Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_2_2015_04_29

VBA У ФОРМУВАННІ ЛОГІСТИЧНОЇ КОНТРОЛІНГОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Патора Роман

д. е. н., професор

Русановська Орися

аспірант

Національний університет «Львівська політехніка»

м. Львів

 

VBA У ФОРМУВАННІ ЛОГІСТИЧНОЇ КОНТРОЛІНГОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ

 

Сьогоднішня кризова ситуація в Україні зумовлює потребу в застосуванні ефективних систем управління. Реструктуризація постачальників у глобальному середовищі, пошук зарубіжних ринків збуту потребує високого логістичного обслуговування підприємства як на стратегічному так і на операційному рівні; одним із механізмів забезпечення такого рівня функціонування логістики підприємства є контролінг.

Логістичний контролінг спрямований на забезпечення керівників різних ланок управління актуальною інформацією про стан логістичних процесів підприємства в макро- та мікросередовищі тощо. Нами представлено процес впровадження системи логістичного контролінгу на підприємстві.

Функціонування логістичного контролінгу традиційно пов’язане зі збором інформації, її обробленням, аналізом та формуванням висновків. Діяльність контролінгу на підприємстві – це безпосередня робота з цифрами, тому ймовірність допущення помилок дуже висока. Коли зібрані дані будуть помилковими, то висновки на основі цих даних будуть більше шкідливими, ніж корисними. Отже, процес реалізації логістичного контролінгу необхідно побудувати таким чином, щоб мінімізувати рутинові дії людини, що зменшить кількість помилок і відповідно підвищить ефективність функціонування логістичного контролінгу.

Процес організації роботи логістичного контролінгу пов'язаний із інсталяцією двох основних блоків реалізації логістичного контролінгу. По-перше – це обік даних, по-друге – аналіз даних.

Для ефективної реалізації обліку та аналізу даних ми пропонуємо застосовувати VBA (Visual Basic for Applications, «візуальна основа для додатків»). Зокрема, застосовувати VBA як програмне забезпечення для фінансових операцій пропонує  Д. Войцік [3]. VBA (Visual Basic) – це мова програмування, яка може працювати в Excel, PowerPoint, Project [1]. VBA – це проста для освоєння мова програмування, яка не потребує багато часу для роботи з нею, наприклад у порівнянні з SQL (Structured Query Language — «мова структурованих запитів»).

З таких властивостей VBA відривається ряд її переваг перед іншими мовами програмування (табл. 1).

Таблиця 1

Характеристика, сутність та переваги застосування VBA

Характеристика

Сутність

Переваги / Користі

VBA можна реалізувати в МО Excel

МО Excel – широко розповсюджена програма, яка є на багатьох підприємствах (62 % підприємств [4, с. 162])

Оскільки, ця програма встановлена на комп’ютери підприємства, це означає, що працівники вже вміють користуватись нею, що економить додаткові витрати на навчання працівників та втрати через їхню відсутність на робочому місці під час навчання.

Наявність значного переліку готових макросів для застосування в VBA

Вже існують готові описані команди, які достатньо тільки скопіювати і вставити у потрібне місце

Це економить час на написання тої чи іншої команди.

 

Простота освоєння VBA

VBA у порівнянні з іншим програмним забезпеченням потребує менше часу для освоєння та використання на практиці.

Це є значною перевагою, тому що керівник, який запропонував застосовувати логістичний контролінг краще розуміє суть логістичного контролінгу, ніж програміст, який це розроблятиме чи тестер, який це тестуватиме.

Можливість створити єдину базу даних

Інформаційна база підприємства куди вноситимуться усі його дані, про всі види діяльності.

Дозволить уникнути дублювання інформації. На що звертають увагу у своїй монографії Л. Ю. Шевців та І. Петецькі [2, с. 125-126].

Можливість побудувати систему з різними рівнями доступу до інформації

Наприклад, кожен працівник може мати свій пароль доступу до певних колонок, в яких є інформація якою він може користуватись, до тих колонок, де є інформація якою йому не дозволено користуватись не відображатиметься йому (наприклад буде у вигляді пустого місця або вирізана).

Дозволить зберегти в цілісності та збереженості корпоративну інформацію, а також розподілити відповідальність за конкретні види інформації, тому що завдяки обмеженому доступу буде відома конкретна особа, яка має доступ до тої чи іншої інформації.

 

Джерело:  власна розробка

 

Переваги застосування VBA демонструють користі, які можна отримати в реалізуючи дане програмне забезпечення. Особливої уваги заслуговує простота освоєння VBA. На нашу думку тут проявляється найбільша перевага застосування VBA і вона полягає в наступному. Наприклад, керівництво підприємства вирішило створити базу даних для обліку та аналізу логістичної контролінгової інформації. Для цього можна скористатись послугами ІТ-компанії, запросити програміста, щоб він написав програмне забезпечення для поставлених потреб. Проте, щоб програмне забезпечення працювало, необхідно перерахувати програмістові усі поставлені вимоги до програми. Однак, неможливо всього пам’ятати. Це означає, що в процесі написання програмістом програмного забезпечення необхідно неодноразово з ним зустрічатись  і пояснювати нові функції, які згадались – це витрачання часу. Проте, навіть, коли програма працюватиме, то все одно ще можуть виявитись функції, про які не було згадано раніше, щось може не працювати і довго прийдеться шукати причину зупинки роботи програми. Це все повинна робити людина, яка нічого не знає про логістичний контролінг. З іншої сторони, коли працівнику, який вже тривалий час працює на підприємстві і добре знає усі його процеси, який був ініціатором впровадження логістичного контролінгу і в голові вже вималював картину його функціонування легше буде написати таке програмне забезпечення. Причому, той же працівник буде користуватись створеною програмою і в процесі її використання виявлятиме помилки чи нестачу запрограмованих функцій – це ще один спосіб економії, тому що в ІТ компаніях програму пише один працівник – програміст, а тестує інший – тестер. Тут обидві функції виконуватиме одна людина. Тобто іде ще економія часу на освоєння програмістом і тестером логістичного контролінгу. Впровадження VBA дозволить отримати наступні результати (рис. 1).

 

 

Рис. 1. Результати від впровадження VBA

Джерело: власна розробка

 

Тому, зважаючи на усі вище наведені аргументи можна стверджувати, що застосування VBA для створення єдиної інформаційної бази даних логістичної контролінгової інформації буде раціональним рішенням для керівників підприємства як зі сторони фінансових затрат, так і зі сторони економії часу та підвищення ефективності функціонування логістичних процесів.

 

Список використаних джерел

  1. Каммингс С. VBA для «чайников», 3-издание.: Пер. с англ. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2001. – 448 с.
  2. Шевців Л. Ю. Логістичні витрати підприємства: формування та оцінювання: монографія / Л. Ю. Шевців, І. Петецький. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. – 244 с.
  3. Wojcik D. Konstrukcja kalkulatora NPV z wykorzystaniem funkcji VBA w Excelu / D. Wojcik // Controlling . – 2014. – № 36. – р. 45-51.
  4. Муравський В. В. Селекція та облік програмного забезпечення для автоматизації діяльності програмних підприємств / В. В. Муравський // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2010. – № 3 (53). – с. 162-164.
Категорія: Секція/Section_2_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 933 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0