Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_1_2015_04_29

ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ПАРК, ЯК ІНСТРУМЕНТ РОЗВ’ЯЗАННЯ СТРАТЕГІЧНИХ ЗАВДАНЬ РЕГІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

Лукашенко Тетяна

старший викладач

Львівський національний університет імені Івана Франка

м. Львів

 

ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ПАРК, ЯК ІНСТРУМЕНТ РОЗВ’ЯЗАННЯ СТРАТЕГІЧНИХ ЗАВДАНЬ РЕГІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

 

Умовою успішного економічного розвитку регіону є залучення інвестицій в виробничий сектор, зокрема промисловість. Сьогоднішній стан економіки, військові дії на сході країни, корупція, непрофесійність та непрозорість дій влади суттєво звужують можливості залучення інвестицій у вітчизняну економіку. Розширити ці можливості можна лише завдяки комплексному реформуванню всіх сфер соціально-економічного розвитку, що передбачає запровадження сучасних організаційно-управлінських механізмів на всіх рівнях влади.  

Ефективним механізмом, покликаним залучити інвестиції в розвиток промисловості є створення мережі індустріальних парків. Саме завдяки індустріальним паркам ряд країн добилися суттєвого прориву в розвитку економіки. Наприклад, у Туреччині з часу прийняття в 2000р. закону «Про організовані промислові зони» створено 289 організованих промислових зон, з них 212 на сьогодні є діючими [1]. Завдяки їм протягом останніх 10 років Туреччина змогла збільшити ВВП країни у 3,5 рази, що є безпрецедентним випадком економічного росту у ХХІ столітті. Крім того, є позитивні приклади роботи подібних спеціальних територій у Китаї, В’єтнамі та Польщі [2, с.261].

Згідно з Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2020р. індустріальні парки розглядаються як інструмент, покликаний активізувати економічний розвиток та посприяти подоланню безробіття в регіоні. Це обумовлюється роллю індустріальних парків в стратегічному економічному розвитку регіону.

Відповідно до законодавства «індустріальний (промисловий) парк - визначена ініціатором створення індустріального парку відповідно до містобудівної документації облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої учасники індустріального парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері промислового виробництва, а також науково-дослідну діяльність, діяльність у сфері інформації і телекомунікацій» [3]. Отже, індустріальний парк забезпечує зменшення обсягу інвестиційних вкладень в створення промислових підприємств через облаштування території необхідною інфраструктурою. Відповідно, таким чином стимулюється залучення інвесторів на територію парку та її промислове освоєння.

При прийнятті рішення про створення індустріального парку на території регіону слід комплексно підійти до оцінювання його ефективності. Індустріальний парк – це не лише додаткові робочі місця на промислових підприємствах, це одночасно додаткові замовлення для ряду підприємств регіону, обумовлені потребами промислового парку.

При успішній організації індустріальний парк розв’язує ряд стратегічних завдань регіональної економіки.

По-перше, розвиток індустріального парку забезпечує нарощення промислового потенціалу регіону, тим самим протидіючи відставанню регіону у промисловому розвитку.

По-друге, індустріальний парк суттєво покращує інвестиційну привабливість регіону, формуючи сучасну інвестиційну інфраструктуру.

По-третє, індустріальний парк сприяє просуванню регіону на ринки капіталу -  входження окремих учасників на територію парку є спонукальним фактором для вкладання інвестицій як на території самого парку так і на території регіону.

 По-четверте,  на території парку організуються  виробництва за сучасними вимогами та стандартами, що підвищує техніко-технологічний рівень виробництва.

По-п’яте, задовольняючи власні потреби та потреби своїх учасників парк стимулює розвиток підприємств ряду галузей економіки регіону (будівельної, транспортної, посередницько-торговельної, виробництв сировини для учасників парку, тощо).

По-шосте, індустріальний парк залежно від спеціалізації забезпечує розширення вітчизняних ринків, може зменшувати потребу в імпорті,  забезпечувати випуск експортноорієнтованої продукції.

По-сьоме, індустріальний парк, ініційований органами влади дозволяє гнучко поєднати інтереси розвитку бізнесу та регіону.

По-восьме, індустріальний парк забезпечує продуктивне використання вільних земельних ресурсів, які в противному разі не були задіяні в експлуатацію.

Індустріальний парк може успішно розв’язати цілий спектр завдань регіональної економіки, а саме стати майданчиком для вибору та опрацювання проектів та пілотних об’єктів, в т.ч. енергоощадного типу, впровадити інжиніринг для різних проектів та пропозицій, напрацювати досвід функціонування конкретних виробництв в умовах регіону, забезпечити підготовку кадрів для потреб сучасного виробництва.

Індустріальні парки є ефективною формою співробітництва між інвесторами та владою на різних рівнях, особливо за умови, коли ініціатором парку виступає орган місцевої влади. В даному випадку можуть виникати суперечності між зацікавленістю органів влади та потенційних інвесторів з приводу спеціалізації парку. Інвестори, як правило, прагнуть вкласти капітал в високоприбуткові виробництва, тоді як місцева влада орієнтується на забезпечення комплексного розвитку території. В умовах дефіциту інвестиційних ресурсів, доцільно, щоб рішення з реалізації стратегії економічного розвитку були гнучкими і адаптувалися до можливостей запроектованого парку так і інтересів потенційного учасника.

Враховуючи особливу роль індустріальних парків для економічного піднесення регіону, актуальним є включення завдань з їх розвитку у регіональні стратегії та плани їх реалізації. На державному та регіональному рівнях доцільною є розробка концепцій розвитку індустріальних парків, положення яких слід конкретизувати в програмних та проектних завданнях.

Для контролю за виконанням стратегічних завдань з розвитку індустріальних парків необхідно показники з їх запровадження та розвитку включити у систему моніторингових показників виконання стратегії розвитку регіону. Моніторинг стану та тенденцій розвитку індустріальних парків дозволить скорегувати управлінські дії регіональної влади в напрямку підвищення ефективності індустріальних парків, як інструменту розв’язання стратегічних завдань регіональної економіки.

 

Список використаних джерел

  1. Специальные инвестиционные зоны [Електронний ресурс] / - Режим доступу:http://www.invest.gov.tr/ru-RU/investmentguide/investorsguide/Pages/SpecialInvestmentZones.aspx
  2. Рудь Н.. Гнускова Ю., Марчук О. Індустріальні парки в Україні: доцільність створення /Н.Рудь, Ю.Гнускова, О.Марчук// Наукові нотатки. Міжвузівський збірник. Випуск №44. -  Луцьк, 2014.- С 259-266
  3. «Про індустріальні парки» [Текст] : [закон України : офіц. текст : за станом на 11.08.2013 року] / Верховна Рада України; Закон від 21.06.2012. №5018-VI/ //Відомості Верховної Ради України (ВВР) – 2013. - №22 – С. 1186 - Відомості доступні також з мережі Інтернет :  http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/5018-17 (дата звернення 8.04.2015р.) - Назва з екрана.
Категорія: Секція/Section_1_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 650 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0