Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_2_2015_04_29

ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИМИ ПРОЕКТАМИ

Мельник Тарас

старший викладач

Львівська комерційна академія

м. Львів

 

ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИМИ ПРОЕКТАМИ

 

На відміну від поточної (регулярної) діяльності, діяльність підприємств, що пов’язана з реалізацією та управлінням інвестиційними проектами, має ряд особливостей, які в певній мірі позначають на організації обліково-аналітичного забезпечення.  

Організацію обліково-аналітичного забезпечення управління інвестиційними проектами слід розглядати як забезпечення збору та обробки економічної інформації в ході реалізації конкретного інвестиційного проекту. З моменту ініціювання інвестиційного проекту, він починає генерувати інформаційні потоки, відтак система обліку та аналізу на підприємстві  повинна "отримати команду" збирати та опрацьовувати дану інформацію.

Власне із започаткуванням нового інвестиційного проекту, на підприємстві  повинно бути видано цілий ряд розпорядчих документів, які б встановлювали параметри функціонування інвестиційного проекту.

Першочерговим документом має бути наказ по підприємству про започаткування інвестиційного проекту, призначення керівника та команди інвестиційного проекту. Даний наказ, повинен бути доведений до відома до усіх служб підприємства, зайнятих управлінням інвестиційними проектом, а також до служб, зайнятих збором та обробкою інформації в цьому проекті. 

З отриманням даного наказу, служби підприємства, зайняті обліком та аналізом даних за інвестиційним проектом, повинні провести класифікацію інвестиційного проекту за ознаками, які розроблені на підприємстві для цілей ведення управлінського обліку, а також зафіксувати інформацію про його назву та керівника, дату його започаткування та пріоритетність. Далі на  підставі цієї інформації, адміністратор баз даних повинен здійснити наповнення нормативно-довідкових даних про інвестиційний проект в автоматизованих інформаційних системах, що використовуються для ведення обліку на підприємстві.   

Зауважимо, що в більшості випадків, на досліджуваних підприємствах, такі накази не видаються та мають місце ситуації, коли обліково-аналітичні служби дізнаються про започаткування інвестиційного проекту із запізненням. Відтак, інформація, що генерується інвестиційним проектом, може бути не вчасно та не в повному обсязі зібрана та опрацьована.

Особливої уваги, на етапі започаткування інвестиційного проекту, заслуговує той випадок, коли учасниками інвестиційного проекту є не лише одне підприємство, а й інші юридичні особи – девелоперські та будівельні компанії, банки, інші підприємства тощо.

Приймаючи участь в інвестиційному проекті кожен з учасників інвестиційного проекту, може здійснювати витрати матеріальних, трудових та фінансових ресурсів на його реалізацію. І відповідно, облік витрачання таких ресурсів кожен з учасників проекту буде вести самостійно. Однак для підготовки управлінських звітів за інвестиційним проектом, виникатиме потреба консолідації даних по проекту, які будуть отримані від учасників проекту. А це своєю чергою може викликати певні труднощі з обробкою інформації, яка може бути несинхронізованою, через відмінність в обліковій політиці, різне програмне забезпечення, що використовується для ведення обліку, та інші особливості діяльності учасників інвестиційного проекту.

Для попередження таких  труднощів, нами пропонується в договорі чи в іншому документі, які регулює відносини учасників інвестиційного проекту, передбачити розділ "Облік та звітність за проектом". Додатками до даного розділу договору, слід включити формати ключових управлінських звітів за інвестиційними проектом та методичні рекомендації з їх заповнення. Для погодження даного розділу договору, слід залучити фахівців обліково-аналітичних служб, які враховуючи специфіку облікової політики, бізнес-процесів, програмного забезпечення та ін. свого підприємства, повинні передбачити можливі ризики прояву несумісності інформації за інвестиційним проектом в майбутньому.

Метою виконання умов даного розділу договору є забезпечення дотримання єдиних засад збору та обробки інформації, що генеруватиметься інвестиційними проектом, усіма його учасниками.

Аналогічно наказу про започаткування інвестиційного проекту, після закриття інвестиційного проекту, на підприємстві повинен бути виданий наказ про його закриття. Метою видання такого наказу, є інформування підрозділів підприємства про закриття інвестиційного проекту. Після видання даного наказу на підприємстві припиняється відображення будь-яких господарських операцій за проектом, здійснюються відповідні розрахунки та формуються підсумкові звіти про результати реалізації проекту. Адміністратор автоматизованих інформаційних систем, що використовуються для ведення обліку, повинен провести відповідні регламентні процедури, які б стосувалися заборони відображення в даних інформаційних системах господарських операцій за інвестиційним проектом.

Загалом, на нашу думку, використання таких внутрішніх документів повинно сприяти підняттю рівня організації обліково-аналітичного забезпечення управління інвестиційними проектами.   

 

Список використаних джерел

  1. Данилочкина, Н. Г. Контроллинг инвестиционных проектов [Электронный ресурс] / Н. Г. Данилочкина // Управление предприятием. – 2011. – № 6 (6). – Режим доступа : http://consulting.1c.ru/ejournalPdfs /danilochkina _80Ch.pdf.
Категорія: Секція/Section_2_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 542 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0