Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_03_27_Lutsk » Секція_2_2015_03_27

ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ ТА ЇЇ АДАПТАЦІЯ ДО МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ

Новодворська Вікторія

к.е.н., доцент

Бондарєва Ольга

магістрант

Вінницький національний аграрний університет

м. Вінниця

 

ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ ТА ЇЇ АДАПТАЦІЯ ДО МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ

 

В сучасному суспільстві головним ресурсом комунікації є інформація, оскільки вона є інформаційним джерелом про процеси і явища, на основі яких можна ефективно й оптимально будувати господарську  діяльність.

Однією із складових бухгалтерського обліку є фінансова звітність, яка визначає склад інформаційно-комунікаційних зв’язків з зовнішніми учасниками бізнесу відносно ефективності використання контрольованого капіталу  суб’єктами господарської діяльності. Інформаційно-комунікаційне забезпечення передбачає прозорість, доступність та достовірність показників фінансової звітності для всіх користувачів  економічної інформації, якими в умовах ринкового середовища є інвестори, кредитори та інші учасники бізнесу, а також здійснення зворотного зв’язку, який забезпечує залучення додаткових надходжень у вигляді фінансових інвестицій, кредитних ресурсів, різних видів державного стимулювання, прямих та непрямих стимулів впливу на діяльність господарюючого суб’єкта [4].

Натомість, фінансова звітність завжди займала особливе місце в управлінні підприємством так як вона є основним джерелом інформації про стан фінансово-господарської діяльності на підставі якої  приймаються управлінські рішення як внутрішніми, так і зовнішніми користувачами інформації. На підвищення ролі фінансової звітності вплинули зміни в економічному середовищі, а також розширення кола суб’єктів управління підприємством.

На сьогоднішній день фінансова звітність є елементом інфраструктури ринкової економіки, реальним засобом комунікації, за допомогою якого  її користувачі можуть формувати стратегію і тактику управління підприємством.

Саме на  підставі показників фінансової звітності можна реально оцінити майновий стан, результати діяльності та економічний потенціал підприємства, спрогнозувати майбутні грошові потоки і визначати вектори його розвитку на перспективу, приймати ефективні управлінські рішення. Сьогодні фінансова звітність стала настільки суспільно  значущою, що без неї не може ефективно функціонувати економіка інформаційного суспільства.

З позицій останніх політичних подій, що відбуваються в нашій державі та прагнення України  до  членства у Європейському союзі передбачає залучення іноземних інвестицій, у тому числі в аграрну сферу. Входження України у світове співтовариство висуває нові вимоги до формування та легітимності фінансової звітності.

Проблему гармонізації П(С)БО щодо вимог МСФЗ досліджують багато вчених-економістів: В. Бачинський, Ф. Бутинець, С. Голов, Н.Горицька, Г. Кірейцев, М. Кужельний, О. Пархоменко, В. Сопко, Н. Ткаченко, В. Швець. У працях вищезгаданих науковців приділяється значна увага напрямкам розвитку системи обліку, проблемам регулювання бухгалтерського обліку в Україні в умовах адаптації до міжнародних стандартів, питанням трансформації звітності, складеної за національними стандартами, у звітність за МСФЗ. Однак цілий ряд принципово важливих питань щодо гармонізації фінансової звітності та її приведення до міжнародної системи звітності мають низку проблем та неузгоджень [4]. Застосування МСФЗ можливе у двох варіантах:

- застосувати МСФЗ з метою ведення бухгалтерського обліку та як основи для складання фінансової звітності.

- вести бухгалтерський облік та податкові розрахунки відповідно до національних стандартів, а фінансову звітність складати із застосування МСФЗ шляхом трансформації фінансової звітності, складеної за НП(С)БО 1, у фінансову звітність за МСФЗ[2].

Трансформація вітчизняної фінансової звітності згідно з МСФЗ здійснюється за наступними етапами: проведення аналізу застосування облікової політики та стану бухгалтерського обліку на підприємстві; розробка та затвердження облікової політики та Плану рахунків  у відповідності до МСФЗ; аналіз відповідності положень облікової політики вимогам НП(С)БО та МСФЗ; підготовка форм фінансової звітності та розкриття інформації до них.

Одначе, необхідність  застосування МСФЗ на сьогодні – це надійна та зіставна основа для оцінки фінансових результатів діяльності та фінансового стану, неможливість без них здійснення порівняльного аналізу у зв’язку з відмінностями в бухгалтерському обліку, пошук інвесторами нових ринків інвестування капіталу, потреба у достовірній та зрозумілій фінансовій інформації.

Отже, Україна рухається в напрямку приведення обліку до міжнародних стандартів шляхом зменшення відмінностей між національними бухгалтерськими та господарчими системами і підвищення рівня постійності та порівнянності фінансових звітів. Основна мета цих трансформаційних процесів - це усунення перешкод у переміщенні капіталів на міжнародних фінансових ринках та розумінні фінансових звітів.

 

Список використаних джерел

1. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»: Затверджене наказом Міністерства Фінансів України від 07.02.2013 № 73.

2. Методичні рекомендації щодо заповнення форм фінансової звітності: Затверджені наказом Міністерства Фінансів України від 28.03.2013 р. №433.

3. Міжнародні стандарти фінансової звітності. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua.

4. Орлова В. Трансформація фінансової звітності за міжнародними стандартами / В. Орлова, С. Кафка // Бухгалтерський облік і аудит. – 2013. – № 5. – C. 3–7.

Категорія: Секція_2_2015_03_27 | Додав: clubsophus (2015-03-26)
Переглядів: 853 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2015_03_27
Секція_2_2015_03_27
Секція_3_2015_03_27
Секція_4_2015_03_27
Секція_5_2015_03_27
Секція_6_2015_03_27
Секція_7_2015_03_27
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0