Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_03_27_Lutsk » Секція_4_2015_03_27

ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ ПОДАТКОВОГО КРЕДИТУ ПО ПДВ ПРИ РОЗРАХУНКАХ З ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ І ПІДРЯДНИКАМИ

Луценко Ірина

магістр

Єрошкіна Ольга

к. держ. упр., доцент

Університет економіки і права «КРОК»

м. Київ

 

ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ ПОДАТКОВОГО КРЕДИТУ ПО ПДВ ПРИ РОЗРАХУНКАХ З ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ І ПІДРЯДНИКАМИ

 

Розрахунки з постачальниками та підрядниками виникають на підприємствах виробничої та невиробничої сфери і є кредиторською заборгованість за товари, роботи, послуги за умов наступної оплати або іншого погашення зобов’язань. Метод дослідження є аналіз запроваджених змін у адмініструванні ПДВ.

При розрахунках з постачальниками платниками ПДВ виникає право на відображення в обліку податкового кредиту, що зменшує податкові зобов’язання наприкінці звітного періоду [1].

Податковий кредит – це сума, на яку платник податку має право зменшити податкові зобов’язання звітного періоду, він складається із сум ПДВ, сплачених, нарахованих платником податку в звітному періоді, в зв’язку з придбанням товарів, робіт, послуг [2].

Рахунки 6441 та 6442 «Податковий кредит» застосовуються в таких випадках:

  • перерахована передоплата постачальнику за товари, роботи, послуги;
  • оформлення податкового векселя при імпортуванні товарів.

Датою виникнення права платника ПДВ на податковий кредит вважається дата здійснення операції за першою подією, якою може бути:

1. Дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт,послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

2. Дата отримання (реєстрації) податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт,послуг).

З 1 січня 2015 року запроваджено систему електронного адміністрування ПДВ.

Система забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку:

  • суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
  • суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
  • суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування ПДВ;
  • суми податку, на які платники мають право видати податкові накладні.

З 01.01.2015 року, відповідно до  ПКУ, платник ПДВ веде реєстр документів,  замінників податкових накладних, які є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, а саме:

  • транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; 
  • касові чеки, які містять суму отриманих товарів, послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів, послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку); 
  • бухгалтерська довідка, складена відповідно ПКУ.

Копії такого реєстру документів не подаються до органів ДПІ. Операції, які не оподатковуються або операції, що здійснені з особами неплатниками ПДВ у реєстрі документів, який передбачено ПКУ не відображаються. 

Система електронного адміністрування ПДВ не вносить кардинальних змін до загальних принципів справляння ПДВ, затверджених ПКУ. Норми Кодексу, які визначають коло платників ПДВ, об’єкт оподаткування, принципи формування податкового кредиту, залишаються незмінними.

Починаючи з 1 січня 2015 року, всі податкові накладні та розрахунки коригування до них складаються платниками податку виключно в електронному вигляді.

У зв’язку з цим немає необхідності складати податкову накладну у двох примірниках. Встановлено, що платник ПДВ зобов’язаний надати покупцю податкову накладну складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи і зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних є для покупця підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Також платники податку мають можливість отримувати з ЄРПН електронні копії податкових накладних, розрахунків коригування, які зареєстровані їх контрагентами-постачальниками Реєстрації в Єдиному реєстрі податкових на­кладних підлягають всі подат­кові накладні незалежно від роз­міру ПДВ в одній податковій накладній.

Обов’язковій реєстрації платниками ПДВ під­лягають особи, у яких загальна сума від здійснення опе­рацій з постачання товарів, послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з ПКУ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних міся­ців, сукупно не перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).

При визначенні бази оподаткування операцій з постачання товарів, по­слуг згідно ПКУ (виходячи з до­говірної вартості) слід враховувати, що вона не може бути нижче ціни придбання товарів, послуг, що по­стачаються, а база оподаткування операцій з постачання необорот­них активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського облі­ку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи із звичайної ціни), за винятком:

  • товарів, послуг, ціни на які підлягають державному регулюванню;
  • газу, який постачається для потреб населення.

Право на податковий кредит при постачанні послуг нерезидентом виникає на дату складання платником податкової накладної за такими операціями за умови її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових на­кладних.

Зазначені зміни сприятимуть створенню умов для збільшення надходжень до Державного бюджету, забезпеченню справедливості в оподаткуванні, а також фінансової стабільності, прозорості у нарахуванні та сплаті ПДВ. Внесені зміни у законодавство зменшать матеріальні витрати підприємства з переведенням частини первинних документів в електронний вигляд та зменшать витрати праці працівника бухгалтерії, а відповідно реформи матимуть позитивний вплив на формування фінансового результату.

  

Список використаних джерел

1.Бухгалтерський, фінансовий та податковий облік: Навчальний посібник / За ред. Шара Є.Ю., Андрієнко О.М., Жидеєва Л.І - К.: Центр учбової літератури,2011.-424 с.

2. Податковий Кодекс України. – [Елетронний варіант]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2755-17

Категорія: Секція_4_2015_03_27 | Додав: clubsophus (2015-03-26)
Переглядів: 1389 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2015_03_27
Секція_2_2015_03_27
Секція_3_2015_03_27
Секція_4_2015_03_27
Секція_5_2015_03_27
Секція_6_2015_03_27
Секція_7_2015_03_27
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0