Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_03_27_Lutsk » Секція_2_2015_03_27

УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ВИТРАТ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА

Грицай Ольга

к.е.н, доцент

Хом’як Андріана

студент

Національний університет «Львівська політехніка»

м. Львів

 

УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ВИТРАТ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

При трансформування економіки України до ринкових умов господарювання та трансформації бухгалтерського обліку на міжнародні стандарти обліку з особливою гостротою постає проблема достовірності та доречності облікової інформації. Бухгалтерський облік - це головне джерело інформації про виробничу і фінансово-господарську діяльність підприємств, яка необхідна для прийняття та реалізації управлінських рішень. Лише налагоджена система бухгалтерського обліку дозволяє отримати необхідну інформацію для забезпечення управління господарською діяльністю підприємства, забезпечує контроль за збереженням активів підприємства, за господарською діяльністю, у зв'язку з чим є важливим засобом зміцнення фінансового стану підприємства.

Аналіз останніх досліджень і публікацій дозволяє зробити висновок, що від того наскільки ефективно суб’єкт господарювання буде управляти своїми витратами залежить його розвиток та успіх. Вагомий внесок у вирішення даної проблематики здійснили Грещак М.Г. [1], Карп’як Я.С. [2], Пилипенко А.А. [3], Хорнгрен Ч.Т., Фостер Дж. [6] та багато інших. Однак в більшості випадків дослідження спрямовані на вирішення проблемних питань управління витратами загалом або лише виробничими витратами. Поза увагою і надалі залишається не менш важливий вид витрат – витрати діяльності (адміністративні, збутова та інші операційні витрати), які здійснюють прямий вплив на визначення фінансових результатів звітного періоду.

Удосконалення обліку витрат діяльності промислового підприємства концептуально базується на необхідності розробки субрахунків та додавання додаткових аналітичних рахунків, необхідних для відображення в бухгалтерському обліку витрат діяльності. Можна наголосити, що з погляду фінансового обліку введення додаткових субрахунків та аналітичних рахунків майже не має жодного сенсу. З погляду стратегічного обліку такі рахунки нижчих порядків повинні формуватися залежно від потреб в інформації для планування розвитку підприємства..

У [3] запропоновано концепцію превентивного облікового-аналітичного забезпечення системи управління витратами. Тут облік розглядається не лише як означений у [5] процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передавання інформації, а і як рівноправну функцію управління витратами. Як головне призначення функції обліку виступає формування якісної і всебічної інформації про господарську та фінансову діяльність підприємства й своєчасне її надання зацікавленим користувачам. Місце функції обліку визначається логічним зв’язком між функціями управління (у межах системи управління витратами) і роллю обліку в процесі управління. Використовувана в процесі регулювання діяльності підприємства облікова інформація переважно орієнтується на ухвалення оперативних рішень у виробленні коригувальних заходів.

В результаті функціонування системи обліково-аналітичного забезпечення формується інформація, потрібна для системи управління витратами. Як правило, її зводять до тієї інформації, яку продукує синтетичний та аналітичний бухгалтерських облік. Особливістю функціонування системи управління витратами є те, що бухгалтерська інформація розширюється результатами моніторингу середовища суб’єкта господарювання та попередньо обробляється методами економічного аналізу. Вказана інформація використовується у стратегічному, а не лише в оперативному та ретроспективному вимірах.

Для належної організації обліку витрат діяльності потребує удосконалення процес їх документування, адже особливістю є те, що для них безпосередньо не затверджено типових форм документів. Документальне підтвердження здійснення витрат залежить від виду витрат. Так, використання матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів та інших запасів підприємства для потреб адміністративного, загальновиробничого персоналу, працівників відділу збуту відображається в бухгалтерському обліку лише на підставі належно оформлених відповідних документів на списання матеріалів (накладних, вимог тощо). Витрати на оплату праці та соціального страхування оформлюються розрахунково-платіжними відомостями (або розрахунковими відомостями). Вартість наданих підприємству послуг зараховується до складу витрат діяльності на підставі рахунків, рахунків-фактур та актів виконаних робіт.

Віднесення витрат діяльності на фінансові результати оформлюється розрахунком бухгалтерії. Довідки та розрахунки бухгалтерії слугують також для відображення накопичення фінансових результатів різних видів діяльності та зарахування до складу нерозподіленого прибутку (збитку).

Рух зазначених документів здійснюється відповідно до графіка документообігу, затвердженого на підприємстві. Узагальнення інформації про витрати діяльності відбувається у відповідних облікових регістрах з подальшим перенесенням даних до головної книги.

Таким чином, використання запропонованої концепції удосконалення управління витратами потребує розширення аналітичності й превентивності інформації, зафіксованої на рахунках обліку. Задля цього вводиться спеціальний інструментарій заснованих на додаванні до рахунків обліку ознак попередньої аналітичної обробки даних.

 

Список використаних джерел

  1. Грещак М.Г., Коцюба О.С. Управління витратами: Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисциплін. – К.: КНЕУ, 2002. –131 с.
  2. Карп’як Я. С. Організація бухгалтерського обліку витрат, доходів і фінансових результатів суб’єкта господарювання / Я. С. Карп’як // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – 2014. – № 794. – С. 172 – 180.
  3. Пилипенко А.А., Пилипенко С.М. Концепція обліково-аналітичної підтримки системи управління витратами підприємств та їхніх об’єднань / А.А. Пилипенко, С.М.  Пилипенко// Проблеми економіки. – 2010. – № 4. – С.65–74.
  4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 „Витрати”: Затв. наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 р. № 318[Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0027-00
  5. Про бухгалтерський облік і фінансову звітність. Закон України від 16.07.1999 № 996-XIV [Електронний ресурс]. Режим доступу: http:// http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/996-14
  6. Хорнгрен Ч.Т., Фостер Дж. Бухгалтерский учёт: управленческий аспект: Пер. с англ. – М.: Финансы и статистика, 1995. – 416 с.
Категорія: Секція_2_2015_03_27 | Додав: clubsophus (2015-03-26)
Переглядів: 1595 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2015_03_27
Секція_2_2015_03_27
Секція_3_2015_03_27
Секція_4_2015_03_27
Секція_5_2015_03_27
Секція_6_2015_03_27
Секція_7_2015_03_27
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0