Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_3_2015_04_29

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ ТА ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ

Деревянко Світлана

к.е.н., доцент

Кравець Юлія

магістрант

Національний університет біоресурсів і природокористування України

м. Київ

 

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ ТА ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ

 

Формування ринкових відносин в Україні та країнах Центральної Європи нерозривно пов'язане з подоланням наслідків багатолітнього функціонування адміністративно-командної системи, її втручанням у сферу грошових та банківських відносин, необхідністю організації їх правового регулювання. В умовах ринкової економіки посилюється роль держави на банківський сектор. Банки виступають реальним інструментом регулювання економіки в державі.

Банківська система України складається з Національного банку України (далі - НБУ) та інших банків, а також філій іноземних банків, що створені і діють на території України відповідно до законодавства України. Банки мають право самостійно володіти, користуватися та розпоряджатися майном, що перебуває у їх власності, визначати напрями своєї діяльності та спеціалізацію за видами послуг. Банки в Україні створюються у формі публічного акціонерного товариства або кооперативного банку. У формуванні та функціонуванні банківської системи України значну роль відіграють органи державної влади, які встановлюють правові норми у сфері банківської діяльності. Особливе місце серед таких державних органів займає НБУ, який реалізує свою нормотворчу функцію шляхом видання нормативних актів, що спрямовані на систематизацію та впорядкування банківського законодавства.

НБУ є центральним банком країни, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, Законом України «Про Національний банк України» (ст.238) та іншими законами України [1]. Це економічно самостійний орган, який здійснює видатки за рахунок власних доходів у межах затвердженого кошторису, а у деяких випадках - і за рахунок Державного бюджету України. Основною функцією НБУ є забезпечення стабільності грошової одиниці України, при виконанні якої він має виходити із пріоритетності досягнення та підтримки цінової стабільності в державі [5]. До інших функцій можна віднести наступні: відповідно до розроблених Радою НБУ основних засад грошово-кредитної політики визначати та проводити грошово-кредитну політику; монопольно здійснювати емісію національної валюти України та організовувати готівковий грошовий обіг; виступати кредитором останньої інстанції для банків; встановлювати правила проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку і звітності, захисту інформації, коштів та майна тощо.

У межах визначеної законом компетенції Чеський Національний Банк (далі - ЧНБ) є самостійною і незалежною від державних органів управління структурою. Він виконує банківські функції на користь держави. Це юридична особа публічного права в Празі. Головним колективним органом управління ЧНБ є його Рада, до складу якої сьогодні входять: керівник, два його заступники і чотири директори. Рішення Правління ухвалюються простою більшістю голосів. Керівник ЧНБ, його заступники і члени Ради призначаються і звільняються з посади Президентом Чеської Республіки. Термін їх повноважень складає 6 років і не може тривати більше двох термінів підряд. Члени Ради ЧНБ не мають права одночасно посідати посади в органах державного управління, бути членами обраних законодавчих органів, працювати в комерційних структурах і мати будь-який інший додатковий дохід від своєї діяльності, за винятком наукової, педагогічної, літературної і творчої діяльності. Виконання схвалених Радою рішень покладене на робочий апарат ЧНБ, у структурі якого є 13 департаментів. Крім департаментів, ЧНБ має сім регіональних офісів, розташованих в Празі, Усті-над-Лабем, Пльзень, Чеські Будейовіце, Градець Кралове, Брно та Остраві [6].

Відповідно до ст.98 Конституції Чеської Республіки, одним з важливих завдань ЧНБ, виходячи з процесу приєднання до єдиної європейської грошової системи «євро», є підготовка фінансової системи Чехії до вимог Маастрихтської угоди [4]. За затвердженими угодою показниками Чеська Республіка досягла позитивних результатів, які особливо виразні на фоні показників сусідніх з нею держав, що одночасно вступили в ЄС. Чехія стала єдиним з чотирьох нових членів ЄС в Центральній Європі, яка виконала три з п'яти основних критеріїв Маастрихтського договору (з інфляції, рівня процентних ставок і за розміром державного боргу). Для досягнення цього, вона змушена була піти на зниження темпів зростання національної економіки, що показує ефективну та вміло організовану роботу як держави в цілому, так і чітко визначену роботу Центрального банку. ЧНБ є частиною Європейської системи фінансового нагляду та співпрацює з Європейською Радою Системних ризиків і Європейським Наглядовим Органом.

Проаналізувавши нормативні та законодавчі акти двох країн відзначимо, що провідні місця в банківських системах займають Національні банки, які є найважливішими органами держави із спеціальним статусом. Особливою державною установою, яка здійснює державний контроль за діяльністю банківської системи в Україні є НБУ, а в Чехії - вищий контрольний уряд. Державний нагляд вищого контрольного уряду Чехії забезпечує контроль за дотриманням законів та загальнообов’язкових нормативних актів, які видав центральний банк, а також контроль за виконанням заходів, прийнятих органом державного нагляду. НБУ за законом ввібрав в себе повноваження банківського нагляду та контролю і повноваження державного контролю.

Визначення «банк» в двох країнах ґрунтується на класичному праві континентальної Європи – поняття банку як організації, що здійснює свою діяльність у сфері прийняття внесків і торгівлі залученими коштами, тобто наданням кредитів, у тому числі й за рахунок залучених фінансових ресурсів, засобів вкладників. Діяльність як українського, так і чеського Національних банків визначено в Конституції кожної з країн. Статутний капітал НБУ становить 10 мільйонів гривень, тоді як ЧНБ 1400 млн. чеських крон. Такі відмінності свідчать про низький рівень економіки та недосконалу банківську систему України.

Суттєво відрізняються завдання Національних банківУкраїни та Чеської республіки. Так, в Україні - забезпечення стабільності національної грошової одиниці, а в Чеській Республіці – це забезпечення цінової стабільності. На думку багатьох експертів, зокрема Ю.В.Ващенка, О.А.Музики, О.А.Костюченка, С.М.Лобозинської та інших, це є невірним для нашої країни, тому що в даний час є неправильним ведення політики по забезпеченню стабільності національної грошової одиниці. Уряди таких країн, як Польша, Словаччина та Угорщина намагалися стимулювати зростання випуску продукції в короткотерміновому періоді, чим створили додаткову інфляцію для економіки в цілому. Щоб протистояти цьому, органи грошово-кредитного регулювання повинні забезпечувати стабільність цін. Тому доцільніше спрямувати зусилля саме на забезпечення цінової стабільності в Україні.

 

Список використаних джерел

  1. Закон України «Про Національний банк України» від 13.03.2015р. № 679-XIV [Електронний ресурс] – режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/679-14
  2. Закон Чехії «Про Чеський Національний банк» від 31.12.1992р. № 6 [Електронний ресурс] – режим доступу: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-6
  3. Офіційний сайт Конституції Чеської Республіки  [Електронний ресурс] – режим доступу:  http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-1
  4. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс] – режим доступу:  http://www.bank.gov.ua/
  5. Офіційний сайт Реформ в Україні: Проект «Комплексна програма розвитку банківської системи України на 2015-2020 роки» [Електронний ресурс] – режим доступу:  http://reforms.in.ua/
  6. Офіційний сайт Центрального банку Чехії [Електронний ресурс] – режим доступу:  http://www.cnb.cz/
Категорія: Секція/Section_3_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 951 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0