Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_1_2015_04_29

ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ОЦІНКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

Заярна Наталія

к.е.н., доцент

Папарига Сільвія

магістрант

Львівська комерційна академія

м. Львів

 

ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ОЦІНКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

 

В сьогоднішніх нестабільних умовах ринку забезпечення ефективності діяльності підприємства та його управління значною мірою залежить від результатів оцінки фінансового стану суб’єктів господарювання. Для того, щоб попередити помилки у формуванні і реалізації стратегії розвитку підприємства, необхідно постійно забезпечувати управлінський персонал інформацією про поточний рівень фінансової стійкості, платоспроможності підприємства, а також його здатність до подальшого розвитку. Фінансово-аналітичну інформацію отримують за результатами оцінки фінансового стану підприємства, тому саме достовірність інформації – одна із запорук не тільки належного функціонування підприємства на ринку, але і його розвитку.

За сучасних умов господарювання аналіз фінансового стану підприємства набуває пріоритетного значення, оскільки попередньо проведена оцінка діяльності надає можливість сформувати оптимальну структуру засобів виробництва, визначити найбільш раціональні шляхи використання ресурсів, забезпечити наявність на поточному рахунку підприємства мінімально необхідної суми грошових коштів для погашення поточних зобов’язань, розробити комплекс заходів з попередження чи недопущення виникнення збитків. Щоб мати можливість порівняти свій рівень діяльності з оптимальними показниками, з конкурентами та вчасно відреагувати на існуючі проблеми в умовах швидкого розвитку технологій, високої конкуренції та нестабільної економічної ситуації на ринку, кожне підприємство повинне систематично проводити аналіз обсягів, результатів та ефективності своєї роботи. Це дає можливість об’єктивно визначити місце господарюючого суб’єкта на ринку та окреслити перспективні напрями його розвитку при мінімізації виникнення фінансових проблем та ризиків.  Найважливішою на цьому етапі управління підприємством є оцінка і аналіз його фінансового стану, який формується під впливом як зовнішніх, так і внутрішніх чинників. З одного боку, він є результатом діяльності суб'єкта господарювання, свідчить про його досягнення та набутки, з іншого – виявляє передумови та резерви для розвитку підприємства. Аналіз фінансового стану підприємства складається з декількох етапів, пріоритетні з них визначаються в залежності від інформації, яку необхідно отримати підприємству у ході аналізу.

Важливим аспектом аналізу фінансового стану підприємства є можливість його оцінки з точки зору короткострокових і довгострокових перспектив. У першому випадку критеріями оцінки фінансового стану є ліквідність і платоспроможність підприємства, тобто здатність своєчасно і в повному обсязі розрахуватися з короткостроковими зобов’язаннями. З позиції довгострокової перспективи фінансовий стан підприємства характеризується структурою джерел засобів, тобто мірою залежності підприємства від зовнішніх інвесторів і кредиторів.

Крім того, в процесі аналізу фінансового стану підприємства необхідно враховувати фактори, які впливають на фінансовий стан підприємства. Такими можуть бути не лише кількісні, але і якісні чинники, зокрема зміна політичної і загальноекономічної ситуації, перебудова організаційної структури управління галуззю чи підприємством, зміна форм власності, кваліфікації персоналу тощо.

При застосуванні на практиці нормативних документів з питань оцінки фінансового стану виявляється ряд їх недоліків. Так, методики проведення аналізу фінансово-господарського стану та інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств, затверджені Агентством з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій, окремі методичні рекомендації НБУ та ДПАУ визначають порядок обчислення показників на основі форм річної звітності, що складалися підприємствами до впровадження Положень (стандартів) бухгалтерського обліку. При цьому обчислені значення показників порівнюються із критичними, які визначалися на основі статистики зарубіжних країн і не є адаптованими до сучасних вітчизняних умов господарювання [1]. Спроби застосування вітчизняними аналітиками в практичній діяльності закордонних моделей оцінки фінансового стану корпорацій, не враховуючи вітчизняні умови господарювання, нормативні акти з питань оцінювання фінансового стану підприємствами різних галузей, а також діючі в Україні нормативні документи, що містять значну кількість недоліків, можуть призвести до прийняття фінансовими менеджерами та представниками контролюючих органів помилкових управлінських рішень.

Cпостерігається певна відмінність між українською та зарубжними методиками у переліку показників фінансового стану підприємства та методах розрахунку подібних показників. Крім того, вихідні дані (фінансова звітність) для розрахунку даних показників відрізняються від вітчизняної фінансової звітності, що спричинено відмінностями у проведенні обліку операцій в процесі виробничої діяльності підприємства. До переваг зарубіжних методик можна віднести їх конкретність та визначеність у кількісному складі показників та інтерпретації їх результатів, спрощеність таких методик аналізу та оцінки фінансового стану підприємств. Українські методики аналізу фінансового стану навпаки характеризуються значною відмінністю серед різних авторів у наборі показників для аналізу того чи іншого напряму та різноманітною їх комбінацією.

Вирішення проблем оцінки фінансового стану підприємства вимагає уніфікації інформаційного забезпечення підприємства, уточненого визначення сутності фінансового стану підприємства, понять “ліквідність”, “фінансова стійкість”, “платоспроможність” підприємства та економічного змісту, що закладений в ці поняття з допомогою використання зарубіжного досвіду з фінансового аналізу з подальшим його пристосуванням до умов вітчизняного господарювання.

У кінцевому підсумку, на основі дослідження можна виявити ряд невирішених питань стосовно оцінки фінансового стану підприємства. По-перше, серед фахівців відсутня єдина точка зору стосовно визначення основних положень аналізу фінансового стану підприємства. По-друге, однією з основних перешкод вирішення цієї проблеми є недоліки в нормативних документах з питань оцінки фінансового стану вітчизняних суб’єктів господарювання. Крім того, управлінський персонал підприємства не отримує достатнього обсягу реальної інформації про фінансовий стан підприємства для прийняття ефективних управлінських рішень всіх сторін діяльності підприємства розробляються рекомендації з удосконалення господарського механізму, підвищення ефективності його функціонування, створення та впровадження технологій контролю за фінансово-економічним станом підприємств. Це означає, що одним із напрямків вирішення проблем оцінки фінансового стану має бути своєчасне надання менеджерам організації достовірних даних про поточний реальний стан підприємства, яка в повному обсязі висвітлює існуючі проблеми.

 

Список використаних джерел

  1. Акопян А. А. Основні проблеми оцінки фінансового стану підприємства [Текст] / А. А. Акопян, Л. І. Шмалюк // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури. – 2010. – № 25–  С. 123-128.
Категорія: Секція/Section_1_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 1755 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0