Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_05_22-23_KamPodilsk » Секція_7_2014_05_22-23

КРИПТОВАЛЮТА В СВІТОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

УДК 347.7

Ніколаєнко Василь

студент

Національний Технічний Університет України

"Київський Політехнічний Інститут"

м. Київ

 

КРИПТОВАЛЮТА В СВІТОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

 

Анотація

У статті розглянуто питання використання криптовалюти Bitcoin, основні принципи її роботи та впливу на економіку.

Ключові слова: Bitcoin, криптовалюта, Bitcoin в економіці.

 

Криптовалюта – вид цифрової валюти емісія і облік якої ґрунтується на криптографічних методах,  наприклад асиметричному шифруванню, а функціонування системи відбувається децентралізовано в розподіленій комп’ютерній мережі. В криптовалют, по замовчуванню,  не передбачено примусового повернення платежів, однак існує можливість угоди за участі посередника, коли для завершення чи відміни угоди необхідно погодження всіх трьох сторін або будь-яких двох сторін. Гроші не можуть бути примусово заморожені або вилучені без доступу до приватного ключа власника. Проте учасники угоди можуть добровільно на певний час взаємно блокувати свої кошти в якості завдатку. Як правило в криптовалюті є верхня межа загального обсягу емісії. Всі існуючі на даний момент криптовалюти використовуються псевдонімно – всі транзакції публічні, але прив’язки до конкретної людини за замовчуванням немає, однак особа користувача може бути встановлена якщо відома необхідна додаткова інформація.   

Криптографія з метою конфіденційних платежів почала використовуватися в 90-тих роках в системі DigiCash, однак ця система була централізованою, а  вперше термін криптовалюта почав використовуватися після виникнення пірингової платіжної системи Bitcoin, яка була створена у 2009 році та базується на самоопублікованому документі Сатосі Накамото.

Система Bitcoin (BTC) використовує розподілену в мережі єдину базу даних, яка включена в децентралізовану однорангову мережу, яка використовує електронно-цифровий підпис і підтримується протоколом proof-of-work для забезпечення безпеки та легітимності наявних в обігу коштів. База даних публічно зберігає інформацію про всі транзакції в незашифрованому вигляді, проте з використанням підпису захешованого по алгоритму    SHA-256. Для зменшення розміру БД використовується деревовидне хешування.

В BTC існує два способи отримання монет BitCoin: генерація монет своїми силами, або їх покупка за якусь традиційну валюту (звичайний спосіб конвертації валют). У момент запуску системи на фазі її «розігріву» (bootstrap stage) математично створена ситуація, коли генерування монет досить проста і доступна всім процедура. Генерація монет відбувається за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення – клієнта BitCoin, який використовує наявні обчислювальні потужності.  

Обсяг емісії алгоритмічно обмежений таким чином щоб загальна кількість емітованих bitcoin не перевищила 21 мільйон. Спочатку розмір винагороди за кожен створений блок складав 50 bitcoin-монет. Після формування 210000 блоків розмір винагороди зменшується вдвічі. 28 листопада 2012 року сталося перше зменшення емісійної складової винагороди з 50 до 25 bitcoin. На 6930000 блоці емісія буде зупинена повністю, тобто формування блоків продовжиться і надалі, проте за них вже не буде нараховуватися винагорода емітованими bitcoin. Це означає, що в міру розвитку системи і збільшення грошової маси в системі, генерація нових монет стає все складнішим обчислювальним завданням, вимагаючи все більше ресурсів. Таким чином, якщо спочатку система активно залучає широкі маси учасників мотивацією досить легко збагатитися (що в рамках жорсткої капіталістичної системи, в якій всі ми живемо, працює краще будь-якої реклами), то на якійсь стадії постійного подорожчання генерації грошей стає вигідніше купувати вже готові монети, ніж намагатися згенерувати їх — що запускає вже стандартну біржову торгівлю, породжуючи конвертованість і зовнішній попит на BTC.

Криптовалюти по своїй суті позбавлені можливості виникнення інфляції, так як їх кількість, як і кількість золота на Землі, обмежена алгоритмом. Щоб створювати нові bitcoin необхідно затратити час та енергію, саме тому вони мають цінність, як і золото.  Тому, як і  у випадку з золотом, коли більша частина монет буде видобута, ціна буде рости.  Це може статися тільки у  випадку визнання bitcoin у всьому світі, коли все більшій кількості людей потрібно буде все більше монет. І щоб компенсувати обмежену кількість монет – вартість однієї буде рости.

При використанні bitcoin в першу чергу звертаєш увагу на ряд переваг:

  • анонімність. Порівняно з національними валютами перекази криптовалюти неможливо контролювати.
  • швидкість переказу. Мінімальний час здійснення переказу становить кілька хвилин, в той час як банківський переказ може тривати кілька днів.
  • мала комісія. Мінімальна комісія переказу bitcoin становить 0.0001 btc, що робить її практично несуттєвою.

Проте ці самі переваги криптовалюти вже негативно впливають на національну валюту, за допомогою якої держава може контролювати багато сфер суспільства. І при рості популярності криптовалюти зменшується державний вплив. Анонімність bitcoin заважає державі контролювати переміщення фінансів, а це робить можливим безперешкодне виведення коштів з країни. Також bitcoin створює кращі умови для обігу заборонених та  нелегальних товарів всередині країни.  Тому криптовалюта не вигідна для держави і всі країни з часом будуть намагатися заборонити bitcoin або шукатимуть методи регулювання криптовалют.

Не дивлячись на вагомі переваги bitcoin перед традиційними грошима, він не підходить для використання в якості основної валюти для повноцінної економіки. Основною причиною цього є дефляційна природа.   Дефляція приводить до того, що люди починають більше накопичувати і  менше витрачати, що негативно впливає на виробництво товарів та послуг. Внаслідок такого підходу все менше людей будуть щось виробляти, що в результаті вб’є всю економіку.

Bitcoin в тому вигляді, в якому він існує зараз, не може стати замінником традиційних грошей, і не підходить на роль основної валюти для світової економіки. Щоб побудувати економіку на криптовалютах потрібно багато змінити, щоб, не  втративши своїх переваг, криптовалюта стала більш схожа на традиційні гроші.  

 

Список використаних джерел

  1. Сайт «Bitcoin Wiki». URL: http://ru.bitcoinwiki.org/.
  2. Російськомовний інформаційний сайт про криптовалюту Bitcoin URL: http://btcsec.com/.
  3. Офіційний сайт Bitcoin . URL: https://bitcoin.org/ru/.
  4. Стаття «Bitcoin. Как это работает» URL: http://habrahabr.ru/post/114642/.
Категорія: Секція_7_2014_05_22-23 | Додав: clubsophus (2014-05-20)
Переглядів: 2798 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_05_22-23
Секція_2_2014_05_22-23
Секція_3_2014_05_22-23
Секція_4_2014_05_22-23
Секція_5_2014_05_22-23
Секція_6_2014_05_22-23
Секція_7_2014_05_22-23
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0