Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_03_27_Lutsk » Секція_2_2015_03_27

ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ У КЛАСТЕРНИХ ФОРМУВАННЯХ АГРАРНОГО СЕКТОРУ ЕКОНОМІКИ

Дрогомирецька Мар’яна

к.е.н., доцент

Полтавський національний технічний університет

імені Юрія Кондратюка

м. Полтава

 

ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ У КЛАСТЕРНИХ ФОРМУВАННЯХ АГРАРНОГО СЕКТОРУ ЕКОНОМІКИ

 

Зарубіжний досвід реалізації різноманітних стратегій розвитку агропромислового комплексу вказує на те, що високий рівень конкуренції у цій галузі економіки можливий лише на основі диверсифікації форм господарювання. З огляду на це, повноправними суб’єктами ринкових відносин сьогодні вважаються також малі форми господарювання, які відіграють важливу роль у стабілізації соціально-економічного розвитку АПК і здійснюють вагомий внесок у розвиток депресивних сільських територій. В умовах ускладнення соціально-економічної ситуації у нашій державі малі форми господарювання за всіма параметрами поступаються великому корпоративному сектору економіки, тому виникає об’єктивна необхідність розробки принципів, методів та інструментів, які забезпечують високі темпи їх економічного зростання. Одним із таких методів може бути застосування кластерних технологій, які дозволяють отримати потужний синергетичний ефект від концентрації капіталу, інформації, технологій та удосконалення організації виробництва.

Основою розвитку аграрних кластерів є розширене відтворення, яке гарантує отримання необхідних коштів на розвиток виробництва, кредитоспроможність суб’єкта господарювання у довгостроковій перспективі, наявність кваліфікованих кадрів та стійкий інноваційний розвиток. Сформований аграрний кластер дає своїм учасникам розуміння спрямованості подальшого розвитку через реалізацію обраної стратегії кластера і формування необхідних ланок інноваційного розвитку, зокрема, нових виробництв, інфраструктури, об’єктів логістики і збуту продукції.

Навіть при ідеально організованій структурі кластерного формування досить складно досягти бажаного результату без чітко організованої системи управління. Це означає, що вивчення ключових аспектів управління такими складними структурами є об’єктивною потребою, яка обумовлена реаліями сьогодення [1, с. 41]. У чинному законодавстві Україні наразі відсутнє визначення даної організаційної форми діяльності, тому поняття «управління кластерними формуваннями» в аграрному секторі економіки являє собою не що інше, як процес організації діяльності основних його складових елементів, головна мета яких полягає у своєчасному забезпеченні населення життєво важливими продуктами харчування.

Поряд з цим вважаємо за доцільне зазначити, що в основу управління агрокластерами покладено низку важливих методів, які обумовлюють багатофункціональність обліково-аналітичної системи управління ними. Така система управління, за переконанням Доржиєвої О.В. [2, с. 91] являє собою комплекс взаємопов’язаних елементів, які забезпечують процес безперервного збору, обробки і оцінки інформації, необхідної для планування діяльності, розробки, прийняття і реалізації ефективних управлінських рішень.

Безумовно, обліково-аналітичне забезпечення системи управління кластерами в аграрному секторі економіки має формуватися поетапно, однак досить важливого значення у даному контексті набуває аналіз потреб в інформації з урахуванням специфіки бізнес-процесів сільськогосподарських організацій. При цьому слід звернути увагу на те, що у великих сільськогосподарських організаціях для формування інформації стратегічного характеру має бути створена відповідна система моніторингу, а в рамках управлінського обліку може використовуватися стратегічний управлінський облік. На даному етапі необхідно визначити найбільш прийнятний варіант розробки обліково-аналітичної системи, а також показники, які будуть формуватися відповідно до інформаційних потреб користувачів. Визначення організаційно-технічних і методологічних аспектів інформаційного забезпечення для обліку і аналізу діяльності агрокластерів дозволяє сформувати ефективне обліково-аналітичне забезпечення систем управління подібними формуваннями відповідно до поставлених цілей.

На наступному етапі формування обліково-аналітичного забезпечення управління кластерними формуваннями в аграрному секторі економіки здійснюється регламентація системи зовнішньої і внутрішньої звітності сільськогосподарської організації за допомогою розробки форм внутрішньої звітності. Стійку основу формування обліково-аналітичного забезпечення управління сільськогосподарськими підприємствами, що є учасниками кластеру, може забезпечити використання методики аудиту. Це дозволить підвищити якість як аудиторських перевірок, так і інформації, на основі якої приймаються управлінські рішення.

Як підсумок, вважаємо за доцільне зазначити, що розглянутий нами методичний підхід до формування інформаційного і обліково-аналітичного забезпечення агрокластерів передбачає використання облікових принципів і принципів економічного аналізу. Тому використання такої методики буде сприяти підвищенню прозорості і релевантності інформаційної бази, сформованої в системі обліково-аналітичного забезпечення кластерних формувань аграрного сектору економіки.

 

Список використаних джерел

  1. Бабкин В.А. Особенности управления инновационным территориальным кластером / В.А. Бабкин // Вестник Астраханского государственного технического университета. Серия: Экономика. – 2014. - № 3. – С. 39 – 45.
  2. Доржиева Е.В. Определение направлений кластеризации регионального АПК / Е.В. Доржиева // Известия Иркутской государственной экономической академии. – 2014. - № 5. – С. 90 – 100.
Категорія: Секція_2_2015_03_27 | Додав: clubsophus (2015-03-26)
Переглядів: 642 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2015_03_27
Секція_2_2015_03_27
Секція_3_2015_03_27
Секція_4_2015_03_27
Секція_5_2015_03_27
Секція_6_2015_03_27
Секція_7_2015_03_27
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0