Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_04_29_Lviv » Секція/Section_3_2015_04_29

РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ ДІЯЛЬНОСТІ СУБ`ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ УКРАЇНИ

Підгірна Віра

аспірантка

Львівський національний університет імені Івана Франка

м. Львів

 

РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ ДІЯЛЬНОСТІ СУБ`ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ УКРАЇНИ

 

Для оцінювання результативності національної економіки та діяльності суб’єктів господарювання поряд із показниками ВВП, індексів цін, динаміки виробництва провідних галузей, товарообороту, чисельності зайнятих працівників і середньої заробітної плати, величини інвестицій і прибутку, обсягів експорту-імпорту використовується показник рентабельності, який комплексно відображає економічну ефективність діяльності. Проте, як засвідчив аналіз практики застосування показника рентабельності під час дослідження економічних тенденцій, а також складання програмних документів державного рівня, використовується показник рентабельності лише операційної діяльності [3, с. 11, 47].

«Рентабельність» у перекладі із німецької означає дохідний, корисний, прибутковий. Це відносний показник економічної ефективності, що комплексно відображає стан використання матеріальних, трудових, фінансових і природних ресурсів. Суспільство має володіти об’єктивною інформацією про стан прибутковості різних видів діяльності і лише з урахуванням точних і правдивих даних повинна формуватися стратегія економічного розвитку. В контексті вироблення ефективної державної стратегії А. Гальчинський відзначає, що «стратегія – це насамперед структурна збалансованість перспективних рішень» [1, с. 62-64]. Він також надає важливе значення ефективному використанню ресурсних чинників розвитку, результативність яких відображають показники прибутковості та рентабельності.

Про збитковість інвестиційно-фінансової діяльності й економічну результативність використання матеріальних, трудових, фінансових, природних ресурсів свідчить показник рентабельності (табл. 1).

 

Таблиця 1

Рентабельність діяльності суб’єктів господарювання України

Показники

Періоди

 

2008

2009

2010

2011

2012

2013

Рентабельність операційної діяльності (розрахована на основі фінансового результату до оподаткування)

 

3,9

 

3,3

 

4,0

 

5,9

 

5,0

 

3,9

Рентабельність усієї діяльності (розрахована на основі чистого прибутку за виключенням податку на прибуток)

 

-1,5

 

-1,5

 

0,5

 

1,8

 

1,0

 

-0,7

Рентабельність від інвестиційно-фінансової діяльності

-5,4

-4,8

-3,5

-4,1

-4,0

-4,6

Джерело: розраховано за даними державної служби статистики України [4].

 

Дані табл. 1 показують, що рентабельність операційної діяльності суб’єктів господарювання України значно вища, ніж рентабельність усієї господарської діяльності. Але причина полягає не в тому, що рентабельність усієї діяльності розраховується на базі чистого прибутку (без податку на прибуток), а значною мірою в тому, що інвестиційно-фінансова діяльність збиткова. Зокрема, рентабельність операційної діяльності в кризові 2008-2009 роки становила 3,9 та 3,3 %, проте збитки від інвестиційно-фінансової діяльності (-98 та -73 млрд. грн.) призвели до від’ємної рентабельності економіки в цілому (-1,5 %). У 2010 р. рентабельність усієї діяльності становила 0,5 %, а в 2011 р. – 1,8 %, яка на 1,3 % більша ніж у 2010 р., у 2012 р. – 1 %. У 2013 р. спостерігається від ємний показник рентабельності – (-0,7 %).

Показник рентабельності операційної діяльності розраховується без збитків, одержаних від інвестиційно-фінансової діяльності, тому він не може об’єктивно відображати загальну економічну ефективність. Проте показники рентабельності операційної діяльності вказуються в узагальнених таблицях, програмах соціально-економічного розвитку країни та інших документах державного значення [3].

Необхідно звернути увагу також на те, що в Посланні Президента України до Верховної Ради «Модернізація України – наш стратегічний вибір» теж наведена рентабельність операційної діяльності [2].

«Щорічні послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України» відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 17 травня 2012 року № 4731 – VI [2] визначені як головний документ, на підставі якого діятимуть, а також видаватимуться нормативно-правові та організаційно-розпорядчі акти Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади та головами і керівниками управлінь місцевих державних адміністрацій. Оскільки Послання Президента набули значення головного стратегічного документа, за яким будуть діяти всі органи влади, необхідно, щоб у ньому не використовувалися часткові показники ефективності про стан прибутковості економіки. Використання показника рентабельності операційної діяльності приховують негативні тенденції в сфері формування прибутків та рентабельності інвестиційно-фінансової діяльності і не концентрують увагу на цих недоліках, що поступово будуть тільки загострюватися.

На макроекономічному рівні процес формування прибутку та рентабельності суб’єктів господарювання не знаходить відповідної уваги. У зведеній статистиці не формуються дані, які б були доступні для здійснення факторного аналізу процесів утворення прибутків (збитків) окремо в операційній та інвестиційно-фінансовій діяльності. Для цього необхідно на макроекономічному рівні проводити аналіз рентабельності (дохідності) окремо в розрізі операційної, фінансової, інвестиційної діяльності; розробити заходи для зниження рівня збитковості інвестиційно-фінансової діяльності та обмеження можливостей вкладання вільних ресурсів у фінансові інвестиції, якщо вони значно перевищують реальні інвестиції в основний капітал.

 

Список використаних джерел

  1. Баліцька В. Доходи та рентабельність діяльності підприємств України: макроекономічна оцінка / В. Баліцька // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - № 9. – с. 62-63.
  2. Модернізація України – наш стратегічний вибір: Посилення Президента України до Верховної Ради України в 2011 році // www.president.gov.ua.
  3. Програма економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» // http://www.president.gov.ua.
  4. Державна служба статистики України // http://www.ukrstat.gov.ua.
Категорія: Секція/Section_3_2015_04_29 | Додав: clubsophus (2015-04-29)
Переглядів: 1349 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_04_29
Секція/Section_2_2015_04_29
Секція/Section_3_2015_04_29
Секція/Section_4_2015_04_29
Секція/Section_5_2015_04_29
Секція/Section_6_2015_04_29
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0