Архів / Archive

Головна » Статті » 2014_12_16_Lutsk » Секція_4_2014_12_16

ЗАСТОСУВАННЯ ДІАГРАМИ ІСІКАВИ ДЛЯ АНАЛІЗУ ЕКОНОМІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВ БОРОШНОМЕЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

УДК 338.43:338.242

Єрмакова Антоніна

аспірант

Луганський національний аграрний університет

м. Луганськ

 

ЗАСТОСУВАННЯ ДІАГРАМИ ІСІКАВИ ДЛЯ АНАЛІЗУ ЕКОНОМІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВ БОРОШНОМЕЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

 

Анотація

В статті досліджено та проаналізовано основні симптоми та причини втрат економічної стійкості підприємств борошномельної промисловості. Визначені «вузькі місця» функціональних зон економічної стійкості. Побудовано блок-схему причин і результатів «вузьких місць» економічної стійкості підприємств за допомогою діаграми Ісікави.

Ключові слова: економічна стійкість, причини та симптоми втрат економічної стійкості, вузьке місце, карта втрат.

 

Динамічний розвиток ринкової економіки та підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників обумовлює постійний пошук шляхів стабілізації економічної стійкості підприємства та розробку комплексу заходів щодо ефективного управління бізнес-процесами.

Економічна стійкість борошномельних підприємств є комплексним, інтегрованим поняттям, яке охоплює цілу низку господарських, виробничо-технологічних, фінансових та техніко-економічних аспектів його діяльності. Для того, щоб оцінити ситуацію яка склалась на даний час, і побачити недоліки існуючої стратегії та розробити план постановки стратегічного менеджменту необхідно виявити проблемні зони або «вузькі місця» функціональних зон господарювання, а також причини і симптоми, які призвели до цього і перешкоджають подальшому забезпеченню економічного зростання.

Під «вузьким місцем» (з англ. - bottleneck) економічної стійкості доцільно розуміти одну або декілька функціональних зон, які характеризуються найменшим рівнем стійкості, або обмежені відповідними компонентами або ресурсами. Головним завданням концепції «вузьких місць» є їх ліквідація або недопущення, тобто прагнення до виявлення та мінімізації чинників, що спонукають їх появі [1]. Проведення дослідження «вузьких місць» економічної стійкості борошномельних підприємств зумовлює аналіз її основних елементів або функціональних зон за допомогою метода карти втрат «Мішкольц» [2].

Карта втрат «Мішкольц» направлена на виявлення і аналіз помилок, та містить перелік причин певних проблем, які, в свою чергу, змушують керівництво підприємства здійснювати пошук ще кращих і більш ефективних рішень. Для побудови карти втрат вся діяльність підприємства розподіляється на функціональні зони (види стійкості), при цьому у кожній з цих зон визначається рівна кількість симптомів і причин втрат – «вузьких місць» економічної стійкості підприємства. Для оцінювання карти втрат залучаються 15 експертів (представники вищого рівня управління підприємством), які по 10-ти бальній шкалі визначають рівень проблеми. При цьому 0 балів – свідчить про відсутність проблеми, а у 10 балів оцінюється найбільш важливий симптом та причина втрат.

За результатами побудови карти втрат «Мішкольц» формується узагальнена оцінка окремих зон функціонування борошномельних підприємств (табл.1). Наявність конкретних "вузьких місць" економічної стійкості борошномельних підприємств змушує спрямувати зусилля керівництва, на покращення справ у певній функціональній зоні. На підставі отриманих результатів можна визначити причини появ «вузьких місць» економічної стійкості борошномельних підприємств Луганської області. Графічно виявлені причини і результати «вузьких місць» економічної стійкості борошномельних підприємств доцільно зобразити за допомогою діаграми К.Ісікави (діаграма «аналізу кореневих причин»), яка є інструментом вимірювання, оцінювання, контролю та покращення якості виробничих процесів.

Алгоритм побудови діаграми К.Ісікави:

1. Визначення, за допомогою карти втрат «Мішкольц», проблемної зони функціонування, або «вузького місця» економічної стійкості підприємства.

2. Проблемна зона, або «вузьке місце» економічної стійкості підприємства відмічається всередині правого краю чистого листа і оформлюється у прямокутник. Зліва направо к даній проблемній зоні проводиться лінія «хребет».

 

Таблиця 1

Зведена оцінка симптомів та втрат економічної стійкості окремих зон господарювання борошномельних підприємств Луганської області

 

3. Визначаються основні категорії причин, які призвели до появи «вузького місця» економічної стійкості борошномельного підприємства, їх також оформлюють у прямокутник і поєднують з «хребтом» стрілками у вигляді «великих костей хребта».

Даний підхід до визначення причин появи «вузьких місць» дозволяє здійснювати пошук найбільш можливого числа причин, а також їх систематизація. У тому випадку, якщо по виявленій причині неможливо вжити будь-яких заходів, то слід вважати, що проблема не розв’язна. Узагальнена діаграма К.Ісікави причин появи «вузьких місць» економічної стійкості борошномельних підприємств Луганської області наведена на рис.1.

Таким чином, узагальнююча діаграма аналізу кореневих причин втрат стійкості К.Ісікави дозволяє зробити висновки, що борошномельні підприємства Луганської області мають застарілу виробничу систему, її часткова модернізація не вирішує основних проблем експлуатації, в наслідок чого підприємства не до отримують значну частку прибутку, який є життєве важливим в умовах жорсткого державного регулювання. Нераціональний підхід до формування кадрового складу, відсутність матеріального та морального стимулювання сприяють не ефективному використанню наявних резервів на підприємстві. Сформована управлінська команда підприємств не використовує сучасні підходи до управління із-за відсутності достатнього рівня професіоналізму.

 

Список використаних джерел

1. Долятовский В.А., Долятовская В.Н. Исследование систем управления: Учебно-практическое пособие. – Москва: ИКЦ «МарТ», Ростов н/Д: Издательский центр «МарТ», 2003 – 256с.

2. Шушански Я. Методология рационализации: Сокр.пер. с венг. / Авт. предисл. и науч. ред. М.А. Ревазов; Рец. и пер. Э.Э. Батизи. – М.: Экономика, 1987. – 248с.

Категорія: Секція_4_2014_12_16 | Додав: clubsophus (2014-12-15)
Переглядів: 944 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2014_12_16
Секція_2_2014_12_16
Секція_3_2014_12_16
Секція_4_2014_12_16
Секція_5_2014_12_16
Секція_6_2014_12_16
Секція_7_2014_12_16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0