Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_6_2014_05_22-23

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ФУНКЦІОНУВАННЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

УДК 657

Одинак Тетяна

стажист-дослідник

Тернопільський національний економічний університет

м. Тернопіль

 

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ФУНКЦІОНУВАННЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

 

Анотація

У статті розглянуто теоретичні аспекти управлінського обліку на сільськогосподарських підприємствах. Досліджена історія виникнення управлінського обліку. Перелічені основні фактори, які впливають на особливості обліку у сільському господарстві.

Ключові слова: управлінський облік, сільське господарство, біологічні активи, природно-кліматичні умови, управлінське рішення.

 

Продуктами харчування населення України забезпечує сільське господарство. Це галузь виробництва, специфіка обліку на якій частково відрізняється від інших галузей. До основних чинників, які впливають на особливості обліку в сільському господарстві можна віднести землю, як основний засіб виробництва, сезонність виробництва, технологія вирощування біологічних активів рослинництва і тваринництва, що є основою цієї галузі. Галузева специфіка також  впливає на структуру і зміст статей витрат. За формування собівартості продукції  на сільськогосподарських підприємствах відповідає управлінський облік. Саме з його допомогою формується інформація, корисна керівництву для прийняття управлінських рішень.

Згідно із Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» внутрішньогосподарський (управлінський облік) – це система обробки  та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством [1].

Голов С. Ф. наводить ширше та змістовніше визначення, трактуючи управлінський облік, як процес виявлення, вимірювання накопичення, аналізу, підготовки, інтерпретації та передачі інформації, що використовується управлінською ланкою для планування, оцінки і контролю всередині організації та для забезпечення відповідного підзвітного використання ресурсів.

На сьогоднішній день в деяких галузях економіки, зокрема в сільському господарстві, інформаційним можливостям управлінського обліку надається другорядна роль, або він не ведеться взагалі. За дослідженнями науковців близько 75% керівників сільськогосподарських підприємств не практикують на своїх підприємствах ведення управлінського обліку. В основному це керівники малих або середніх підприємств. Мінакова О. В. твердить, що на сучасному етапі необхідно зламати стереотип мислення керівників сільськогосподарських підприємств та довести, що управлінський облік може забезпечити потреби управління якісними, аналітичними даними, через застосування відповідних інноваційних технологій.

Управлінський облік на сільськогосподарських підприємствах, має глибоку історію. Так елементи управлінського обліку в сільському господарстві існували ще в 256 р. до н. е., коли керуючий маєтком Аполлонума Зеном у своєму папірусі розділяв облік за видами виробництва. Окремо землеробство, тваринництво тощо та вимагав від спеціально призначених осіб самостійної періодичної звітності. На сьогоднішній день ці факти притаманні управлінському обліку.

Розрахунок фінансового результату за кожним видом сільськогосподарської продукції в 1800-1830-х роках вимагав від своїх працівників Сайдан Леруа. Ця вимога була одною із першооснов внутрішньогосподарського обліку . [2, c. 39.]

К. Каньйоні (Італія, кін. XIX поч. XX ст..) звертав значну увагу на деталізацію даних обліку: по-перше, які тварини та рослини вигідно тримати та вирощувати, по-друге, кого вигідніше наймати на роботу – постійних робітників чи сезонних, та по-третє з якої точки збільшення врожаю, обробка землі стає вигідною [2, c. 45].

Всі ці факти вказують, що управлінський облік в сільськогосподарських підприємствах бере свій початок з зародження самого сільського господарства.

На сьогоднішній день управлінський облік являє собою не лише збір та реєстрацію інформації, але й аналіз та оцінку отриманих даних, для їх подальшого використання керівництвом підприємства, з метою отримання економічних вигод.

На нашу думку у сільському господарстві є ряд особливих факторів, які впливають на організацію управлінського обліку на підприємствах, це сезонність виробництва, природно-кліматичні умови, земля – як основний засіб виробництва, основа галузі – біологічні активи рослинництва і тваринництва, тривалість операційного циклу, нерівномірний вихід продукції при рівномірних витратах, різні калькуляційні одиниці.

Сезонність виробництва – один з основних факторів, які впливають на організацію управлінського обліку. У зв`язку з цим відбувається нерівномірне використання виробничих та трудових ресурсів протягом календарного року. Внаслідок цього, витрати накопичуються на рахунках бухгалтерського обліку протягом року, а розподіляються на об`єкти обліку наприкінці звітного періоду. 

Оскільки однією з функцій управлінського обліку є планування, то необхідно враховувати можливий вплив природно-кліматичних умов на майбутній врожай продукції рослинництва. Тому що сільськогосподарські роботи ведуться, як правило на відкритому повітрі, тому саме погода може впливати на витрати та обсяги виробництва продукції.

Головною відмінність сільськогосподарської галузі від інших галузей промисловості є використання землі, як основного засобу виробництва. При правильному використанні вона не лише не виснажується, але і навпаки підвищує свою родючість. Саме тому на землю не нараховується амортизація. Проте підвищення родючості ґрунту потребує додаткових витрат, які відповідно повинні відображатись в обліку.

Процес виробництва сільськогосподарської продукції тісно пов`язаний з природнім процесом біологічних перетворень, тому що господарства займаються вирощуванням біологічних активів рослинництва і тваринництва. Саме тому при розрахунку їх собівартості  основними є види і порядок їх вирощування.

Ще однією особливістю управлінського обліку в сільському господарстві є нерівномірний вихід продукції протягом звітного періоду при рівномірних витратах. Це спричинено тим, що деякі біологічні активи отримується лише один раз на рік, а витрати на їх вирощування несуться постійно. Тому по одних видах біологічних активів необхідно щомісяця визначати собівартість 1 ц продукції, а по інших – витрати на одну голову, в залежності від їх виду.

Отже, всі особливості сільськогосподарського виробництва повинні бути враховані при побудові системи обліку. На нашу думку, лише бухгалтерський облік, ведення якого законодавчо закріплене, не може забезпечити всієї повноти необхідної для керівництва інформації. Керівникам сільськогосподарських підприємств необхідно залучати висококваліфікованих фахівців з управлінського обліку, для ефективної діяльності підприємства в цілому.

 

Список використаних джерел

1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/.

2. Соколов Я. В. Бухгалтерский учет: от истоков до нашых дней: Учебное пособие для вузов/ Я. В. Соколов – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1996. – 638 с.

Категорія: Секція_6_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-20)
Переглядів: 1361 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0