Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_2_2015_04_29

СУТНІСТЬ ПОНЯТТЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

Подьячева Анастасія

студентка

Сумський національний аграрний університет

м. Суми

 

СУТНІСТЬ ПОНЯТТЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

 

В умовах сьогодення, в практиці кримінального, цивільного й арбітражного процесу, все більшого значення набуває судова бухгалтерія, оскільки особливо часто виникає потреба у застосуванні спеціальних знань в податкових спорах і спорах про виконання зобов’язань сторонами цивільно-правових угод.

Судово-бухгалтерська експертиза є одним із найпоширеніших видів судових експертиз. Необхідність у судово-бухгалтерській експертизі виникає під час розслідування і судового розгляду цивільних справ про привласнення, посадові (службові) злочини, а також відносно цивільних справ, коли необхідно проаналізувати дані про фінансово-господарські операції, що відображені у бухгалтерському обліку [4,с. 9].

Порядок призначення судової експертизи визначається Кримінально-процесуальним, Цивільно-процесуальним та Господарсько-процесуальним кодексами України, Законом України «Про судову експертизу», Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та іншими нормативними актами України.

Судово-бухгалтерська експертиза проводиться в межах кримінально-процесуального, цивільно-процесуального і господарсько-процесуального законодавства особою, яка володіє спеціальними знаннями в галузі бухгалтерського обліку, з метою встановлення фактичних даних, що мають значення для справи [5, с. 5].

На провадження судово-бухгалтерської експертизи розповсюджуються загальні положення про судову експертизу, які закріплені у Законі України «Про судову експертизу». Згідно ст. 1 Закону «…судова експертиза – це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду» [8].

Наведене формулювання має суттєві недоліки, а саме:

- воно не розкриває поняття «експерт»;

- ставить дослідження експерта у залежність від початку провадження справи відповідних органів чи суду.

Закон України «Про судову експертизу» регламентує тільки загальні гарантії, права та обов’язки експерта в процесі, зазначаючи, що експерт — фахівець, який здійснює експертизу.

Експертиза є самостійною процесуальною формою отримання і перевірки (уточнення) наявних речових доказів.

Проведення судово-бухгалтерської експертизи доручають досвідченим спеціалістам, ученим, які володіють професіональними знаннями та застосовують новітні наукові методи досліджень. Судово-бухгалтерська експертиза визначає правильність відображення фактів фінансово-господарської діяльності підприємства (фірми), організації, установи в документах бухгалтерського обліку та звітності.

У чинному законодавстві Україні вживається поняття «судово-бухгалтерська експертиза», проте визначення цього поняття не наводиться.

Вітчизняні вчені-науковці та зарубіжні у своїх працях досліджують сутність поняття «судово-бухгалтерська експертиза», серед яких слід відзначити Н.Д. Амаглобела, А.М. Бандурку, М.Т. Білуху, Н.К. Болдову, Ф.Ф. Бутинця, І.А. Волкову, А.А. Голубєву, О.П. Колісника, А.І. Кострова,  А.А. Толкаченка, К.В. Харабета та ін. Проте, не зважаючи на значний внесок вищезазначених дослідників, й досі існують суперечності серед вчених щодо визначення єдиного поняття судово-бухгалтерської експертизи.

Так, Волкова І.А. наводить своє визначення «судово-бухгалтерської експертизи» – це дослідження фінансово-господарської діяльності суб’єкта господарювання, яке в межах чинного законодавства здійснюється особою, котра володіє спеціальними знаннями в галузі бухгалтерського обліку (експертом-бухгалтером), з метою подання висновку стосовно кола питань, поставлених органами дізнання, попереднього слідства чи суду. Таким чином, судово-бухгалтерська експертиза — це процесуальна дія [4, с. 10]. Але, на нашу думку, це визначення є не досить точним, тому що кожна особа може володіти спеціальними знаннями закону, тонкощами бухгалтерського обліку, але це не дає права цій особі здійснювати судово-бухгалтерську експертизу. Особа повинна мати документ або атестат, який би засвідчував наявність спеціальної освіти та необхідних знань для надання висновку з досліджуваних питань.

Колісник О.П. вважає, що судово-бухгалтерська експертиза – це процесуальна дія, що полягає у експертному дослідженні документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності, з метою формування та надання висновку стосовно питань, поставлених органами дізнання, досудового та судового слідства [6, с. 258].

У науковій літературі існує й інше трактування визначення судово-бухгалтерської експертизи. Так, її автори Н. Болдова, А. Голубєва розкривають зміст як «процесуально-правову форму застосування експертно-бухгалтерських знань з метою одержання джерела доказів по карним (арбітражним) справам» [3]. Це визначення судово-бухгалтерської експертизи теж є не досить повним, тому що в цьому визначенні не зазначено на підставі чого експерт буде проводити експертизу, а саме, на підставі постанови суду або слідчих органів.

Білуха М.Т. трактує поняття «судово-бухгалтерської експертизи» – як наукового дослідження об’єктів і суб’єктів права, які вступили в юридичні відносини [2, с. 192].

Толкаченко А.А., Харабет К.В., Амаглобелі Н.Д. вважають, що «судово-бухгалтерська експертиза» – це процесуальна діяльність спеціалістів в галузі бухгалтерського обліку, що здійснюється по дорученню суб’єктів слідства чи суду дослідження різноманітних об’єктів, і наданні ним висновків по спеціальним питанням [9, с. 190].

На думку Бандурка А.М., «судово-бухгалтерська експертиза» – це комплексна прикладна економіко-юридична дисципліна, що розглядає можливість застосування спеціальних економічних знань в юридичній діяльності [1, с. 4].

Костров А.І. вважає, що «судово-бухгалтерська експертиза» являє собою спеціальну комплексну дисципліну, метою якої є розробка теоретичних і практичних питань використання економічних та бухгалтерських знань в праві, а також вміння аналізувати різноманітні джерела інформації економічного характеру [7, с. 9].

За визначенням Ф.Ф. Бутинця, «судово-бухгалтерська експертиза» – це процесуальна дія, що полягає у вивченні експертом-бухгалтером матеріалів справи в межах його спеціальних знань на завдання слідчого або суду, з метою встановлення фактичних обставин кримінальної чи цивільної справи й надання експертного висновку [10]. На наш погляд, таке розуміння судово-бухгалтерської експертизи є найбільш точним і вірним.

Отже, аналізуючи вищенаведені визначення можемо констатувати, що у трактуванні авторами сутності поняття «судово-бухгалтерської експертизи» є багато спільного і в той же час є певні відмінності. Враховуючи відсутність єдиного визначення «судово-бухгалтерської експертизи» та дослідивши інтерпретацію даного поняття в науковій літературі, можемо сформувати своє визначення. Судово-бухгалтерська експертиза – це процес дослідження експертом-бухгалтером, який має атестат судового експерта, документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності на підставі постанови слідчого або суду, з метою виявлення або навпаки спростування фактичних обставин кримінальної чи цивільної справи.

 

Список використаних джерел

  1. Бандурка А.М. Основы судебной бухгалтерии: Ученик / Бандурка А.М., Лукин В.А., Поникаров В.Д. – Харьков: Изд-во Национального университета внутренних дел, 2001. – 336 с.
  2. Білуха М.Т. Судово-бухгалтерська експертиза. Підручник. – К.: Видавнича компанія “Воля” – 2004. – 656 с.
  3. Болдова Н.К., Голубева А. Судебно-бухгалтерская экспертиза. - М.: Экономика, 1993. - С.6.
  4. Волкова І. А. Судово-бухгалтерська експертиза: навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / І. А. Волкова — К.: Центр учбової літератури, 2009. — 84 с.
  5. Духновська Л.М. Судово-бухгалтерська експертиза: Навч. посіб. – К.: НУХТ. 2012. – 143 с.
  6. Колісник О.П. Теоретичні основи судово-бухгалтерської експертизи // Фінанси, облік і аудит. – 2009. – № 14. – С. 256-263.
  7. Костров А.И. Судебная бухгалтерия: учебно-методический комплекс /А.И. Костров. – Мн.: Изд-во МИУ, 2007. – 240 с.
  8. Про судову експертиз: Закон України № 4038-XII від 25.02.1994 р. із змінами та доповненнями [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4038-12. - Назва з екрану.
  9. Судебная бухгалтерия: учеб. пособие для студентов вузов, обучающихся по специальностям “Юриспруденция”, “Бухгалтерский учет, анализ и аудит” / [Толкаченко А.А., Харабет К.В., Амаглобели Н.Д.и др.]. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2005. – 224 с.
  10. Судово-бухгалтерська експертиза. Навчальний посібник для студентів спец. 7.050106 "Облік і аудит" / За ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинця, - Житомир: ПП "Рута", 2004. - 460 с.
Категорія: Секція/Section_2_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 2165 | Рейтинг: 4.9/11
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0