Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_11_25_Lviv » Секція_3_2014_11_25

ЕКОНОМІЧНА РОЛЬ МІЖНАРОДНОГО РУХУ КАПІТАЛІВ ЯК ЧИННИКА ГЛОБАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

УДК 339.92

Гринчук Олена

студентка

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

м. Вінниця

 

ЕКОНОМІЧНА РОЛЬ МІЖНАРОДНОГО РУХУ КАПІТАЛІВ ЯК ЧИННИКА ГЛОБАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

 

Анотація

У статті розглянуто роль міжнародного руху капіталу як чинника глобального розвитку, що в останні роки суперечливо проявилась у формі та транскордонному поширенні фінансової кризи, посткризовому ребалансуванні, глобальній нестабільності. Посилення міжнародної міграції капіталу сприяє розвитку світового господарства. Це поглиблює міжнародний поділ праці і, як наслідок, посилює взаємний товарооборот між країнами.

Ключові слова: міжнародний рух капіталу, світовий ринок капіталів, цілі руху капіталу.

 

Фактори та економічна роль міжнародного руху капіталів, прямих іноземних інвестицій, інструментів фінансових ринків, шляхи формування міжнародної конкурентоздатностіі досліджувались у наукових працях українських та зарубіжних  науковців В. Базилевича, Я. Базилюк, В. Геєця, Є. Панченка, О. Рогача, О. Шниркова, Левіна Р., Обстфельда М., Портера М., Стігілца Дж., Тейлора та інших.

Метою статті є виявлення факторів та основних змін структури транскордонного руху капіталу, його впливу на конкурентоздатність національних економік. Сучасна глобальна нестабільність суттєво впливає на динаміку та структуру потоків капіталу, що вимагає виявлення системних характеристик таких процесів.

Міжнародний рух капіталу визначається ринковими механізмами акумуляції, алокації та використання міжнародної фінансової ліквідності з урахуванням різної дохідності та системних ризиків на національних та глобальних фінансових ринках. Цілями руху капіталу є  ефективне розміщення міжнародної фінансової ліквідності, доступ компаній та інвесторів до міжнародних фінансових ринків та задоволення потреб у залученні капіталу на найбільш сприятливих умовах [3].

Світовий ринок капіталів слід розглядати як економічний механізм накопичення та перерозподілу вільного фінансового капіталу, який складається з ринку іноземних кредитів та позик, ринку євровалют, фондового ринку тощо.

Основною причиною експорту (вивозу) капіталу за кордон є його відносний надлишок. Це знаходить прояв в насиченні внутрішнього ринку такою кількістю капіталу, коли його застосування на національному ринку не приносить прибутку, або веде до його зменшення. Пошук сфер прибуткового вкладення капіталу штовхає за межі національної економіки [1].

Отже, характерними тенденціями міжнародного руху капіталу є зростання масштабів різних форм вивозу капіталу, зміна учасників експорту капіталу за рахунок країн з транзитивною економікою, зростання ролі ТНК та ТНБ у міжнародних потоках капіталу.

Характерні риси сучасного етапу міжнародного руху капіталу визначаються під безпосереднім впливом економічної глобалізації та постіндустріалізації, які створили для нього ефективне інформаційне, мережево-кумунікаційне та технологічне підґрунтя (Інтернет) і відкрили просторово-організаційні можливості для формування надпотужного глобального (транснаціонального) фінансового капіталу [2].

Міжнародний рух капіталу за замістом є транскордонним переміщенням фінансової ліквідності у різних формах, структурах яких змінюється під впливом міжнародних, системних та національних факторів. За цілями використання міжнародний рух капіталу виступає у двох формах: прямі інвестиції, портфельні інвестиції, що в свою чергу виступають фінансовими потоками [4].

Обсяги чистого припливу капіталу до країн із ринками, що формуються та країн, що розвиваються, у розрізі видів фінансових потоків відображено на рисунку 1 (млрд. доларів США) .

Рис. 1. Обсяги чистого припливу капіталу

 

Отже, з рисунку 1 можна зробити висновок, що обсяги чистого припливу капіталу найбільшу частку містять саме приватних прямих інвестицій. Для залучення портфельних інвестицій необхідна наявність відповідного інституційного середовища – розвиненого фондового ринку з елементами обслуговуючої інфраструктури та забезпечення репатріації доходу (що залежить від державних гарантій та стабільності валютного курсу для конвертації вкладень).

Висновки. Вільний рух капіталу на глобальному ринку разом із позитивним впливом на економіку багатьох країн також виявив і низку негативних факторів, зокрема значні обсяги дешевих фінансових ресурсів давали змогу урядам країн не проводити необхідні економічні реформи, і глобальні фінансові кризи зробили їх економіки ще більш залежними від зовнішнього фінансування. Така ситуація, на жаль, характерна і для України. Якщо раніше занепокоєння викликала заборгованість країн, що розвиваються, то нині найбільшими боржниками є країни з найпотужнішими економіками.

Оцінка позитивних і негативних наслідків від глобалізації для розвинутих країн та країн, що розвиваються свідчить про те, що різко зростаючий розрив між країнами, зумовлений стрибкоподібним нееквівалентним обміном, призведе до деформації фінансово-ринкових механізмів, експансії спекулятивного капіталу та дестабілізації економік не тільки слабких, але й сильних країн.

Дослідження динаміки розвитку світового на національного ринку капіталів свідчить про те, що рівнозначними виявляються варіанти забезпечення економічного зростання країн за рахунок активізації міжнародного руху капіталу, шляхом зростання інвестиційної привабливості економіки, шляхом лібералізації фінансового ринку, підвищення ступеня його відкритості та інтеграції до світового ринку капіталу. Ці напрями мають включати низку економічних, організаційних, правових заходів, які повинні бути у прямій залежності і комплексно використовуватись у системі державного управління.

 

Список використаних джерел

1. Боришкевич О. Міжнародний рух капіталу та проблеми зовнішньої заборгованості // Світова економіка – 2012. – С. 40 -47

2. Гайдуцький А.П. Сучасні особливості міжнародного розподілу прямих іноземних інвестицій у світову економіку // Економіка та держава. – 2010. – № 2. – С.67-70.

3. Міжнародний рух капіталу. Причини і форми.  - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Міжнародний_рух_капіталу

4. World economic outlook. April 2012.  International Monetary Fund. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.imf.org/external/publications/index.htm.

Категорія: Секція_3_2014_11_25 | Додав: clubsophus (2014-11-23)
Переглядів: 2581 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_11_25
Секція_2_2014_11_25
Секція_3_2014_11_25
Секція_4_2014_11_25
Секція_5_2014_11_25
Секція_6_2014_11_25
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0