Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_12_16_Lutsk » Секція_4_2014_12_16

ПІДХОДИ ДО ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ЛОГІСТИЧНОЮ ІНФРАСТРУКТУРОЮ, ЯК ФАКТОРУ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИКТИВНОСТІ ФУНКЦІОНУВАН

УДК 65.012.34(045)

Бархаєва Аліна

аспірант

Харківський національний університет міського

господарства ім. О.М. Бекетова

м. Харків

 

ПІДХОДИ ДО ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ЛОГІСТИЧНОЮ ІНФРАСТРУКТУРОЮ, ЯК ФАКТОРУ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИКТИВНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ

 

Анотація

В роботі розглянуто логістичну інфраструктуру підприємств, об’єкти логістичної інфраструктури, облік логістичної інфраструктури підприємств, показники оцінки ефективності функціонування логістичної інфраструктури підприємств.

Ключові слова: логістична інфраструктура підприємства, об’єкти логістичної інфраструктури підприємства, облік логістичної інфраструктури, управління логістичною інфраструктурою, інформаційно-аналітичне забезпечення.

 

Сучасний стан економічної системи України та досить складні ринкові умови ведення господарської діяльності спонукають підприємства до пошуку нових засобів зниження загальних витрат, підвищення прибутковості діяльності та отримання конкурентних переваг. Одним із таких засобів є управління логістичною інфраструктурою, що спроможне покращити показники економічної діяльності підприємств і створити безперервний ланцюг управління матеріальними, фінансовими, інформаційними та іншими потоками.

На сьогодні в наукових джерелах не визначено єдиних підходів і методик аналізу ефективності логістичної інфраструктури підприємства. Загальні положення формування, функціонування та розвитку логістичної інфраструктури підприємств висвітлені у працях вітчизняних науковців Григорак М.Ю., Крикавського Є.В., Кутаха О.П., Левковець П.Р., Пономаренко Л.А. та інших. Ці питання також дослідженні у працях таких зарубіжних учених, як Дибська В.В., Ламберт Д.М., Миротін Л.Б., Неруш Ю.М., Портер М., Сергеєва В.І., Сток Дж. Р., Уотерс Д., Харрисон А. та інших.

Логістична інфраструктура підприємства розглядається, як комплексна категорія, що складається із сукупності організаційно-економічних та технічних елементів, за допомогою яких матеріальні, фінансові, інформаційні та інші потоки здійснюють циклічний рух з найбільшою ефективністю від постачальників матеріалів до виготовлення кінцевого продукту підприємства, який реалізується споживачу.

Досліджуючи логістичну інфраструктуру необхідно визначити її складові, яка складається з:

– сукупності будівель, споруд, транспортних засобів з необхідним обладнанням для складування продукції,пакування та транспортування;

– запасів (товари);

– засобів отримання, передачі та обробки інформації з наданням торговельних, побутових та адміністративних послуг, які забезпечені необхідними ресурсами природними, матеріально-технічними, інформаційними, інституційними і фінансовими.

  З метою обліку виділяють такі об’єкти логістичної інфраструктури:

- об’єкти основних засобів (або в тлумаченні ПБО-32 – об’єкти операційної нерухомості) згідно з ПБО-7;

- об’єкти інвестиційної нерухомості згідно з ПБО-32;

- необоротні активи, утримувані для продажу, згідно з ПБО-27;

- запаси (товари) згідно з ПБО-9 [1, c. 166].

Проблемою управління логістичною інфраструктурою в Україні є неефективне використання основних засобів підприємств, що забезпечують логістичні процеси, слідством чого є збільшення витрат під час виконання завдань щодо складування та транспортування матеріальних потоків. До основних причин виникнення цього явища можна віднести: непропорційне співвідношення між робочою силою та основними фондами, простої або неінтенсивне завантаження обладнання, нераціональне використання виробничої площі, зменшення фондовіддачі основних фондів й інше [2, c. 159].

Тож підходи до інформаційно-аналітичного забезпечення управління логістичною інфраструктурою базуються на ключових групах показників (табл. 1).

Таблиця 1

Показники інформаційно-аналітичного забезпечення управління логістичною інфраструктурою

Група показника

Назва показника

Позитивна динаміка

показники оцінки ефективності використання основних засобів

рентабельність основних засобів

зростання

фондовіддача основних засобів

зростання

фондооснащеність

зростання

показники оцінки стану основних засобів

коефіцієнт зносу основних засобів

зменшення

коефіцієнт відновлення основних засобів

зростання

коефіцієнт вибуття основних засобів

менший ніж коефіцієнт відновлення основних засобів

показники оцінки ефективності використання та стану запасів

рентабельність запасів

зростання

оборотність запасів

зростання

тривалість операційного циклу, дні

зменшення

показники фінансової стійкості

коефіцієнт автономії

збільшення

коефіцієнт ефективності використання власних коштів

збільшення

коефіцієнт використання фінансових ресурсів

збільшення

 

показники віддачі трудових ресурсів

чистий дохід на 1 працівника

збільшення

частка витрат на заробітну плату в загальній сумі витрат

зменшення

продуктивність праці

збільшення

 

Оцінка ефективності діяльності логістичної інфраструктури, завдання, яке пов’язане, з необхідністю врахування багатьох чинників, доцільно проводити використовуючи для цього групи показників наведених вище. Показник, можна вважати правильно підібраним з формальної точки зору, якщо формулювання його економічного змісту послідовне і методологічно коректне, він є порівняно простий в розрахунку, легкий для розуміння і піддається детальному аналізу та корекції, має зв’язки з відповідними базами даних для оперативного розрахунку значення та встановлення причин відхилень. Кожній групі показників та кожному показнику окремо, приписуються вагові значення, що модифікуються при зміні пріоритетів підприємства та його життєвого циклу. На основі вагових значень та значень показників будується інтегральний критерій, який показує ефективність управління логістичною інфраструктурою підприємства з врахуванням вищевказаних груп чинників.

Оцінка ефективності управління логістичною інфраструктурою підприємств повинна виконуватись з дотриманням ряду принципів:

- використання системного, комплексного та нормативного підходу до оцінки ефективності управління логістичною інфраструктурою підприємства;

- багатовимірність системи оцінки логістичної інфраструктури підприємства;

- орієнтація на кількісні методи оцінки, інтегральний показник ефективності логістичної інфраструктури повинен враховувати вагомість елементарних показників, які в нього входять.

Такий підхід до побудови системи інформаційно-аналітичного забезпечення управління логістичною інфраструктурою дозволяє ефективно регулювати діяльність підприємства.

Дослідження визначеної проблеми ведуться нами в напрямку розробки та обґрунтування механізму інформаційно-аналітичного забезпечення управління логістичною інфраструктурою підприємств.

 

Список використаних джерел

1. Савіна Н.Б. Інвестування у логістичні системи: монографія / Н.Б. Савіна. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2013. – 328 с. – (Серія «Світ маркетингу і логістики». – Вип.5)

2. Казанська О.О., Геращенков А.С. Інформаційне забезпечення розвитку логістичної інфраструктури національної економіки / О.О.Казанська, А.С. Геращенков // Економічні науки. Серія ― Економіка та менеджмент: Збірник наукових праць. Луцький національний технічний університет. – Випуск 7 (26) Частина 4. – 2010. – С.156 – 171.

Категорія: Секція_4_2014_12_16 | Додав: clubsophus (2014-12-15)
Переглядів: 692 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_12_16
Секція_2_2014_12_16
Секція_3_2014_12_16
Секція_4_2014_12_16
Секція_5_2014_12_16
Секція_6_2014_12_16
Секція_7_2014_12_16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0