Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_7_2014_05_22-23

АВТОМАТИЗАЦІЯ ОБЛІКУ ПРАЦІ ТА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

УДК 374.71

Кошик Вікторія

викладач

ВП НУБіП України «Ірпінський економічний коледж»

м. Ірпінь

 

АВТОМАТИЗАЦІЯ ОБЛІКУ ПРАЦІ ТА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

 

Анотація

У статті розглянуто питання автоматизації ведення кадрового обліку та обліку заробітної плати на сучасному підприємстві, висвітлено проблеми автоматизації обліку праці, охарактеризовано спеціалізовані програмні продукти та розглянуто особливості ведення обліку праці та заробітної плати у конфігурації «1С:Бухгалтерія 8.2».

Ключові слова: персонал, заробітна плата, кадровий облік, проблеми ведення обліку праці, програмні продукти.

 

Персонал – це найбільш цінний ресурс будь-якої компанії, який поряд з іншими ресурсами потребує обліку та ефективного управління. Від того, як побудовано управління персоналом, у багатьох випадках залежить ефективність роботи підприємства в цілому. Тому питання обліку заробітної плати завжди знаходяться у центрі уваги керівництва.

Ведення обліку праці, нарахування та виплати заробітної плати є ва­жливим елементом системи обліку та управління підприємством, оскільки, з одного боку, допомагає визначити суму витрат підп­риємства на оплату праці і відповідно визначити фактичну собі­вартість виготовленої продукції, виконаних робіт та наданих пос­луг, з іншого боку, дозволяє максимально ефективно використо­вувати наявні трудові ресурси підприємства. Незважаючи на зна­чну важливість автоматизації обліку праці та її оплати для облі­кової системи підприємства, автоматизація обліку праці та її оплати є найскладнішою ділянкою автоматизації обліку підпри­ємства, що обумовлено такими проблемами:

  • складність розрахунку та різноманітність структур заробітної плати працівників різних підприємств;
  • постійна зміна нормативних документів, що визначають поря­док нарахування заробітної плати, здійснення нарахувань та утримань з неї;
  • неоднозначність трактування чинного законодавства;
  • різноманітність алгоритмів здійснення допоміжних розрахун­ків за різними видами та умовами виплат;
  • різний порядок утримання податку на доходи фізичних осіб та внесків до фондів соціального страхування і пенсійного фонду з різних видів виплат;
  • наявні розбіжності періоду нарахування та виплати заробітної плати в залежності від особливостей роботи підприємств [2, c. 261].

Основними засадами ведення обліку праці та її оплати є:

  • інтеграція кадрового обліку, обліку праці та її оплати в єдине ціле;
  • централізація обробки інформації з обліку праці та її оплати;
  • автоматизований збір інформації про вихід працівників на роботу та відпрацьований ними час;
  • автоматизація типових розрахункових операцій;
  • автоматизований контроль за правильністю проведення ручних розрахунків та коригувань.

Для автоматизації обліку нарахування заробітної плати розроблена досить значна кількість спеціалізованих модулів у рамках прикладних бухгалтерських пакетів (наприклад, «Акцент», «Парус» та «1С: Підприємство») [1, с. 248].

Аналіз відповідного програмного забезпечення показав, що у більшості бухгалтерських програм розрахунки заробітної плати запрограмовані на примітивному рівні – почасова зарплата без будь-яких додаткових розрахунків. Всі інші розрахунки бухгалтер повинен виконувати вручну. Навіть для малих підприємств це не дуже зручний спосіб.

Що стосується найбільш нових програмних засобів для автоматизації обліку заробітної плати, то слід відмітити сучасний інструмент автоматизації задач управління персоналом, ведення кадрового обліку та розрахунків по заробітній платі у відповідності з вимогами законодавства – спеціалізовану конфігурацію «1С:Зарплата та Управління персоналом для України». Це прикладне рішення використовується великими підприємствами із різними формами оплати праці (погодинна, відрядна, акордна, за договорами цивільно-правового характеру тощо), із широким списком доплат і утримань, та навіть просто з великою кількістю працівників (понад 100 осіб).

Облік праці і заробітної плати можна вести і у конфігурації «1С:Бухгалтерія для України 8.2».

На багатьох невеликих фірмах на бухгалтера часом покладають багато додаткових обов'язків, серед яких і ведення кадрового обліку. У конфігурації «1С:Бухгалтерія 8.2»  документообіг роз­ділів кадрового обліку та обліку оплати праці пов'язані: кадрові дані є підґрунтям обліку оплати праці.

Слід зазначити, що можливості ведення кадрового обліку в більшості облікових програм є достатньо обмеженими, оскільки не всі програми передбачають можливість ведення кад­рового обліку в повному обсязі.

 У конфігурації «1С:Бухгалтерія 8.2» можна вести повноцінний кадровий облік.  В таблиці 1 наведено документи, якими оформляються у програмі основні кадрові операції:

Таблиця 1

Кадрові операції в програмі «1С:Бухгалтерія 8.2»

Операція

Документ «1С:Бухгалтерський облік для України 8.2»

Реєстрація нових працівників

«Прийом на роботу в організацію»  —призначений для налаштування ведення обліку розрахунків із заробітної плати

Переведення працівника до іншого підрозділу, зміна посади, зміна табельного номера, зміна розміру нарахування зарплати

«Кадрове переміщення організацій» —призначений для налаштування або зміни настройок ведення обліку розрахунків із заробітної плати

Відрядження працівників

«Відрядження організацій» — використовується для друкування бланка посвідчення про відрядження

Звільнення з організації

«Звільнення з організацій» — реєструє звільнення працівників та припиняє щодо працівника розрахунки по заробітній платі

 

 

Програма дозволяє автоматично нараховувати працівникам зарплату за годинною тарифною ставкою та здійснювати індексацію. Вручну можна додавати будь-які нові нарахування, але щодо них необхідно вводити вже розраховані суми. Нарахування ведуться за відпрацьованим часом, зазначеним безпосе­редньо в документах. Алгоритм виплати зарплати дозволяє оформляти перерахуван­ня коштів на банківські рахунки та здійснювати виплату через касу.

У системі проводиться настроювання відображення нарахувань (утримань), відображення витрат на оплату праці, нарахувань внесків до соціальних фондів у бухгалтерському та податковому обліку, що розраховуються автоматично. Після закінчення звітного періоду можна автоматично сформувати регламентовані звіти щодо фізичних осіб, звіти до фондів, статистичну звітність тощо [3, c. 346].

Таким чином, підводячи підсумок до вище викладеного матеріалу, слід зазначити, що для повного, ефективного та систематичного обліку нарахування заробітної плати на підприємстві є досить значна кількість спеціалізованих програмних продуктів, які постійно поповнюються та розвиваються. Останні програмні продукти відомих розробників мають більше засобів налаштування до потреб підприємств різного рівня.

Але використання будь-яких програмних засобів вимагає від бухгалтера підвищення кваліфікації та інформаційної компетенції.

 

Список використаних джерел

  1. Войтюшенко Н.М., Інформаційні системи і технології в обліку: навч.посіб. - Донецьк: ДонНУЕТ, 2009 – 340с.
  2. Клименко О.В. Інформаційні системи і технології в обліку. Навч. посібник. – К., 2008. - 320 с.
  3. Сараєва Г., Власенко Л. 1С:Бухгалтерія 8.2: доступно для бухгалтера. – Х.: Фактор, 2011. – 528 с.
  4. Офіційний сайт представництва компанії «1С» в Україні [ Електронний ресурс] – Режим доступу: http://its.1C.ua/.
Категорія: Секція_7_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-20)
Переглядів: 10662 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0