодавства та установчих документів. У світовій практиці під «внутрішнім контролем» розуміють процес, спрямований на досягнення стратегічних довгострокових цілей компанії, що і є результатом дій керівництва з планування, організації, моніторингу діяльності компанії в цілому та її окремих підрозділів [1].

На розвиток функції контролю в Росії і Україні вплинули ідеї німецької наукової школи. Акцент на процедурному, математичному аспекті не давав можливості розглядати функції обліку і контролю, не ототожнюючи їх. Це призводило до того, що на елементи методу бухгалтерського обліку покладалися «надії» з реалізації контрольної функції обліку [2].

На сьогодні для більшості крупних міжнародних компаній актуальним є завдання забезпечення відповідності вимогам зовнішнього законодавства різних країн. Найбільш жорсткими вважаються вимоги, що вступили в дію у березні 2005 року в USA з прийняттям закону Сарбейнса – Оксли, за яким керівництву компаній було надано зобов’язання підтверджувати правильність фінансової звітності особисто, а також свою відповідальність за ефективність СВК, та, в першу чергу, при підготовці фінансової звітності. Окрім цього, для відповідності закону необхідно отримати висновок зовнішнього аудитора про ефективність СВК компанії. Законодавство такого типу існує в багатьох країнах, наприклад, у Великобританії, Канаді та ін. Слід наголосити на тому, що в Росії також приймаються відповідні кроки в даному напряму. У відповідності зі ст. 19 Федерального закону «Про бухгалтерський облік» економічний суб’єкт, бухгалтерська (фінансова) звітність якого підлягає обов’язковому аудиту, зобов’язаний організувати та здійснювати внутрішній контроль ведення бухгалтерського обліку та складання бухгалтерської (фінансової) звітності (за виключенням випадків, коли його керівник прийняв зобов’язання ведення бухгалтерського обліку на себе) [3].

Основною проблемою СВК на Україні в сучасний період є не зовсім досконале законодавство. Нажаль, на сьогодні в Україні не існує базового закону, який би встановлював основні поняття у сфері СВК, чітко розподіляв би завдання, функції та повноваження між органами державної та місцевої влади, регламентував відносини між суб'єктами та об'єктами контролю. Удосконалення СВК у бухгалтерському обліку та фінансової звітності підприємств має починатися із удосконалення методики контролю, тобто прийняття нормативно-правових документів та методичних рекомендацій, що мають чітко і недвозначно регулювати всі аспекти здійснення контролю системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності на підприємстві спираючись на світовий досвід вищих органів державного фінансового контролю з питань і особливостей проведення перевірки системи бухгалтерського обліку.

Тому, побудова СВК в системі бухгалтерського обліку повинна ґрунтуватися на певних методологічних конструкціях - принципах та вимогах. У зв'язку з цим виникає необхідність у формуванні концептуальної моделі внутрішнього контролю в системі бухгалтерського обліку та постійної її адаптації до мінливих умов її зовнішнього оточення, що є важливим стратегічним завданням сьогодення. Концептуальна модель СВК на підприємстві в системі бухгалтерського обліку повинна починатись з організації служби внутрішнього контролю на підприємстві.

Так, може бути організований окремий структурний підрозділ або відокремлена посадова особа для виконання процедур внутрішнього контролю. Перелік функцій і завдань, які входять до обов’язків служби, визначається в локально – нормативному документі (Наказі про облікову політику підприємства). Також обов’язки по здійсненню функцій внутрішнього контролера повинні бути розкриті в посадових інструкціях робітників підрозділу. Але, не виключаємо і іншу можливість – заключення відповідного договору з контрагентом, який спеціалізується на наданні послуг внутрішнього контролю. В Наказі про облікову політику підприємства повинні міститися дані про внутрішній контроль, систему органів внутрішнього контролю, порядок їх створення та правомірності. Головною метою СВК в системі бухгалтерського обліку є координація з питань постановки бухгалтерського обліку, податкового обліку та управлінського обліку, забезпечення єдиного підходу при відображенні на рахунках бухгалтерського обліку, в регістрах податкового обліку господарських операцій, проведення внутрішнього аудиту з питань дотримання положень про облікову політику підприємства для цілей бухгалтерського та податкового обліку, здійснення повного контролю за кінцевими результатами діяльності при дотриманні встановленої методології бухгалтерського та податкового обліку. Саме внутрішній контроль повинен сприяти поєднанню всієї сукупності фінансово – господарської діяльності підприємства в єдину систему бухгалтерського обліку та забезпечувати її безперебійне функціонування.

З метою дотримання вимог до організації в частині здійснення внутрішнього контролю ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності економічний суб’єкт повинен побудувати внутрішній контроль з достатнім рівнем формалізації. З метою формалізації СВК над процесом підготовки фінансової звітності підприємству слід: розкрити головні бізнес – процеси, що впливають на підготовку фінансової звітності; розмежувати відповідальність за виконання контрольних процедур та забезпечити їх ефективне виконання; проводити періодичну актуалізацію елементів внутрішнього контролю; здійснювати постійний моніторинг та регулярну оцінку ефективності контрольних процедур. На підприємстві повинні бути розроблені головні нормативні документи, що регламентують порядок та принципи функціонування СВК.

Нормативні документи в галузі внутрішнього контролю повинні визначати: мету та принципи побудови СВК, розподіл функцій суб’єктів внутрішнього контролю, основні кроки та процедури процесу внутрішнього контролю, відповідальних осіб та строки їх виконання, оновлення опису процесів СВК, планування та проведення оцінки ефективності СВК, підготовка та надання звітності про стан СВК. Нормативні документи підприємства, до яких відносяться регламент взаємодії підрозділів та робітників, положення про підрозділи, інструкції, повинні розроблятися у відповідності з нормативно – правовими актами України. Ключовим елементом для побудови СВК бухгалтерського обліку є ефективний взаємозв’язок між підрозділами організації. Виконавцями контрольних процедур в рамках СВК можуть бути не тільки працівники бухгалтерії, але і працівники інших структурних підрозділів. На підприємстві повинні бути визначені та формалізовані порядок і процедури здійснення всіх форм моніторингу СВК над процесом підготовки фінансової звітності, включаючи: мету проведення моніторингу, його види, порядок планування та порядок здійснення видів моніторингу, методи документування результатів, порядок надання звітності про поточний стан СВК над процесом підготовки фінансової звітності зацікавленим користувачам. При побудові СВК над процесом підготовки фінансової звітності слід застосовувати ризико-орієнтований підхід, який передбачає впровадження елементів СВК у всі існуючі бізнес – процеси, що впливають на фінансову звітність. Підприємству слід визначити процеси та процедури здійснення всіх форм моніторингу СВК над процесом підготовки фінансової звітності, включаючи порядок проведення оцінки, оформлення результатів та надання їх органам управління. На підприємстві повинен бути розроблений механізм оцінки та формування висновку про ефективність СВК над процесом підготовки фінансової звітності.

Також слід розробити внутрішні нормативні документи, що регламентують порядок проведення оцінки, порядок документування результатів оцінки та встановлюють критерії ефективності контрольних процедур. За підсумками проведеної оцінки керівники структурних підрозділів повинні розробити план міроприємств по удосконаленню СВК над процесом підготовки фінансової звітності. Результати оцінки СВК над процесом підготовки фінансової звітності повинні бути задокументовані належним чином та можуть бути використані при підготовці річного звіту. Публічне розкриття інформації про стан СВК в системі бухгалтерського обліку є доброю практикою ведення бізнесу та може сприяти підвищенню інвестиційної привабливості підприємства. Побудова СВК буде однією з умов для забезпечення оперативного контролю над фінансово – господарською діяльністю підприємства, ефективного управління майном, забезпечення його схоронності, попередження негативних явищ та втрат та забезпечення розвитку підприємства на довготривалу перспективу.

Підбиваючи підсумки вищезазначеного слід зробити висновок, що бухгалтерський облік і фінансова звітність підприємств в Україні є найбільш проблемною ділянкою в системі контролю і потребує негайного переходу на новий удосконалений рівень. Внутрішній контроль повинен  бути регулярним процесом, саме цьому він потребує правильного планування, проведення, виконання та удосконалення. Адже саме завдяки належному контролю система бухгалтерського обліку та фінансової звітності може бути надійною гарантією достовірності результатів фінансово-господарської діяльності підприємств для максимального задоволення інформаційних потреб зовнішніх і внутрішніх користувачів, що особливо необхідно для залучення іноземних інвестицій в національну економіку.

 

Список використаних джерел

1. Ковтун Т.В. Система внутрішнього контролю як невід'ємний елемент операційної системи підприємства / Т.В. Ковтун // Вісник Хмельницького національного університету.-2009.-№ 6.- Т.1. - С. 165-170.

2. Петренко С.М. Інформаційне забезпечення внутрішнього контролю: теорія, методологія, організація: Дис. док. екон. наук: 08.00.09 / Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського. / С.М. Петренко. – Д., – 2009. – 362 с.

3. Федеральный закон от 06.12.2011 №402-ФЗ (ред. от 28.12.2013) "О бухгалтерском учете" (с изм. и доп., вступ. в силу с 01.01.2014) // http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_156037.

Категорія: Секція_6_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-20)
Переглядів: 1567 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0