Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_1_2015_04_29

КОМПАРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ

Журавльова Ірина

к.е.н., професор, завідувач кафедри

Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця

м. Харків

 

КОМПАРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ

 

На сучасному етапі суспільного розвитку відзначається нерівномірний перехід різних країн до так званої економіки, що базується на знаннях. Провідну роль в такій економіці відіграє інтелектуальний капітал (ІК). Вплив ІК на результативність функціонування окремих економічних систем і на  зростання економіки країни в цілому досить давно є об'єктом уваги дослідників і фахівців-практиків. При цьому необхідно відзначити майже повну відсутність праць українських вчених щодо науково-прикладних досліджень у аналізу впливу ІК регіонів та країни на їх результативність. Це пояснюється, зокрема, певним відставанням розвитку постіндустріального економічного укладу в Україні, відсутністю розвинених вітчизняних практик управління ІК. Віддаючи належне досягненням, які мають місце в дослідженні інтелектуального капіталу, слід зауважити, що для їх розвитку та впровадження у вітчизняну практику управління необхідно систематизувати, узагальнити підходи різних авторів до виміру ІК територій, адаптувати їх до умов національної економіки.

В даному дослідженні ІК як предмет аналізу являє собою економічну категорію для позначення адекватної постіндустріальному станові суспільства системи відносин між економічними суб’єктами з приводу формування, розподілу, використання та відтворення інтелектуальних ресурсів, виробництва, обміну, розподілу та споживання інтелектуального продукту з метою створення доданої вартості [1, c.75].

ІК  як складний різнорідний об’єкт управління [1, с.77] є багатовимірним і розглядається в даному дослідженні як система людського, структурного та споживчого капіталів.

Розроблений методичний підхід до компаративного аналізу ІК та впливу рівня його сформованості на обсяг ВВП території включає наступні етапи: постановка проблеми, виокремлення однорідних груп територій за рівнем сформованості ІК на підґрунті кластерного аналізу, вибір залежних змінних моделей впливу, оцінка ІК економічних систем, попередній відбір та остаточне формування системи показників залежних змінних моделей впливу, моделювання впливу процесів функціонування ІК на результати діяльності економічної системи, оцінка якості моделі та аналіз отриманих результатів моделювання.

Для забезпечення науково-обгрунтованого компаративного аналізу функціонування інтелектуального капіталу доцільно використовувати адекватний інструментарій. Часткові індикатори, що характеризують рівень сформованості певної складової ІК економічної системи (людського, структурного, споживчого капіталів), були об'єднані у панелі показників відповідно до складової, яку вони характеризують. Застосування означеного підходу, в свою чергу, дозволяє побудувати групи однорідних статистичних величин, з точки зору характеристики стану і динаміки складових ІК та ІК в цілому за регіонами та по  Україні в цілому.

Таким чином, система оцінювання ІК включає узагальнювальний показник сформованості ІК, узагальнювальні показники сформованості людського, структурного, споживчого капіталів та панелі їх часткових показників. Така побудова системи оцінювання забезпечує підґрунтя для застосування статистичних методів, у тому числі і спеціального методу графічного аналізу - . «трикутників ІК на рівні регіонів України та України в цілому». Дана методика полягає у побудові трикутників за нормованими значеннями найбільш змістовно значимих і інформативних показників сформованості ІК.

Реалізація означеної методики побудови «трикутників ІК» передбачає  наступні етапи. Перший етап - формування сукупності однорідних показників стану сформованості певної складової ІК (базової сукупності). Вибір базової сукупності показників зумовлений цілями і задачами дослідження, наявністю вхідних даних, теоретичними і практичним результатами проведених раніше досліджень даної проблеми. Другий етап - нормування вхідних значень показників базової сукупності. Третій етап - побудова чотирикутників фінансової безпеки економічної системи на рівні регіонів. На кожну вісь системи координат, що утворена трьома самостійним осями, у вигляді точок наноситься значення інтегрального показника відповідної складової ІК економічної системи, розрахованих для одного періоду часу. Послідовне з'єднання трьох точок дозволяє побудувати трикутник ІК економічної системи станом на визначений період часу. На одній діаграмі можна відображати трикутники за декілька досліджуваних періодів. Четвертий етап - аналітичний етап, в перебігу якого здійснюється  візуальний аналіз особливостей розташування трикутників, що представлені на діаграмах, та розрахунок інтегральних показників ІК економічної системи. Візуальний аналіз проводиться з метою оцінювання напрямів трансформації контурів трикутників, що представлені на одній діаграмі. Розширення площі трикутника ІК економічної системи за поточний період відносно центру діаграми та трикутника попереднього періоду є наочним підтвердженням зростання ІК досліджуваної економічної системи (рис.1).  Якщо під час досліджуваного інтервалу часу спостерігається різноспрямована зміна узагальнювальних складових ІК узагальнених економічної системи, то проведення візуального аналізу недостатньо. В даному випадку необхідно робити висновки щодо тенденцій формування інтелектуального капіталу на підґрунті розрахунку його інтегрального коефіцієнту, що розраховується відношенням площ трикутників ІК економічної системи за поточний період до площі трикутника ІК  попереднього часового інтервалу.

Площа неправильного трикутника є інтегральним показником ІК, утвореного векторами – узагальнювальними показниками складових інтелектуального капіталу (людського, структурного та споживчого капіталів), на яких відкладаються значення їх рівнів.

Рис.1. Рівень сформованості ІК України в 2010-2012 рр. (1 – людський капітал, 2 - структурний капітал, 3- споживчий капітал)

 

Компаративний аналіз рівня сформованості національного ІК свідчить про його зростання, але за складовими відбувається максимальне значення та найбільше зростання за три роки за складовою людського капіталу, незначне зростання за складовою структурного капіталу та найнижче значення й відсутність росту за складовою споживчого капіталу.

Компаративний аналіз рівня сформованості ІК за регіонами України дозволив поділити їх відповідно викладеного вище методичного підходу на три групи : регіону з найвищим рівнем сформованості ІК (найбільшою площею трикутника): Дніпропетровська, Донецьа, Одеська, Харківська області,  регіони з середнім рівнем сформованості ІК:  Запорізька, Іванофранківська, Київська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Полтавська, Херсонська, Черкаська області та АР Крим), регіони з низьким рівнем сформованості ІК: Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Кіровоградська,  Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Сумська, Чернівецька області.

 

Список використаних джерел

1. Фінанси підприємств: теоретико-методичне забезпечення формування та відтворення/ За заг. ред. Журавльової І.В. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2010. – 428 с.

Категорія: Секція/Section_1_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 776 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0