Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_3_2015_04_29

ОСОБЛИВОСТІ ІНОЗЕМНОГО ІНВЕСТУВАННЯ В РЕГІОНАХ УКРАЇНИ

Лугова Марина

аспірантка

Східноєвропейський національний університет

 імені Лесі Українки

м. Луцьк

 

ОСОБЛИВОСТІ ІНОЗЕМНОГО ІНВЕСТУВАННЯ В РЕГІОНАХ УКРАЇНИ

 

Проблема інвестування є нагальною для більшості країн світу. Для України вона є надзвичайно актуальною, враховуючи нестачу власних економічних ресурсів, в тому числі і фінансових, які є необхідними для відновлення національного виробництва, структурної перебудови та економічного розвитку нашої країни. В контексті інтеграції України у світові економічні процеси та у зв’язку з відсутністю національних інвесторів, важливого значення набуває саме іноземне інвестування економічної діяльності.

Сучасна економічна та політична ситуація ускладнює інвестиційну діяльність. Інвестори, оцінюючи можливі прибутки та ризики, дуже часто приймають рішення не на користь нашої країни. Це також пов'язано з несприятливим інвестиційним кліматом, високим рівнем оподаткування підприємств, прогалинами в інвестиційному законодавстві.

Соціально-економічний розвиток будь-якого регіону України напряму залежить від величини вкладеного капіталу в нього. Кожний регіон має свої особливості, які пов’язані з веденням господарської діяльності, пріоритетними напрямами розвитку, кліматично-природничими умовами, розвитком технологій та трудовим потенціалом, тощо. Зважаючи на важливість значення інвестицій у соціально-економічному розвитку регіону, актуальним є дослідження надходжень прямих іноземних інвестицій у регіони України та визначення основних тенденцій та проблем у цій сфері.

Однією з особливостей нашої країни є значні диспропорції у економічному розвитку її регіонів. Ця асиметрія стосується зокрема і надходження іноземних інвестицій у регіони України.

Станом на 31 грудня 2014 року обсяг залучених з початку інвестування прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) в економіку України становив 45916,0 млн. дол. США та в розрахунку на одну особу населення склав 1072,0 дол. У 2014 р. в економіку України іноземними інвесторами вкладено 2451,7 млн. дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу). Зменшення капіталу за цей період становить 13592,1 млн. дол. (у т.ч. за рахунок курсової різниці – 12246,5 млн. дол.) [2].

Якщо розглядати стан надходжень інвестицій за регіонами, то вже традиційно лідером за обсягом інвестиційних вкладень залишається м. Київ, відрив цього регіону від решти регіонів України є майже недосяжним. Адже обсяги інвестицій навіть у регіон, що займає другу після м. Києва позицію (Дніпропетровська область, 16,9% від загального об'єму інвестицій в Україну) за рівнем залучених інвестицій за 2014 рік практично у три рази менші ніж у м. Києві (49,5%). Як бачимо, з 25 регіонів України, половина усіх інвестицій знаходиться лише в одному - м. Києві. Головними реципієнтами іноземного капіталу окрім столиці є лише 5 регіонів: Дніпропетровська (16,9%), Донецька (5,6%), Харківська (3,8%), Київська (3,6%) та Одеська (3,1%) області [2]. Така ситуація залишається практично незмінною вже багато років. Саме в цих регіонах більше розвинена інфраструктура, достатня пропозиція виробничих ресурсів, місцеві органи влади забезпечують активну підтримку іноземним інвесторам у формі консультацій, поширення інформації, пошуку партнерів, розробки й реалізації інвестиційних проектів.

Обсяги прямих іноземних інвестицій у 13 регіонів України протягом вже багатьох років складають менше 1% від загальних об'ємів капіталу в усі регіони. Серед них: Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Кіровоградська, Миколаївська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Херсонська, Хмельницька, Чернівецька та Чернігівська області. Найгіршою ситуація є у Тернопільській та Чернівецькій областях. Частка надходження інвестицій у цих регіонах становить 0,1 % до загального підсумку. При цьому, слід зауважити, що кожний із зазначених регіонів має свій унікальний історико-культурний, науковий, природній або трудовий потенціал. Таким чином, диспропорції за рівнем надходження інвестицій в різні регіони України є очевидними та більше ніж суттєвими. Вони негативно впливають на розвиток міжгалузевого виробничого циклу в регіонах нашої держави, адже відсутність притоку коштів безпосередньо до виробничих суб’єктів, що розміщені в периферії, які зазвичай належать до ланки середнього бізнесу, зазвичай унеможливлює здорову конкуренцію, створення нових робочих місць та надходжень до місцевих бюджетів. Крім того, негативним є той факт, що протягом років незалежності України, асиметрія у залученні капіталу в різні регіони України тільки збільшувалась.

Для прикордонних областей характерним є залучення капіталу із сусідніх держав, з якими вони здійснюють міжрегіональне співробітництво. Міжрегіональні зв’язки мають значний вплив на процес залучення іноземного капіталу в економіку країни та забезпечення інвестиційної привабливості регіонів. Наявність кордону з Європейським Союзом надає унікальні можливості щодо поліпшення інвестиційного забезпечення розвитку.

Прийняття рішення про вкладення інвестицій та вибір регіону інвестування залежить від багатьох факторів. Серед цих факторів слід виділити: політичну стабільність регіону, ставлення місцевої адміністрації до іноземних інвестицій, рівень безробіття та відносини трудових колективів з управлінським персоналом, ризик націоналізації та експропріації, роль і місце промисловості регіону у промисловому виробництві країни, рівень експортного потенціалу регіону та ступінь залежності виробництва від імпорту [1].

Для успішного розв’язання проблеми диспропорції надходження іноземного капіталу необхідно розробити цілеспрямовану інвестиційну політику щодо залучення та використання іноземних інвестицій як центральними, так і місцевими органами влади. Саме ефективна державна політика повинна забезпечити баланс регіональних пріоритетів залучення та використання іноземних інвестицій. [3].

Залучення іноземного капіталу в інтересах розвитку регіону повинно здійснюватись на основі програми, в якій мають бути визначені пріоритетні напрямки для залучення іноземного капіталу та заходи із стимулювання притоку інвестицій [1].

Отже, важливою проблемою в сучасних умовах є недостатнє фінансування економіки України та нерівномірний розподіл надходження прямих іноземних інвестицій у регіонах України. Держава повинна застосувати весь комплекс заходів, спрямованих на забезпечення якісних змін у залученні іноземного капіталу в нашу країну.

 

Список використаних джерел

  1. Бондаренко Н. М. Особливості залучення іноземних інвестицій в регіон [Електронний ресурс] / Н. М. Бондаренко // Економіка. – 2005. – Режим доступу до ресурсу: http://papers.univ.kiev.ua/ekonomika/articles/Regions_of_Ukraine_in_the_globalization_processes_under_conditions_of_ foreign_investments_13168.pdf
  2. Державна служба статистики України [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://www.ukrstat.gov.ua/
  3. Полковниченко С. О. Вплив прямих іноземних інвестицій на розвиток економіки України [Електронний ресурс] / С. О. Полковниченко, Н. В. Аркадьєва // Науковий вісник ЧДІЕУ. – 2010. – Режим доступу до ресурсу: http://www.nvisnik.geci.cn.ua/pdf/2010/NV_3(7)/079-085%20polkovnichenko.pdf.
  4. Сукурова Н. М. Асиметрія у залучення прямих іноземних інвестицій а економіку українських регіонів [Електронний ресурс] / Н. М. Сукурова – Режим доступу до ресурсу: http://intkonf.org/sukurova-nm-asimetriya-u-zaluchenni-pryamih-inozemnih-investitsiy-v-ekonomiku-ukrayinskih-regioniv/.
Категорія: Секція/Section_3_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 2806 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0