Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_11_25_Lviv » Секція_1_2014_11_25

НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СИСТЕМИ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

УДК 351.8

Далєвська Тетяна

аспірант

Київський національний торговельно-економічний університет

м. Київ

 

НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СИСТЕМИ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

 

Анотація

У статті розглянуто питання фінансування місцевого самоврядування та чинники, які впливають на процес поповнення місцевих бюджетів. Запропоновано пропозиції  підвищення якості самоуправління на різних рівнях.

Ключові слова: місцеве самоврядування,механізм формування та використання місцевих бюджетів, місцевий бюджет.

 

Важливо вивчати напрями розвитку системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування, оскільки місцеві фінанси є важливою складовою фінансової системи країни та беруть участь у розподілі та перерозподілі вартості валового внутрішнього продукту держави і забезпечують фінансування знач­ної частини витрат, пов’язаних з функціонуванням виробничої і соціально-культурної сфери району.

В умовах соціально-економічних трансформацій,важлива роль у задоволенні потреб територіальних громад у суспільних послугах належить органам місцевого самоврядування. Необхідною передумовою реалізації їх власних та делегованих повноважень є наявність адекватного потребам обсягу фінансових ресурсів. На сучасному етапі державотворення, проблемою функціонування місцевих фінансів є недостатній для виконання власних та делегованих державою повноваженьобсяг ресурсів. Тому значимість формування і фінансування видатків бюджетів місцевого самоврядування  стрімко зростає. З одного боку,  вони є звичайним інструментом бюджетного регулювання, з іншої, саме вони впливають на процес перерозподілу державних доходів на місцях і повинні відповідати принципам соціальної рівності можливостей. Зважаючи на це, при розбудові бюджетної системи потрібно імплементувати ефективні світові здобутки, адаптовуючи їх до умов соціально-економічного розвитку [1, c.150-155].

Метою роботиє теоретичне обґрунтування необхідності удосконалення системи фінансування забезпечення місцевого самоврядування та визначення напрямів розвитку системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування.

Для досягнення поставленої мети було поставлено такі завдання: оцінити сучасний стан системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування та розробити пропозиціїрозвитку системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування.

Дослідженнямпроблематики фінансового забезпечення місцевого самоврядування займалось багато вітчизняних вчених-економістів,а саме: С. А. Буковинський, М. І. Карлін, В. І. Кравченко, М. Д. Пасічний, І. Чугунов, В. Опарін, М. Пірен, В. Куйбіда та ін. Проте дослідження питання фінансової незалежності органів місцевого самоврядування, а саме формування достатнього обсягу фінансових та матеріальних ресурсіві механізму їхсамостійного використання є недостатньовивченими [3].

Ефективність діяльності органів місцевогосамоврядування прямо залежить від обсягу власних фінансових ресурсів, якими вони можуть розпоряджатися в процесі управління містом. Незалежність джерел фінансування означає незалежність органів місцевого самоврядування у процесі прийняття рішень, а загальний обсяг коштів, що надходять до бюджетів місцевого самоврядування, визначає реальний обсяг повноважень органів місцевої влади. Одним із основних джерел формування фінансових ресурсів для виконання органами місцевого самоврядування покладених на них функцій є місцеві податки[2, c. 443-460].

Актуальним на сьогодні для Україниє передача органам місцевого самоврядування ширших повноважень (що зробить їх реальним суб’єктом територіального розвитку та вираження інтересів громад, їх дійсної самоорганізації та самоврядності), чіткий розподіл функцій й повноважень органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій, розробка системи відповідальності та контролю, надання місцевим державним адміністраціям винятково контрольно-наглядових функцій за дотриманням законодавства органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами за станом місцевого та регіонального розвитку тощо.Вирішення зазначених питань розвитку та зміцнення системи місцевого самоврядування в Україні підвищитьефективність надання суспільних послуг та забезпечить соціально-економічний розвиток країни та її регіонів [5, c. 67-90].

Характерною  рисою місцевого самоврядування України є відсутність  належного їх фінансового забезпечення. Сьогодні доходи бюджетів місцевого самоврядування  України не мають у своєму розпорядженні місцевих податків, які б достатньою мірою наповнювали бюджет та задовольняли потреби населення в суспільних благах і послугах. Можна констатувати факт, що на сьогодні, потреби місцевого  самоврядування не відповідають критеріям  фінансової достатності, а наявні фінансові ресурси бюджетів місцевого самоврядування не дають змоги органам місцевого  самоврядування самостійно (без державної підтримки) та повноцінно реалізувати  повноваження.

Для ефективного розвитку системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування, варто внести, перш за все, зміни до існуючих (забезпечити розробку нових) законів, зокрема тих, що стосуються комунальної власності, місцевих податків і зборів, фінансової та організаційної автономії органів місцевого самоврядування тощо. Також існує необхідність реформування місцевого самоврядування на базовому рівні (сільські, селищні та міські громади), з метою розширення їх компетенції, повноважень, а також засобів їх реалізації, та централізованого державного забезпечення. За умов нерозвиненості громадянського суспільства, недостатнього рівня політичної культури, особливостей політико-культурних традицій України органами центральної влади здійснюється контроль за ходом реформування системи місцевого самоврядування. Зокрема, державні органи влади створюють стратегію розвитку місцевого самоврядування базового рівня, з метою поступового підвищення адміністративної і фінансової самостійності, розширення їх компетенції і повноважень [4, c. 110-125].

Першим кроком до реформування місцевого самоврядування має стати удосконалення нормативно-правової бази діяльності органів місцевого самоврядування базового рівня, зокрема, внесення змін до Конституції України та прийняття законодавчих актів, що забезпечують виконання відповідних положень і статей.Крім удосконалення системи оподаткування з метою розширення  дохідної бази бюджетів місцевого самоврядування, доцільним є реалізація державного стимулювання соціально-економічного розвитку на місцях, яке б сприяло збільшенню фінансової самостійності бюджетів місцевого самоврядування за рахунок власних ресурсів.

 

Рис. 1. Пропозиції  підвищення якості самоуправління на рівні громади села, селища, міста

 

Таким чином,вирішення проблеми фінансового забезпечення місцевого самоврядування можливе за умови чіткого розподілу доходів між ланками бюджетної системи, раціонального використання природних, людських та фінансових  ресурсів регіону, ефективного розвитку комунікацій та інфраструктури території  регіону.Вирішення проблеми фінансового забезпечення місцевого самоврядування надасть можливість місцевим органам влади впливати на соціально-економічний розвиток території, та створювати сприятливі умови для сталого розвитку територіальних громад.

 

Список використаних джерел

  1. Баймуратов, М.О. Муніципальна влада: актуальні проблеми становлення й розвитку в Україні [Текст] / М.О.Баймуратов, В.А.Григор’єв. – Одеса: АО БАХВА, 2007. – С. 150–155.
  2. Борденюк, В. І. Місцеве самоврядування та державне управління: конституційно-правові основи співвідношення та взаємодії [Текст] : монографія / В. І. Бюрденюк. – К. : Парлам. вид-во, 2007. – С. 443–460.
  3. Великі проблеми малої влади. Сергій Гриневецький / Дзеркало тижня № 15 (594) 22 — 28 квітня 2006.
  4. Економічна самостійність регіону [Текст] : монографія. / І. Г. Ткачук – К.: Наукова думка, 2008. –  С. 110-125.
  5. Лазар, О. Основи місцевого самоврядування [Текст] / О.Лазар. – К. Центр навчальної літерату­ри, 2003. – С. 67–90.
Категорія: Секція_1_2014_11_25 | Додав: clubsophus (2014-11-23)
Переглядів: 1442 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_11_25
Секція_2_2014_11_25
Секція_3_2014_11_25
Секція_4_2014_11_25
Секція_5_2014_11_25
Секція_6_2014_11_25
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0