Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_1_2015_04_29

ІНТЕГРАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ФАКТОР СТАЛОГО РОЗВИТКУ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

Демянчук Марина

к.е.н., доцент

Маслій Наталя

к.е.н., доцент

Одеський національний університет імені І.І. Мечникова

м. Одеса

 

ІНТЕГРАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ФАКТОР СТАЛОГО РОЗВИТКУ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

Одним із дуже помітних феноменів сучасності, які дедалі частіше привертають до себе увагу дослідників, є глобалізація. Логіко-семантичні можливості самого терміна «глобалізація» не обмежують сферу його використання суто економічною площиною життя суспільства. Сучасний етап розвитку людської цивілізації характеризується нарощенням інтеграційних тенденцій у світовому господарстві, поглибленням інтернаціоналізації виробництва та обміну, уніфікацією національних, економічних і соціальних стандартів, ускладненням багаторівневих взаємозв’язків між суб’єктами глобальної економічної системи та виникненням нових суперечностей між ними.

Процес економічної інтеграції України супроводжується значною кількістю проблем: нестабільною демократичною системою, недосконалим та непрозорим правовим полем, слаборозвиненими ринковими інститутами та відсутністю чіткого механізму інтеграції на мікро-, мезо- та макрорівнях. Світові кризові явища призупинили процеси інтеграції в Україні за всіма векторами, оскільки наша економіка значно відстає від європейської, а національні підприємства не є конкурентоспроможними.

Аналіз останніх публікацій показує підвищений інтерес з боку науковців в осмисленні специфіки теоретичних основ та концепцій інтеграції, проблеми створення ефективної економічної системи країни в умовах глобалізації, необхідність трансформації зовнішньоекономічної моделі розвитку та переходу до інноваційної, теоретичні основи впливу глобалізації на розвиток національних економік розглядались у наукових працях вітчизняних науковців Амбросов В., Білоруса О., Безпарточний М., Бураковський І., Гейця В., Князєва О., Маштабей В., Мельника В., Немиря Г., Новицького В., Павленка Ю., Павлюк О., Плотнікова О., Робертсон Р., Татаркін А. [1] Томпсон Г., Туроу Л. та інші. Незважаючи на інтерес вчених-економістів до вивчення проблем глобалізації та пов’язаних з нею процесів не достатньо дослідженими залишаються питання щодо досягнення сталого розвитку підприємств шляхом їх інтеграції на різних рівнях економіки, що і є метою даної роботи.

Вирішення глобальних проблем не можливе без узгодження дій та стратегій розвитку всіх рівнів починаючи від світової економіки переходячи до національних економік та економіки галузей до конкретних підприємств. Забезпечення інтеграційного розвитку підприємств в цих умовах в системі національної економіки можливий лише за рахунок їх ефективної трансформації. Першочерговими завданнями є визначення мотивів, які спонукають підприємства до інтеграції з метою досягнення ними сталого розвитку.

Головною умовою сталого розвитку є досягнення ринкової рівноваги, тобто такої симетричності процесів, що збалансовує деструкцію і відновлення, розпад і з’єднання, розподіл і інтеграцію. Сталий розвиток підприємств відбиває сутність особливого стану господарської системи в складному ринковому середовищі і характеризує гарантію цілеспрямованості її руху в сьогоденні та прогнозованому майбутньому, синтезуючи в собі сукупність властивостей самої системи і найважливіших складових її комерційної та господарської діяльності. Сталий розвиток підприємства характеризує процес його зростання, постійність і безперервність його змін в напрямку вдосконалювання з метою переходу підприємства в іншу інтеграційну форму діяльності. Інтеграція на різних рівнях економіки стає однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного світу.

У рамках комплексного дослідження інтеграційних процесів та досягнення сталого розвитку підприємствами в умовах глобалізації на різних економічних рівнях [2-3] авторами виявлено основні мотиви, які спонукають їх до цього (рис. 1).

 

Детальніше дослідження рівнів інтеграції показали, що на макрорівні (транскордонне співробітництво) інтеграція економічної діяльності впливає на поліпшення більшості показників соціально-економічного розвитку держави, тим самим підтримуючи збільшення інвестицій в економіку. Досліджуючи процеси регіональної інтеграції (мезорівень – регіоналізація економіки), варто відзначити, що вона здійснюється в різних формах: шляхом виділення адміністративних регіонів всередині країни (регіоналізація зверху); організації самокерованої громади або поява нового регіону всередині існуючої адміністративної схематизації, відмінного від оточуючих (регіоналізація знизу); формування транскордонних регіонів і блоків країн або асоціацій регіонів (контрактно-горизонтальна регіоналізація). На мікрорівні (з точки зору підприємств – горизонтальна та вертикальна інтеграція суб’єктів господарювання) інтеграцію необхідно розглядати як процес взаємодії внутрішніх елементів, так і процес співпраці самого підприємства з зовнішнім середовищем та іншими бізнес-партнерами для отримання конкурентних переваг [2].

Інтеграція підприємств національної економіки сприятиме досягненню ними сталого розвитку, модернізації їх діяльності за рахунок спільного раціонального використання ресурсів з метою підвищення основних економічних показників і конкурентоспроможності підприємств, а також отримання ефекту синергії.

Таким чином, глобалізація є однією з головних передумов інтеграційних процесів та досягнення сталого розвитку підприємств на різних рівнях економіки, яка сприяє планомірному впровадженню найбільш ефективних й новітніх прогресивних технологій та економічних, соціальних і екологічних імперативів у країнах, що розвиваються, у тому числі й в Україні.

 

Список використаних джерел

1. International Integration and National Development / Edited by Alexander Tatarkin.- Ekaterinburg: Publishing house of Institute of Economics, 2009 – 233 pp.

2. Маслій Н.Д. Теоретичні основи та понятійний апарат інтеграційних процесів / Н.Д. Маслій // Регіональний збірник наукових праць з економіки «Прометей». – Маріуполь: ДонДУУ; ІЕП НАН України, 2014. – Вип. 3 (45). – С. 52-56.

3. Integration of developing countries in global supply chains, including through adding value to their exports. Note by the UNCTAD secretariat. 25 March 2011. TD/B/C.I/16. URL: http://unctad.org/en/Docs/cid16_en.pdf.

Категорія: Секція/Section_1_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 799 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0