Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_12_16_Lutsk » Секція_4_2014_12_16

ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ СТРУКТУРИ КАПІТАЛУ ТА МАЙНА МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛСПОЖИВСПІЛКИ

УДК 685.15

Качан Анастасія

студент

Миколаївський національний університет

імені В.О.Сухомлинського

м. Миколаїв

 

ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ СТРУКТУРИ КАПІТАЛУ ТА МАЙНА МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛСПОЖИВСПІЛКИ

 

Анотація

Діяльність підприємства в умовах ринкової економіки безпосередньо залежить від фінансового капіталу та його структури. Досягнення стратегічних цілей підприємства також значно залежить від ефективності управління капіталом підприємства та його структурою, тобто визначення загальної потреби в них, формування оптимальної структури, умов їх залучення.

Ключові слова. Ефект фінансового левериджу, коефіцієнт співвідношення оборотних активів до необоротних активів, рентабельність власного капіталу, рентабельність сукупного капіталу, шаховий баланс.

 

Діяльність підприємства в умовах ринкової економіки будь-якої форми власності, організаційно-правового статусу і галузевої спрямованості а також структури майна підприємства. Досягнення стратегічних цілей підприємства також значно залежить від ефективності управління капіталом підприємства та його структурою, тобто визначення загальної потреби в них, формування оптимальної структури як капіталу так і майна.

Проблеми управління капіталом підприємства та його структурою широко висвітлюється провідними вченими-економістами: І.О.Бланком,   В.В. Ковальовим, Є.С. Стояновою, Т.В. Тепловою та ін.

Метою теми є розробка шляхів удосконалення структури капіталу та майна товариства на Миколаївській облспоживспілці, на основі аналізу структури майна та джерел його утворення, виявлення залежності між структурою майна товариства і рентабельністю капіталу.

За допомогою шахового балансу відображається оцінка джерел фінансування майна. Його вперше було розроблено видатними аналітиками Кміцкевич О.Р. та Фалькович Л.О. При проведенні розрахунків використовується різницевий баланс, він не є статистичним і наводить показники в динаміці. [1]

У ході дослідження було виявлено, що необоротні кошти спілки повністю фінансуються за рахунок власного капіталу. Збільшення фінансування запасів спостерігається за рахунок отримання довгострокових та короткострокових кредитів банку. Повільне погашення дебіторської заборгованості призводить до збільшення кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги та поточних зобов’язань за розрахунками. У спілці також було виявлено відчутний дефіцит грошових коштів, джерелом фінансування яких є тільки зобов’язання за розрахунками. Прибуток, який отримує Миколаївська облспоживспілка невисокий і повністю використовується для фінансування запасів.

Постає питання як ефективно товариство використовує позиковий капітал, як він впливає на прибутковість, зокрема рентабельність власного капіталу і чи є доцільним подальше його збільшення при теперішньому фінансовому стані. Одним з основних механізмів реалізації даної задачі є фінансовий леверидж. Він вимірює ефект, який полягає у підвищенні рентабельності власного капіталу  за допомогою збільшення частки позикового капіталу у загальній його сумі.

Слід підкреслити, що співвідношення основного та позикового капіталу у загальному його обсязі обумовлює рівень платоспроможності підприємства, який може бути оцінений на підставі використання цілої системи показників. Найбільш поширеними є наступні: коефіцієнт концентрації власного капіталу; коефіцієнт концентрації позикового капіталу; співвідношення позикового і власного капіталу, коефіцієнт забезпеченості за кредитами.  

Чим вище значення коефіцієнта концентрації власного капіталу, тим більша фінансова стійкість підприємства, воно стабільніше й не залежніше від кредиторів. Миколаївська облспоживспілка має коефіцієнт концентрації власного капіталу у розмірі 90%. За розрахунковий період часу значення цього коефіцієнта знизилось на 3%. Коефіцієнт концентрації позикового капіталу є практично зворотнім до попереднього, тому відносно Миколаївської облспоживспілки можна зробити аналогічні висновки. Показник концентрації позикового капіталу  знизився на 3%. Розрахунок співвідношення позикового і власного капіталу дає найбільш загальну оцінку фінансової стійкості підприємства. Показник має досить просту інтерпретацію – його значення, яке у 2013 році дорівнює 0,14, означає що на кожну 1 грн власних коштів, вкладених в активи спілки, припадає 14 коп. позикових коштів.

Таким чином, аналіз показників платоспроможності спілки довів, що у структурі сукупного капіталу питома вага запозичених коштів невисока та їх вартість є незначною хоча перевищує рівень рентабельності власного капіталу. В цілому для Миколаївської облспоживспілки проблема оптимізації структури капіталу є актуальною на сучасному етапі його розвитку.

Отже, проведені дослідження виявили, що Миколаївська облспоживспілка має тяжку структуру балансу, яка уповільнює оборотність капіталу. Але, водночас, в межах свого ресурсного потенціалу веде ефективну управлінську політику. Можна стверджувати, що основним джерелом фінансування оборотних коштів на даному етапі повинні бути прибуток спілки, орендні надходження, кошти від реалізації необоротних активів та частково амортизація. Ефективне управління майном та його максимальна віддача дасть змогу спілці залучати кредити банків для фінансування діяльності; зараз це не доцільно, так як ціна позикового капіталу вища від рентабельності сукупного капіталу. Такі заходи забезпечать комплексність та системність процесу оптимізації структури майна та капіталу.  

 

Список використаних джерел

  1. Подольська В.О Фінансовий аналіз: навч. посібн./ В.О.Подольська, О.В.Яріш  – К.: Центр навч. літ-ри, 2010. – 488 с.
  2. Серединська В.М., Економічний аналіз. навч. посібн./ В.М.Серединська, О.М.Загородна, Р.В.Федорович. – Тернопіль: Астон, 2010. – 246 с.
  3. Цал-Цалко Ю.С. Фінансовий аналіз: підручник/ Ю.С. Цал-Цалко. – К.: Центр учб. літ-ри. – 2008. – 566 с.
Категорія: Секція_4_2014_12_16 | Додав: clubsophus (2014-12-15)
Переглядів: 1786 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_12_16
Секція_2_2014_12_16
Секція_3_2014_12_16
Секція_4_2014_12_16
Секція_5_2014_12_16
Секція_6_2014_12_16
Секція_7_2014_12_16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0