Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_3_2015_04_29

ДОСЛІДЖЕННЯ СТУПЕНЯ КАПІТАЛІЗАЦІЇ БАНКІВ УКРАЇНИ

Тищенко Олена

к.е.н., доцент

Східноукраїнський національний університет імені В.Даля

м. Сєвєродонецьк

 

ДОСЛІДЖЕННЯ СТУПЕНЯ КАПІТАЛІЗАЦІЇ БАНКІВ УКРАЇНИ

 

Специфіка діяльності банків полягає в тому, що вони працюють в основному із залученими та запозиченими ресурсами. Отже власних ресурсів в банку є лише незначна частина, проте їхня значимість в діяльності банку є вирішальною. Саме власний капітал банку є запорукою надійності, платоспроможності банку та його привабливості для клієнтів і інвесторів.

В умовах фінансової та політичної кризи однією з основних проблем, яка стоїть перед вітчизняною банківською системою, є підтримання її стабільності та надійності, що дасть змогу банкам виконувати свої функції із забезпечення економіки достатньою кількістю фінансових ресурсів.

Станом на 01.01.2015 року банківська система України налічувала 163 банки, що менше ніж у попередньому році на 17 банків. Основними причинами припинення діяльності банків є неспроможність їх нейтралізувати існуючі в банківському секторі ризики, а також відповідати за своїми зобов’язаннями, що обумовлено недостатністю власного капіталу та ресурсної бази банків. Затяжна політична криза та бойові дії на певній частині країни негативно відобразилася на стані банківської системи України в цілому та власного капіталу банків зокрема, що призвело до зниження у 2014 році розміру капіталу на 44,58 млрд. грн. та отриманню від'ємного фінансового результату банками в розмірі 52 966 млн. грн. Саме збитковість більшості українських банків вже декілька років поспіль призводить до ситуації, коли розмір власного капіталу банків є меншим за його статутний капітал [1]. Хоча в цілому банки виконували мінімально встановлені вимоги до нормативів капіталу, відмічено їхнє зниження в середньому на 25% (Н2 впав практично на 30%) [2].

До того ж протягом 2014 року у зв’язку неплатоспроможністю майже в 40 банках було впроваджено тимчасову адміністрацію.

Отже в цілому можна констатувати, що стан банківської системи за показником капіталу є незадовільним.

Протягом 2014 року НБУ запровадило ряд заходів щодо підвищення рівня капіталізації банків шляхом збільшення вимог до мінімально необхідного розміру регулятивного капіталу банків до 500 млн. грн. Проте в певних банках (Брокбізнесбанк, Банк Форум, Реал банк, Дельта-банк та інші) такі дії регулятора не призвели до бажаного результату. Отже лише збільшенням розміру статутного та власного капіталу в повній мірі не можна вирішити нагальних проблем неплатоспроможності вітчизняних банків. Слід підвищувати ефективність використання капіталу, знижувати ризикованість активів та покращувати їхню якість.

Для оцінки рівня капіталізації банків використовують ряд методів (консолідація банківського капіталу шляхом злиття та поглинання банківських установ, сек’юритизація активів, метод коефіцієнтів та інші), проте кожний з них, як показує практика, не дає всебічної та обґрунтованої оцінки рівня капіталізації банків.

Тому необхідно використовувати методику, яка б дозволяла проводити діагностику капіталізації банківської установи, визначати ризиковість діяльності, диверсифікацію та концентрацію капіталу банку. Саме такий метод запропоновано в роботі [3].

Залежно від розміру та динаміки показників, які запропоновані у методиці, кожен банк можна віднести до певної групи, для якої характерні певні проблеми з банківським капіталом. Запропонований алгоритм включає чотири етапи та дозволяє виділити п’ять груп банків за рівнем їх капіталізації: 1) найбільш надійні банки; 2) банки, які мають проблеми з власним капіталом; 3) банки, які повинні вжити заходів щодо поліпшення якості управління активами; 4) – банки, які повинні вжити заходів щодо підвищення ефективності використання капіталу; 5) банки, яким необхідно негайно вжити заходів щодо підвищення рівня капіталізації.

Застосування даного алгоритму дозволить банкам діагностувати проблеми з формуванням капіталу на ранніх стадіях, уникнути у подальшому більш значних та серйозних проблем з капіталом, якістю управління активами та фінансовою безпекою банку.

Отже надалі дослідимо рівень капіталізації банків України на прикладі системно-важливих банків України із застосуванням запропонованої методики.

Дослідження біло проведено на прикладі чотирьох системно-важливих банків (за результатами 50% випадкової вибірки), що займають відповідно перше, друге, трете та десяте місце за розміром капіталу: АТ «Ощадбанк», ПАТ КБ «Приватбанк», АТ «Укрексімбанк» та АТ «Сбербанк Росії».

На першому етапі відповідно до запропонованої методики було розраховано три показники: коефіцієнт капіталізації, коефіцієнт покриття зобов’язань та темпи приросту капіталу. Результати розрахунків показали, що за усіма банками, окрім ПАТ КБ «Приватбанк» визначено негативну динаміку показників. До того ж в АТ «Укрексімбанку» знизився також показник приросту капіталу. Це є свідченням того, що три з чотирьох банків, що досліджувалися, мають значні проблеми щодо капіталу і повинні негайно вжити заходів щодо підвищення рівня капіталізації. Тому згідно обраній методиці, ці банки слід віднести до п’ятої групи банків за рівнем капіталізації. Дослідження щодо ПАТ «Приватбанку» було продовжено на другому етапі, на якому результати показали наявність негативної динаміки за розрахованими коефіцієнтами доходності капіталу та мультиплікатору капіталу. Це дає підстави стверджувати, що ПАТ КБ «Приватбанк» належить до четвертої групи банків за рівнем капіталізації – тобто до банків, які повинні вжити заходів щодо підвищення ефективності використання капіталу.

Результати проведеного аналізу чотирьох з восьми системно-важливих банків показали катастрофічну ситуацію щодо рівня їхньої капіталізації. Не дивлячись на незначне зростання обсягів власного капіталу платоспроможність банків є незадовільною. Три банки з чотирьох, за результатами дослідження було віднесено до п’ятої групи банків, тобто банків, що мають значні проблеми з власним капіталом. Лише один банк чотирьох належить до четвертої групи банків. Він є більш капіталізованим, проте в ньому неефективно використовують власний капітал.

В цілому слід зазначити, що результати проведеного дослідження підтверджують зроблене на початку дослідження припущення щодо необхідності не просто нарощувати розмір власного капіталу банків, але ефективно його використовувати.

 

Список використаних джерел

  1. Аналітичний огляд банківської системи України за 2014 рік [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rurik.com.ua/documents/research/bank_system_4_kv_2014.pdf.
  2. Офіційне інтернет-представництво Національного банку України. Значення економічних нормативів по системі банків України за 2014 рік [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.bank.gov.ua/.
  3. Коваленко В. В. Капіталізація банків: методи оцінювання та напрямки підвищення / В. В. Коваленко, К. Ф. Черкашина. – Суми : ДВНЗ УАБС НБУ, 2010. – 153 с.
Категорія: Секція/Section_3_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 2324 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0