Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_6_2014_05_22-23

ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ПРОВЕДЕННЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

УДК 657.92

Балла Інна

к.е.н., в.о. доцента

Гуменюк Ірина

старший викладач

Подільський державний аграрно-технічний університет

м. Камянець-Подільський

 

ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ПРОВЕДЕННЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

 

Анотація

В умовах ринку, коли економічні відносини між суб'єктами господарювання вирішуються лише на підставі законів, нормативно-правових актів, у правовідносинах суб'єктів і об'єктів зростає значення судових експертиз.

Ключові слова: судово-бухгалтерська експертиза, експерт, експерт-бухгалтер, бухгалтерський облік.

 

Судово-бухгалтерська експертиза є одним із найпоширеніших видів судових експертиз.  

Суть судово-бухгалтерської експертизи полягає у дослідженні документів бухгалтерського та податкового обліку та звітності.

Незалежно від того, по яких справах призначається судово-бухгалтерська експертиза, предметом її є господарська діяльність, відображена в документах бухгалтерського обліку та бухгалтерських регістрах, що стали об'єктом розслідування чи судового розгляду і у відношенні яких перед експертом-бухгалтером поставлені слідчим або судом питання, що потребують застосування спеціальних знань з бухгалтерського обліку і аналізу господарської діяльності підприємств [3].

Питання судово-бухгалтерської експертизи досліджували у своїх працях вітчизняні науковці: М. Білуха, І. Волкова, Г. Мумінова-Савіна, Б. Усач та ін.

Судова експертиза є одним із видів наукового дослідження, але відрізняється від всіх інших наукових досліджень тим, що ця діяльність відбувається в спеціально регламентованому процесуальним законом порядку.

Закон України від 25 лютого 1994 року (зі змінами та доповненнями) визначає правові,  організаційні і фінансові основи судово-експертної  діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною,  кваліфікованою  і  об'єктивною  експертизою, орієнтованою  на  максимальне  використання досягнень науки і техніки [1].   

Законодавство України про судову експертизу складається з цього Закону, процесуального законодавства, інших законодавчих актів, міжнародних договорів та угод про взаємну правову допомогу та співробітництво, що регулюють правовідносини у сфері судово-експертної діяльності.

Судово-бухгалтерська експертиза характеризується процесуально-правовим та економічним змістом.

Процесуально-правовий зміст експертизи полягає у визначенні її як процесу, що керується системою правил, які закріплені законодавчо. Із процесуально-правового погляду судово-бухгалтерська експертиза нічим не відрізняється від інших судових експертиз.

Економічний зміст судово-бухгалтерської експертизи полягає у реалізації системи знань у галузі бухгалтерського обліку, фінансів, аудиту, ревізії, економічного аналізу тощо.

Як правило, судово-бухгалтерська експертиза призначається, якщо:

- висновки ревізії суперечать матеріалам справи та для усунення суперечень потрібен висновок експерта-бухгалтера;

- ревізором не прийняті до обліку надані матеріально відповідальними особами документи, акти про нестачу товарів — через їх неналежне оформлення, несвоєчасне надання;

- є обґрунтоване клопотання обвинувачуваного про призначення судово-бухгалтерської експертизи;

- є протиріччя у висновках первинної та повторної ревізій;

- методи, що застосовуються ревізором для визначення матеріальних збитків, викликають сумнів;

- така необхідність випливає з висновків експерта іншої спеціальності [4].

Проведення судово-бухгалтерської експертизи доручають досвідченим спеціалістам, ученим, які володіють професіональними знаннями та застосовують новітні наукові методи досліджень.

Експертом є особа, якій доручено провести дослідження матеріальних об'єктів, явищ і процесів, що містять інформацію про обставини справи, і дати висновок з питань, які виникають під час розгляду справи і стосуються сфери її спеціальних знань. Експерт має право:

- знайомитися з матеріалами справи, що стосуються предмета дослідження;

- заявляти клопотання про подання йому додаткових матеріалів і зразків;

- викладати у висновку судової експертизи виявлені в ході її проведення факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були задані питання;

- бути присутнім під час вчинення процесуальних дій, що стосуються предмета і об'єктів дослідження;

- задавати питання особам, які беруть участь у справі, та свідкам;

- користуватися іншими правами, встановленими Законом України «Про судову експертизу» [2].

Експерт може відмовитися від давання висновку, якщо подані йому матеріали недостатні для виконання покладених на нього обов'язків. Заява про відмову повинна бути вмотивованою.

За завідомо неправдивий висновок або за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків експерт несе кримінальну відповідальність, а за невиконання інших обов'язків - відповідальність, встановлену законом.

Експерт-бухгалтер — це висококваліфікований спеціаліст у галузі бухгалтерського обліку, аналізу і контролю господарської діяльності, обов’язком якого є дослідження правильності відображення господарської діяльності підприємства в і документах бухгалтерського обліку під час розслідування та розгляду кримінальних і цивільних справ. Він не повинен давати висновки з питань, що виходять за межі його компетенції.

У таких випадках, а також коли не досить наданих йому даних, експерт має в письмовій формі повідомити слідчого або суд про неможливість зробити висновок.

Незалежність судового експерта та правильність його висновку забезпечується:

- процесуальним порядком призначення судового експерта;

- забороною під загрозою передбаченої перед законом відповідальності втручатися будь-кому в проведення судової експертизи;

- існуванням установ судових експертиз, незалежних від органів дізнання та попереднього слідства;

- створенням необхідних умов для діяльності судового експерта, його матеріальним і соціальним забезпеченням;

- кримінальною відповідальністю судового експерта за надання завідомо неправдивого висновку та відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов’язків;

- можливістю призначення повторної судової експертизи;

- присутністю учасників процесу в передбачених законом випадках під час проведення судової експертизи [5].

 

Список використаних джерел

1. Про судову експертизу: Закон України від 25.02.1994 р. № 4038 – XII (із змінами та доповненнями). [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4038-12. — Назва з екрана (дата звернення 12.05.2014 р.).

2. Цивільний процесуальний кодекс України від 18.03.2004 р. 316-18-ІУ (із змінами, внесеними згідно із Законом № 1263-VII від 13.05.2014). [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1618-15. — Назва з екрана (дата звернення 12.05.2014 р.).

3. Волкова, І. А. Судово-бухгалтерська експертиза: навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / І. А. Волкова. — К.: Центр учбової літератури, 2009. — 84 с.

4. Гуцаленко, Л. В.  Судово-бухгалтерська експертиза. Навч. посіб. / [Л. В. Гуцаленко, Л. Г. Михальчишина, В. М. Сидорчук, І. К. Пентюк]. – К.: Центр учбової літератури, 2011. – 352 с.

5. Мумінова-Савіна, Г. Г. Судово-бухгалтерська експертиза: Навч.-метод. посіб. Для самост. вивч. дисципліни. / Г. Г.  Мумінова-Савіна. — К.: КНЕУ, 2004. — 268 с.

Категорія: Секція_6_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-21)
Переглядів: 2145 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0